Hokej na ZOH v Pekingu 2022: Slovensko v semifinále tesne podľahlo Fínsku, Rybár dostal iba jeden gól (foto)

Slovensko - Fínsko, ZOH v Pekingu 2022, semifinále, Marek Hrivík
Veľká šanca slovenského kapitána Marka Hrivíka počas semifinálového zápasu proti Fínsku na zimnej olympiáde. Peking, 18. február 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 18. februára 8:09

Slovenskí hokejisti prehrali s Fínskom 0:2 v semifinálovom zápase na zimnej olympiáde v Pekingu a v sobotu ich čaká súboj o bronzové medaily. Aj druhé semifinále medzi Ruskom a Švédskom bolo dramatické a o víťazovi rozhodla až 8. séria samostatných nájazdov.

Hokej na ZOH v Pekingu 2022 (semifinále): Rusko – Švédsko (online)

Hokej na ZOH v Pekingu 2022 (zápas o bronzové medaily): Švédsko – Slovensko (online)

O výsledku prvého semifinále rozhodol už zásah Sakariho Manninena z prvej tretiny a v poslednej minúte spečatil triumf severského výberu gólom do prázdnej bránky Harri Pesonen.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Zverencom trénera Craiga Ramsayho v piatok nevyšla odveta za prehru z úvodného duelu na turnaji, Fínom v súboji základnej C-skupiny podľahli 2:6. Stále platí, že slovenskí hokejisti nad Fínmi na vrcholnom podujatí nevyhrali už 18 rokov. Zatiaľ naposledy sa im to podarilo ešte na majstrovstvách sveta v roku 2004, v Ostrave vtedy triumfovali 5:2.

Slováci vyrovnali svoj najlepší výsledok pod piatimi kruhmi zo ZOH 2010 vo Vancouveri, kde skončili štvrtí. V Pekingu to stále môžu ešte vylepšiť a siahnuť po prvej olympijskej medaile. Hokejisti Fínska sa do finále ZOH prebojovali druhý v histórii, v minulosti si o zlato zahrali aj Turíne 2006 a podľahli Švédom 2:3. Striebro brali fínski hokejisti aj v Calgary 1988, vtedy však skončili druhí vo finálovom kole za Sovietmi.

Svoje účinkovanie v Pekingu začali slovenskí hokejisti už spomínanou prehrou s Fínmi (2:6) a potom nestačili ani na Švédov (1:4). Vystúpenie v základnej C-skupine zakončili triumfom nad Lotyšskom (5:2). V utorňajšom zápase play-off o postup do štvrťfinále si poradili s Nemcami (4:0) a o deň neskôr v dramatickom štvrťfinále poslali domov Američanov (3:2 po sam. nájazdoch).

ZOH 2022 v Pekingu – hokej

• semifinále

Fínsko – Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

• National Indoor Stadium

15:58 – 1:0 S. Manninen (P. Lindbohm, S. Vatanen)
59:21 – 2:0 H. Pessonen (T. Hartikainen, V. Pokka) / gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
28:35 P. Čerešňák – 2 min. (podrazenie)
29:22 P. Regenda – 2 min. (podrazenie)
41:21 K. Pospíšil – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 27:28, vylúčenia: 0:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: T. Björk (Švéd.), J. Romasko (Rus.) – G. Lazarev (Rus.), D. McCrank (Kan.)

Fínsko: Säteri – Hietanen, Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka, Ohtamaa – Hartikainen, Manninen, Markus Granlund – Pakarinen, V. Filppula, Pesonen – Komarov, Nättinen, Aaltonen – Anttila, Björninen, Mäenalanen
Slovensko:Rybár – Čerešňák, Čajkovský, Marinčin, Rosandič, Kňažko, Gernát, Nemec – Slafkovský, Hrivík, Cehlárik – Jurčo, L. Hudáček, K. Pospíšil – Kelemen, Krištof, Zuzin – Regenda, M. Roman, Takáč – Daňo

I. tretina

V prvej tretine mali v úvode miernu prevahu slovenskí hokejisti, ale vážnejšie príležitosti si nevypracovali. Šanci boli ako šafranu, no prvá vážnejšia sa skončila gólom v slovenskej bránke.

