HOKEJ: HC Košice si presvedčivo poradili s Banskou Bystricou

Bez názvu
Ján Lipiansky zo Slovana (vpravo) a brankár Marcel Melicherčík z Popradu počas zápasu 45. kola Slovnaft extraligy medzi tímami HC Slovan Bratislava a HK Poprad Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – 45. kolo základnej časti:

HC Slovan Bratislava – HK Poprad 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Góly: 17. Bulík (J. Kováčik), 25. Preisinger (Lipiansky), 31. D. Skokan (Kapuš, Demel), 38. M. Bakoš (Kapuš, Jendek) – 38. Kmiť (A. Kroták, S. Jasečko)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Bundil, Výleta, 2567 divákov

Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, Hájek, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Demel – M. Bakoš, Bulík, Hujsa – Preisinger, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – D. Skokan, Kapuš, D. Buc

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, D. Brejčák, S. Jasečko, Kledrowetz, J. Brejčák, Kramár, Nádašdi – P. Svitana, Lundberg, Škovira – A. Kroták, Kmiť, A. Lapšanský – J. Kopecký, Klouda, T. Jaško – Paločko, Mlynarovič, Rapáč

V úvodnej tretine sa hral rýchly hokej, no hráči si čistých šancí veľa nevypracovali. Slovanu sa darilo najmä v presilovkách. Pri Kasíkovom vylúčení sa Lipiansky dostal sám až pred Melicherčíka, no popradský gólman bol na mieste. Druhá početná prevaha už Slovanu vyšla. Pri vylúčení D. Brejčáka stačilo domácim 15 sekúnd a Bulík z ľavej strany prestrelil k bližšej žŕdke Melicherčíka – 1:0.

Hneď v úvodnej minúte druhého dejstva sa zľava rútil na popradskú bránku Bulík, no tentoraz jeho strela opečiatkovala spojnicu brvna a žŕdky Melicherčíkovej svätyne. V 25. min využil vylúčenie Kloudu vydarenou strelou spomedzi kruhov Preisinger – 2:0. O minútu nato sa po súboji Jendeka s Mlynarovičom vysypalo plexisklo a takmer štvrťhodinu sa nehralo. Vynútená prestávka negatívne ovyplyvnila výkon oboch tímov po návrate na ľad. V čase, keď Popradčania začali pomaly dvíhať hlavy, však prišla 31. min, v ktorej nedôrazná popradská obrana nechala nekrytého Skokana doraziť za Melicherčíkov chrbát Demelovu strelu tečovanú Kapušom – 3:0. V 38. min vykresal pre hostí iskierku nádeje Kmiť, ktorý vyzvŕtal Cartelliho a bekhendom prekonal Konráda. O 39 sekúnd neskôr však Bakoš prestrelil z pravej strany k bližšej žŕdke zle stojaceho Melicherčíka a domáci opäť viedli trojgólovým rozdielom – 4:1.

V tretej tretine hrali domáci toľko, koľko potrebovali. Poprad nedokázali naštartovať k zvratu ani dve presilové hry. V 53. min sa prešmykol pomedzi obrancov Slovana Mlynarovič, ale prestrelil bránku domácich. Hostia nevyužili ani presilovku v závere riadneho hracieho času, takže gólu sa diváci v záverečnom dejstve už nedočkali.

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 4:5 po sam. nájazdoch (0:2, 1:2, 3:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 27. Smotrila (Krčula, Rataj), 45. Troliga (Petruška), 55. Hreus, 60. V. Nemec (Hreus) – 5. Obdržálek (Románek), 14. Kutálek (Šátek, R. Jarolín), 21. R. Školiak (Zálešák, Gründling), 35. Obdržálek (Zálešák, Gründling), rozh. sam. nájazd Obdržálek

Vylúčení: 6:3 na 2 min, navyše: Zálešák (Skalica) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Bednár, T. Orolin, 1204 divákov

Žilina: M. Laco – Rúfus, Dlouhý, Ftorek, Heš, D. Devečka, Milovanovič, od 20. min Krčula – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Vala, Rataj, Smotrila – Petruška, Troliga, Martin Slovák

Skalica: Lakosil – Gründling, M. Školiak, Magušin, Bučka, P. Kumstát, Jaborník – Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Obdržálek, Lušňák, Románek – Štepán, Holovič, R. Konečný, od 30. min Holovič

Šesťbodový zápas začali v domácom prostredí Žilinčania tradične – náporom. V 2. min mal príležitosť nový hráč v drese MsHK Igor Rataj, ale nedal gól. Stalo sa však to, čo Žilina prežíva nielen v domácich zápasoch, ale aj na ľadoch súperov, keď prehráva. V 5. min Obdržálek po prvý raz prekonal domáceho gólmana Laca – 0:1. V 14. min Kutálek po nezištnej prihrávke od Šáteka zvýšil na 2:0 pre Záhorákov.

