Hofer priznal porážku, prezidentom bude Van der Bellen

VIEDEŇ 4. decembra (WebNoviny.sk) – Kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) na post spolkového prezidenta Norbert Hofer priznal svoju porážku v opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktorého víťazom je podľa zverejnených odhadov nezávislý uchádzač Alexander Van der Bellen, bývalý predseda rakúskej strany Zelených.

Necelú hodinu po zatvorení posledných volebných miestností napísal Hofer na sieti Facebook, že je „nekonečné smutný z toho, že to nevyšlo“. „Bol by som rád, keby som mohol dozerať na naše Rakúsko,“ dodal ako porazený kandidát, pričom tiež zablahoželal svojmu protivníkovi.

Hofer krátko po priznaní porážky pre televíziu ORF vyhlásil, že sa chce uchádzať o kreslo spolkového prezidenta aj v nasledujúcich voľbách, ktoré sú naplánované na rok 2022. „Budú ďalšie prezidentské voľby a ja budem opäť kandidovať. Som zaviazaný mojim voličom,“ povedal Hofer, ktorý tiež predpokladá, že terajšia koaličná vláda Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) už dlho nevydrží.

Van der Bellen kandidoval ako nezávislý

Posledné odhady konečných výsledkov opakovaného druhého kola prezidentských volieb v Rakúsku pripisujú jasné víťazstvo bývalému predsedovi strany Zelených Alexandrovi Van der Bellenovi, ktorý kandidoval ako nezávislý, a to v pomere 53,3 ku 46,7 percenta odovzdaných hlasov.

Podľa predbežných oficiálnych výsledkov je náskok Van der Bellena voči Hoferovi nižší a pomer odovzdaných hlasov vychádza 51,7 ku 48,3 percenta. Na rozdiel od zverejnených odhadov však v týchto údajoch nie sú zatiaľ zohľadnené hlasy odovzdané poštou, ktoré majú byť zrátané až v pondelok.

Jednoznačné víťazstvo prekvapilo Van de Bellena

Van der Bellenovi medzitým zablahoželal k víťazstvu aj rakúsky spolkový kancelár Christian Kern. Podľa jeho príspevku na sieti Twitter ide o „veľmi dobrý deň pre Rakúsko“ a politici sa musia spoločne postarať o to, aby „sa nikto necítil ako porazený“. Samotný Van der Bellen sa vyjadril, že jednoznačné víťazstvo nad Hoferom ho prekvapilo a nerátal s tým, že náskok bude až taký veľký.

Rakúski voliči opätovne rozhodovali o novej hlave štátu po tom, ako májové hlasovanie poznačili pochybenia pri sčítavaní hlasov. Kým niektoré prieskumy verejnej mienky predpovedali v ostatných týždňoch tesné víťazstvo Van der Bellena, iné zasa hovorili o nepresvedčivom triumfe Hofera, ktorý cítil šancu aj v súvislosti s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der BellenChristian KernNorbert Hofer