V 16. min síce brankár Patrik Rybár najprv vychytal Markusa Granlunda a potom aj teč Sakariho Manninena strely Petteriho Lindbohma, no odrazený puk sa dostal k Manninenovi a ten si počkal, až ležiaci slovenský gólman zdvihne pravý betón a poslal puk do bránky – 1:0.

Slovensko - Fínsko, ZOH v Pekingu 2022, semifinále
Fínsky útočník Sakari Manninen prekonáva slovenského gólmana Patrika Rybára počas semifinálového zápasu na zimnej olympiáde. Peking, 18. február 2022. Foto: SITA/AP.

V závere úvodnej časti pokus Kristiána Pospíšila vyrazil Harri Säteri pred seba a dorážka nevyšla Tomášovi Jurčovi, na opačnej strane Rybár vychytal skúseného Marka Anttilu.

II. tretina

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky sa Slováci vrhli na súpera, ale Marek Hrivík svoj blafák v 25. min nezakončil gólom. Medzičasom bol Rybár pozorný pri pokusoch súpera.

O dve minúty neskôr neuspel ani Samuel Takáč, ktorý v páde neusmernil puk za Säteriho po prihrávke Martin Gernáta. Nasledovali dve vylúčenia na slovenskej strane, ale Fíni na druhý gól nezužitkovali početnú výhodu o jedného korčuliara ani 73-sekundovú presilovku o dvoch hráčov.

V 33. min nahadzoval puk od modrej čiary nahadzoval Mislav Rosandič, no Säteri na teč reagoval úspešne. Neskôr pre bránku posielal puk Juraj Slafkovský, ale Säteri zlikvidoval dorážku Hrivíka. Pred druhou sirénou nepochodili ani Jurčo či Pospíšil.

III. tretina

Na začiatku tretej tretiny sa Slováci ubránili pri vylúčení Pospíšila, v závere oslabenia tímu SR nevyšlo prečíslenie Slafkovského s Michalom Krištofom. Už v rovnovážnom stave mieril k žŕdke Miro Aaltonen, brankár Rybár však držal svojich spoluhráčov nad vodou.

Slovensko - Fínsko, ZOH v Pekingu 2022, semifinále, Patrik Rybár
Zákrok slovenského brankára Patrika Rybára počas semifinálového zápasu proti Fínsku na zimnej olympiáde. Peking, 18 február 2022. Foto: archívne, SITA/AP.

V 48. min v prečíslení zvolil Leo Komarov blafák, ale dobre sa vrátil Pospíšil a šancu Fínov zmaril. S pribúdajúcim časom sa Slováci snažili o vytúžené vyrovnanie a v závere hrali power play, v ktorej sa v útočnej tretine nepresadili a keď puk stratili, inkasovali z hokejky Harriho Pesonena – 2:0.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Ján Pardavý (asistent trénera SR): „Celé slovensko musím byť hrdé na náš tím. Aj v tomto súboji sme ukázali maximum. Hrali sme proti extrémne organizovanému súperovi, ktorí hral defenzíve. Dobíjali sme bránku súpera celých 60 minút, no nič sa nám tam neodrazilo. Bohužiaľ, dnes to bolo o jednom góle a druhý sme dostali do prázdnej bránky. Chalani na ľade nechali všetko. Teraz sa musíme skoncentrovať na súboj o bronz. Už druhý zápas sme nemali presilovku, naše vylúčenia chlapcom nemožno zazlievať. Veril som, že Fínov po 18 rokoch na vrcholnom podujatí zdoláme. Stále hráme o veľa, aj bronz je cenný. Zajtra do zápasu dáme všetko.“