V závere tretiny bol vylúčený domáci Ftorek a Skaličania v úvode druhej tretiny šesť sekúnd pred skončením presilovky dostali z hokejky R. Školiaka tretí gól. V 27. min nádej domácich na lepší výsledok vykresal Smotrila, ktorý sa presadil medzi dvoma obrancami Skalice a strelil svoj pätnásty gól, čím sa dotiahol na najlepšieho strelca Žiliny Kokavca. Keď už sa zdalo, že Žilinčania zaberú, boli to naopak hostia, ktorí zásluhou tretej formácie a opäť z hokejky Odbržálka zvýšili na 4:1.

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Začali sme dobre, mali sme tlak. Urobili sme však chyby v obrane a inkasovali dva góly. Skalica zvýšila potom na trojgólový rozdiel, nám sa podarilo streliť jeden gól. Klobúk dole pred hráčmi, že sa pri nepriaznivom stave 1:4 vybičovali a dokázali vyrovnať. Chceli sme mať z tohto zápasu viac bodov, no po samostatných nájazdoch je aj jeden bod dobrý.“

Martin Pešout (asistent trénera Skalice): „Sme radi, že sme zvíťazili. Bol to dôležitý zápas pre obidva tímy. Myslím si, že sme boli počas celého duelu lepším mužstvom. Súperovi sme toho veľa nedovolili. V tretej tretine po našich chybách súper vyrovnal a napriek tomu, že sme po samostatných nájazdoch zvíťazili, bod sme stratili.“

HKm Zvolen – MHC Mountfield 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 5. V. Baláž (Kovář, Ďaloga), 22. M. Trochta (Zuzin), 59. V. Baláž

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Štefík, Stano, 895 divákov

Zvolen: Škrečko – Hraško, Kučný, L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč – Leskovjanský, M. Jurík, Otčenáš – P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan – Kovář, L. Jurík, V. Baláž – V. Škoda, M. Trochta, Zuzin

MHC Mountfield: Dzubina – A. Novotný, I. Ďatelinka, P. Klepáč, Drgoň, Velebný, Hriňa – Uram, M. Beran, Jabrocký – Markovič, Galamboš, Macejka – Themár, Važan, Appel – M. Jonák, Zeliska, Sobota

Vo Zvolene prišlo iba málo priaznivcov povzbudiť svoj tím. Fanklub vytiahol hanlivý transparent na Tomáša Bokroša a mohol vidieť v 2. min aj gól hostí. V šanci sa ocitol skúsený Beran. Zvolenčanom však vyšla presilovka v 5. min, keď presne namieril Baláž – 1:0. O štyri minúty neskôr Appel nepekne vrazil T. Bokroša na mantinel, tvrdý zákrok ohodnotil rozhodca Lokšík iba dvoma minútami, obranca Zvolena to napokon rozchodil. Veľa šancí však diváci v prvej tretine nevideli. Až v 18. min sa ocitol v dvoch príležitostiach Hranáč, najmä jeho druhý pokus bol nebezpečný, keď netrafil odkrytú bránku Martina.

Nástup do druhého dejstva mali domáci excelentný. Najprv po peknej kombinačnej akcii Barinku s Chovanom zakončoval Pucher nepresne. Po 79 sekundách od začiatku tejto tretiny to však vyšlo Zuzinovi, ktorý peknou prihrávkou našiel pred Dzubinom Trochtu a ten sa zblízka nemýlil – 2:0. V polovici zápasu však zažívali „bryndziari“ krušné chvíle. Najprv v presilovke po strele Drgoňa tečoval puk Markovič za Škrečka, videorozhodca však Martinčanom gól neuznal pre vysokú hokejku útočníka hostí. Vzápätí po dlhšom hernom výpadku v tej istej presilovke Novotný mieril od modrej čiary do žŕdky. Domáci napriek tomu mohli zvýšiť vedenie v 39. min, ale Zuzin nevyužil sólový nájazd.

Na začiatku tretej tretiny fanklub Zvolena pritvrdil a pridal ďalší hanlivý transparent s otázkou na trénera Bokroša, no domácich to nevyviedlo z konceptu. V 46. min zavarili martinskej obrane Chovan s Barinkom. V 52. min sa mohol Chovan tešiť z gólu po strele z pravej strany, ale Beran puk vyhodil z bránkoviska. O pár sekúnd neskôr Zvolenčania nevyužili prečíslenie dvoch na jedného v podaní Otčenáša a Škodu. Hostia mohli znížiť v 56. min Galambošom, ktorý sa nepresadil zoči-voči Škrečkovi. Dve minúty pred koncom stretnutia zamestnal zvolenského brankára dobrou strelou Uram. Následne Martinčania hrali vabank, čo sa im nevyplatilo. V 59. min sa domáci dostali do prečíslenia troch na jedného, keď puk potiahol z vlastnej tretiny Baláž, neprihral spoluhráčom a z pravého kruhu prekonal Dzubinu – 3:0. Obranca hostí Novotný sa už na nič nezmohol, a tak sa z trojgólového víťazstva tešil Zvolen.

