Hokej na ZOH v Pekingu 2022: Slovensko podľahlo Fínsku, Slafkovský strelil dva góly a Manninen hetrik (foto)

Fínsko - Slovensko, ZOH v Pekingu 2022, Miro Aaltonen
Fínsky útočník Miro Aaltonen prekonáva slovenského gólmana Branislava Konráda počas zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 10. február 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 10. februára 12:18

Slovenskí hokejisti vo svojom úvodnom zápase v C-skupine na zimnej olympiáde v Pekingu podľahli Fínom 2:6. Severanov potiahli za triumfom Sakari Manninen, ktorý strelil hetrik a dvojgólový Miro Aaltonen. Dva slovenské góly strelil Juraj Slafkovský.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Ďalšími súpermi zverencov trénera Craiga Ramsayho budú už v piatok od 9.40 SEČ Švédi a svoje účinkovanie v základnej skupine zakončia v nedeľu v súboji proti Lotyšom (od 5.10 SEČ). Do štvrťfinále priamo postúpia víťazi troch skupín a najlepší tím z druhého miesta. Zvyšných osem celkov zabojuje o štvrťfinále v play-off.

ZOH 2022 v Pekingu – hokej

• C-skupina

Fínsko Slovensko 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)

• National Indoor Stadium

5:33 – 0:1 J. Slafkovský (M. Roman)
10:17 – 1:1 S. Manninen (T. Hartikainen, V. Pokka)
14:22 – 2:1 H. Pesonen (M. Aaltonen, V. Filppula) / presilová hra
18:20 – 3:1 M. Aaltonen (J. Nattinen)
29:28 – 4:1 S. Manninen (M. Granlund, M. Lehtonen)
31:49 – 4:2 J. Slafkovský (P. Čerešňák, P. Regenda)
40:16 – 5:2 S. Manninen (T. Hartikainen)
54:57 – 6:2 M. Aaltonen (N. Ojamäki, S. Vatanen) / presilová hra

Vylúčenia:
12:52 M. Daňo – 2 min. (narazenie)
15:55 I. Pakarinen – 2 min. (seknutie)
16:02 P. Lindbohm – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
23:28 L. Komarov – 2 min. (nedovolené bránenie)
32:16 T. Jurčo – 2 min. (podrazenie)
45:08 V. Kemiläinen – 2 min. (podrazenie)
49:47 A. Ohtamaa – 2 min. (krosček)
53:36 M. Daňo – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 30:33, vylúčenia: 5:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: S. Reneau (USA), J. Romasko (Rus.) – D. Obwegeser (Švaj.), B. Oliver (USA)

Fínsko: Säteri – Hietanen, Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka, Ohtamaa – Hartikainen, Manninen, Markus Granlund – Pakarinen, V. Filppula, Pesonen – Ojamäki, Nattinen, Aaltonen – Komarov, Björninen, Mäenalanen
Slovensko: Konrád – Čajkovský, Čerešňák, Nemec, Marinčin, Gernát, Kňažko, Rosandič – Jurčo, Hrivík, Cehlárik – K. Pospíšil, Hudáček, Kelemen – Holešinský, Krištof, Daňo – Regenda, M. Roman, Slafkovský – Zuzin

Skóre zápasu v 6. minúte otvoril slovenský štvrtý útok, keď gólmana Harriho Säteriho prekonal Juraj Slafkovský – 0:1. Slovenský mladík sa vo veku 17 rokov, 10 mesiacov a 11 dní stal najmladším strelcom mužského olympijského turnaja od zásahu Američana Eda Olczyka ešte v Sarajeve 1984.

Fíni vystrelili na slovenskú bránku prvýkrát v 11. minúte a hneď z toho bol vyrovnávajúci gól, presadil sa Sakari Manninen – 1:1. V 15. minúte vylúčenie Marka Daňa potrestal Harri Pesonen – 2:1. Slovenskí hokejisti následne nevyužili dlhú presilovú hru o dvoch hráčov a hneď vzápätí inkasovali, puk za brankára Branislava Konráda poslal Miro Aaltonen – 3:1. Fínom stačilo v prvej tretine šesť striel a skórovali trikrát.

V 30. minúte svoj druhý gól v zápase strelil Manninen – 4:1. V 32. minúte na rozdiel dvoch gólov znížil Slafkovský, pre ktorého to tiež bol druhý gól v zápase – 4:2. Hneď v 16. sekunde tretej tretiny slovenské nádeje na zdramatizovanie duelu „zarezal“ Manninen, ktorý zavŕšil svoj hetrik – 5:2. V 55. minúte ešte Fíni využili presilovú hru, svoj druhý gól v zápase strelil Aaltonen – 6:2.

• zdroj: RTVS

Martin Gernát (obranca SR): „Začali sme vcelku dobre, dali sme aj prvý gól, ale Fíni rýchlo vyrovnali. Potom nám strelili gól v presilovke a my sme nezužitkovali svoju prevahu piatich proti trom. Presvedčili sme sa, že Fíni sú výborní vo využívaní šancí, takmer z každej druhej strely nám dali gól a to sa nám nemôže stávať.“

Tomáš Jurčo (útočník SR): „Určite nám chýbalo trochu šťastíčka. Škoda, že nám to tam nepadalo, určite by sme sa cítili trochu lepšie. Dúfam, že nám to padne čo najskôr, aby sme sa uvoľnili. Na tejto úrovni nie je ľahký súper. Hrali me celkom fajn, ale robili sme chyby a musíme sa viac tlačiť do bránky, čo je recept na ďalších súperov.“

Fínsko - Slovensko, ZOH v Pekingu 2022, Libor Hudáček
Slovenský útočník Libor Hudáček v súboji s Fínom Petterim Lindbohmom počas zápasu C-skupine na zimnej olympiáde. Peking, 10. február 2022. Foto: SITA/AP.
Fínsko - Slovensko, ZOH v Pekingu 2022, Juraj Slafkovský
Slovenský útočník Juraj Slafkovský prekonáva fínskeho gólmana Harriho Sätteriho počas zápasu C-skupiny na zimnej olympiáde. Peking, 10. február 2022. Foto: SITA/AP.
Slovenský útočník Juraj Slafkovský sa so spoluhráčmi teší zo svojho gólu v sieti Fínska počas zápasu C-skupiny na zimnej olympiáde. Peking, 10. február 2022. Foto: SITA/AP.