Martin Marinčin (obranca SR): „Mrzí nás prehra. Tlačili sme ich a mali veľa šanci, proti Fínsku sme odohrali perfektný zápas. Škrie nás trochu, že už druhý duel po sebe sme nehrali ani jednu presilovku. Nechali sme tam všetko, ale hrali sme akoby proti stene. Fíni hrali neskutočne, bolo to ťažké. Stále sme bojovali, ale nepodarilo sa to. Stále sme boli nastavení, že dáme gól a otočíme. Chýbal nám aj kúsok šťastia, aby sme vyrovnali a mohlo sa to otočiť. Sme síce smutní, ale isto sa nachystáme čo najlepšie na to, aby sme vyhrali sobotňajší zápas o bronz.“

Juraj Slafkovský (útočník SR): „Je to smola, nemali sme šťastie a ani raz sa nám neodrazil dobre puk. Zajtra je však nový deň a stále máme možnosť na medailu a úspech. Brankár Fínom chytal neskutočne, nám chýbal nejaký šťastný odraz. Je na zamyslenie, že už osem tretín sme nehrali presilovku. Verím, že zajtra to príde. Ubránili sme sa aj oslabeniu o dvoch hráčov, chcelo to len nejaký odraz a vyrovnanie. Už to netreba riešiť a musíme sa pozerať dopredu. Ak zajtra zvíťazíme, bude to neskutočný úspech a my urobíme všetko, aby sme uspeli.

Miloš Kelemen (útočník SR): „Rozhodujúce bolo, že sme nedali gól. Bol to vyrovnaný zápas, v istých pasážach sme boli aj lepší, ale rozhodol gól z prvej tretiny. Fíni veľmi dobre bránili stredné pásmo a dobre im zachytal brankár. Musíme sa v sobotu viac tlačiť do bránky a ísť aj za dorážkami. Vnímame energiu od fanúšikov z domu a neskladáme zbrane. Do boja o bronz dáme všetko.“

Mislav Rosandič (obranca SR): „Nedali sme ten jeden gól, od ktorého by sme sa odrazili. Fíni to takticky hrali tak, ako sa také zápasy hrajú. Dali gól a ubránili to. Mleli sme ich tam, čo to šlo. Nechcem sa vyjadrovať k rozhodcom, ale ľudia nech si spravia názor. Veľmi dôležité bolo, že sme ubránili oslabenie o dvoch hráčov. Tam som si myslel, že vtedy to zlomíme. Do poslednej sekundy som veril, že dáme gól a zdramatizujeme to, Teraz už to nie je o energii, zajtra bude rozhodovať srdiečko.“

Martin Gernát (obranca SR): „Ťažko sa odpovedá na otázku, ako veľmi bolí táto prehra. Dve tretiny sme do nich búšili, ale neúspešne. Nedali sme gól, skúsili vabank a dostali druhý gól do prázdnej bránky. Fíni dnes celý zápas vynikajúco bránili stredné pásmo a my sme mali obrovský problém sa do toho prepracovať. Do šancí sme sa nedostávali toľko, ako sme chceli. Mali výborného brankár, je to škoda. Keď sme ubránili oslabenie troch proti piatim, stále sme mali veľkú nádej na vyrovnanie. Snažili sme sa zo všetkých síl a stále sme verili. Napriek tomu sme neuspeli. Musíme si teraz prejsť zápas a verím, že sa dáme dokopy, zajtra prišli s elánom a domov brali aspoň bronz.“

Michal Krištof (útočník SR): „Nedostali sme ten odraz, čo dostali oni. Bohužiaľ, taký je hokej. Myslím si, že sme spravili všetko pre to, aby sme zvíťazili, ale dnes nám to nepadlo. Vedeli sme, že Fíni budú pozorne strážiť stredné pásmo, preto sme si pre puky chodili dole a snažili sa to nahadzovať. Hrali to dobre a nemali sme veľa šancí. Veľká škoda. Máme stále motiváciu, ale teraz sme prehrali semifinále. Musíme sa z toho vyspať a je jasné, že posledný zápas budeme hrať najlepšie, ako vieme. Dáme do toho všetko.“