Žiličania v tretej tretine nečakane zvrátili nepriaznivý stav. Najskôr v 45. min Troliga spoza útočnej modrej

prekonal Lakosila – 2:4. V 55. min Hreus sám pred skalickým brankárom nezaváhal a strelil kontaktný gól. Žilinčania sa nevzdávali a 37 sekúnd pred koncom Nemec vyrovnal na 4:4. Predlžovalo sa, ale o výsledku sa nerozhodlo. V šiestich samostatnych nájazdoch boli úspešnejsí hostia, keď ako jediný presne namieril Obdržálek, ktorý získal dva cenné body pre Skalicu.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Všetci si uvedomujeme, že posledná šestina súťaže rozhoduje o play-off. Bol to pre nás dôležitý zápas z toho dôvodu, aby sme si zaistili pozíciu vo vyraďovacích bojoch. Zisk troch bodov je pre nás dôležitý. Dali sme tri góly, hrali sme na nulu a aj keď výkon bol bojovný a upracovaný, musí byť celková spokojnosť. Musíme si uvedomiť, že všetky mužstvá sa snažia dostať do play-off a naším cieľom je tam byť tiež. Chceme si uchovať približne takú istú pozíciu, v akej sa nachádzame.“

Branislav Stolárik (asistent trénera MHC Mountfield): „Chceli sme sa v tomto zápase rehabilitovať za dva zbabrané závery zápasov so Žilinou a Nitrou. Nevyšlo nám to, dve tretiny sme sa nevedeli dostať do hernej pohody. V tretej tretine sa to zlepšilo a výkon bol lepší. Žiaľ, nepremenili sme šance, situáciu sme si skomplikovali a začal sa pre nás ťažký boj o play-off.“

HC Košice – HC’05 Banská Bystrica 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Góly: 16. S. Gron (P. Bartoš), 23. Andrašovský (Jenčík), 32. Jenčík (Šeda, Fabuš), 33. Martin Frolík (M. Baláž), 56. S. Gron (P. Bartoš, Homer)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Kubuš – Gajan, Tornay, 6253 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Michal Grman, Šeda, Slimák – Michel Miklík, Kristek, Andrašovský – Dravecký, S. Gron, P. Bartoš – Fabuš, Jenčík, Huba – Gmitter, Martin Frolík, M. Baláž

Banská Bystrica: Šimonovič (33. Fedor) – Cebák, Biro, Vantroba, Bambúch, Kolba, Paľov, Kubka, Vizváry – Lažo, Šechný, Weissmann – Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora – Rumpel, Miroslav Hlinka, Hvila – Petro, Češík, Kútny

V Košiciach sa hral zápas veľmi dobrej úrovne. V prvej tretine mal podstatne viac práce Šimonovič, ktorého postreh skúšal pri presilovke v 2. min Bartoš. V 3. min mieril tesne vedľa Kristek, po ňom sa zblízka nepresadil Andrašovský a na druhej strane Lažo nepríjemne zakončoval v 6. min počas oslabenia. Po Deylovom výlete vypadol Šimonovičovi puk, ale skončil pár centimetrov vedľa žŕdky. Pred banskobystrickým brankárom sa v 11. min nepresadil Bartoš a po ňom ani Kristek. V 16. min počas presilovky domácich ešte Bartoš z ideálnej pozície netrafil, ale vzapätí prekvapil hosťujúceho brankára strelou medzi betóny z bodu na vhadzovanie Gron – 1:0. Záver prvej tretiny sa pred Šimonovičom ocitol osamotený Jenčík, ale brankár hostí zasiahol reflexívne. V 23. min sa v oslabení dostali Košičania do prečíslenia, Jenčík prihral Andrašovskému a ten bekhendom zvýšil na 2:0.

Košičania pokračovali v aktívnej hre, Fabuš ani Baláž však neskórovali. Na opačnej strane to v presilovke skúšal v 31. min Tománek. V 32. min bolo už 3:0 po tvrdej strele Jenčíka. Šimonoviča z nej vyhnal štvrtý košický útok, keď zblízka dorazil puk Frolík a zvýšil na 4:0. Tréner HC´05 Staš si potom zobral oddychový čas. Krásnou akciou sa v 35. min prezentoval Banskobystričan Rumpel, ale jeho zakončenie skončilo na hornej žŕdke. V pohode hrajúci Košičania v tretej tretine kontrolovali hru. Vyše minútovú presilovku o dvoch hráčov síce nevyužili, ale v 56. min sa dopracovali k piatemu gólu. Po prihrávke Bartoša prekonal Gron striedajúceho brankára Fedora a uzavrel gólový účet stretnutia.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Dobre sme zvládli zápas v našom obrannom pásme, súpera sme nepustili k ničomu. Dostávali sme sa do prečíslení a po dobrej hre v strednom pásme dali pekné góly. Mohlo ich byť aj viac, sme spokojní s čistým kontom brankára Hudáčka.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Náš výkon bol ďaleko za dvoma predchádzajúcimi duelmi na domácom ľade. Domáci nás prevyšovali vo všetkom – lepšie korčuľovali, kombinovali, strieľali, naše presilovky pre nás neboli výhodou. Košiciam chcem pogratulovať k víťazstvu aj k dobrému výkonu.“

HK Nitra – Dukla Trenčín 6:3 (0:2, 3:0, 3:1)

Góly: 29. T. Chrenko (Korhoň), 36. S. Saliji (M. Slovák), 37. Spilar (M. Štefanka), 47. M. Štefanka (H. Ručkay, Spilar), 48. Korhoň (Čaládi, T. Chrenko), 51. Gabriš (M. Slovák, Podstavek) – 6. Melichárek (Pardavý,

Blatný), 9. Melichárek (Pardavý, Blatný), 55. Jánoš (Sekeráš, Blatný)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Fabian (Nitra) a P. Kopecký (Trenčín) 5 +DKZ za údery, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Gašparík – M. Novák, P. Šefčík, 2719 divákov

Nitra: M. Čiliak – Fabian, Rais, Gabriš, Hlavačka, Michal Novák, J. Polák, Ďurák – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – Štumpf, M. Slovák, S. Saliji – Korhoň, T. Chrenko, Čaládi – Hrnka, Uhnák, Podstavek

Trenčín: V. Kováč (48. T. Hiadlovský) – Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, Trefný, Martin Chovan, Bolf, S. Tomko, J. Jarábek – Pardavý, Blatný, T. Melichárek – Tybor, Gašparovič, Tvrdoň – Naurov, O. Ďuriš, Jaroš – M. Filo, P. Kopecký, Koložváry

Domáci začali veľmi ustráchane, za čo ich „vojaci“ v prvej tretine dvakrát potrestali. V 6. min dorazil vlastnú strelu Melichárek a ten istý hráč zvýšil o tri minúty neskôr po Pardavého prihrávke v presilovke na 2:0 pre hostí. V 16. min neuspel v nájazde domáci Čaládi a v závere prvej tretiny na opačnej strane ani Gašparovič. V druhej časti Nitrania zvýšili aktivitu a v 29. min sa dočkali odmeny. Tomáš Chrenko využil zaváhanie obrancu Trenčína a zblízka znížil na 1:2. O chvíľu na to mali hostia k dispozícii 40-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no nevyužili ju. Po nej znovu pokračoval nápor domácich, ktorý vyústil do gólu v 36. min. Slovák ideálne našiel Samira Salijiho a bolo 2:2. V eufórii hrajúci domáci zakrátko pridali aj tretí gól. V 37. min sa typickým spôsobom presadil Spilar, keď spomedzi kruhov po individuálnej akcii upravil na 3:2. Nitriansky nápor pokračoval aj v tretej časti. V 47. min využil presilovku M. Štefanka a keď o minútu upravil po samostatnom nájazde Korhoň na 5:2, brankár Dukly Kováč sa nechal vystriedať. Hostí však ani tento moment neprebral z hernej letargie. Naďalej sa dopúšťali viacerých chýb, ktoré domáci trestali. V 51. min sa obranca Gabriš dostal až pred Hiadlovského, ktorého pokoril efektným blafákom – 6:2. Ďalší nitriansky gól mohol pridať Spilar, zblízka však neuspel. Hostia znížili v 55. min, keď sa v presilovke presadil skúsený Jánoš. Zápas ešte spestrila aj pästná výmena Fabiana s Kopeckým, v ktorej domáci hráč podčiarkol nitrianske víťazstvo.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Zo začiatku to bol z našej strany vlažný výkon. Úvod nám nevyšiel, hoci sme mali šance. V druhej tretine sme lepšie korčuľovali, začali sme hrať aktívnejšie a otočili sme nepriaznivý stav. Chcem poďakovať hráčom aj fanúšikom.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Mali sme výborný vstup do zápasu, ujali sme sa vedenia. Z nepochopiteľných dôvodov vykorčuľovalo od druhej tretiny na ľad úplne iné mužstvo. Proti oduševnene hrajúcej Nitre sa nám to vypomstilo. Prístup niektorých jednotlivcov bol veľmi zlý.“

Viac k osobe Igor RatajJán SýkoraMichal ChovanMichel MiklíkMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert Huna