Hokej na ZOH v Pekingu 2022: Slovensko podľahlo aj Švédsku, Slafkovský opäť skóroval a brankár Rybár nedostal gól (foto)

Švédsko - Slovensko, ZOH v Pekingu 2022, Matej Tomek
Švédsky útočník Max Friberg (12) sa teší zo svojho gólu v sieti Slovenska počas zápasu C-skupiny na zimnej olympiáde. Peking, 11. február 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 11. februára 12:20

Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom druhom zápase v C-skupine na zimnej olympiáde v Pekingu so Švédmi 1:4. O všetkom rozhodla prvá tretina, v ktorej „tri korunky“ trikrát prekonali gólmana Mateja Tomeka. Patrik Rybár, ktorý nastúpil do slovenskej bránky od druhej tretiny, už v ďalšom priebehu duelu nedostal ani gól. Mladý slovenský útočník Juraj Slafkovský strelil už svoj tretí gól na turnaji.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Švédi sú zatiaľ v Pekingu stopercentní, keďže vo svojom úvodnom zápase zdolali Lotyšov 3:2. Slovenskí hokejisti začali turnaj prehrou s Fínmi 2:6 a svoje účinkovanie v základnej C-skupine zakončia v nedeľu súbojom proti Lotyšsku (od 5.10 SEČ). Do štvrťfinále priamo postúpia víťazi troch skupín a najlepší tím z druhého miesta. Zvyšných osem celkov zabojuje o štvrťfinále v play-off.

Slovenskí hokejisti pod piatimi kruhmi prehrali už piaty zápas za sebou, zatiaľ naposledy sa z víťazstva tešili v Pjongčangu 2018, v úvodnom súboji na turnaji vtedy zdolali neskorších šampiónov Rusov. Odvtedy dvakrát podľahli Američanom, raz Slovincom a v Pekingu už Fínom a teraz aj Švédom.

ZOH 2022 v Pekingu – hokej

• C-skupina

Švédsko Slovensko 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

• Wukesong Arena

11:22 – 1:0 J. Nordström (L. Bengtsson, M. Friberg)
18:10 – 2:0 L. Wallmark (J. Pudas, H. Tommernes) / presilová hra 5 proti 3
19:55 – 3:0 M. Friberg (P. Holm. J. Nordström)
57:44 – 4:0 C. Klingberg (A. Lander, M. Bromé) / gól do prázdnej bránky
58:18 – 4:1 J. Slafkovský (Š. Nemec)

Vylúčenia:
16:56 M. Hrivík – 2 min. (hákovanie)
17:11 M. Rosandič – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
38:38 J. Nordström – 2 min. (seknutie)
41:21 P. Regenda – 2+2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
51:05 F. Holm – 2 min. (držanie hokejky)

strely na bránu: 29:41, vylúčenia: 6:6 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Romasko (Rus.), A. Schräder (Nem.) – D. Obwegeser (Švaj.), B. Oliver (USA)

Švédsko: Hellberg – Bengtsson, Fantenberg, Folin, Holm, Pudas, Tömmernes, Lennström – C. Klingberg, Lander, Bromé – Olofsson, Wallmark, Holmberg – Rydahl, De La Rose, Everberg – Friberg, Krüger, Nordström – Linus Johansson
Slovensko: Tomek (21. Rybár) – Čerešňák, Čajkovský, Nemec, Marinčin, Kňažko, Gernát, Rosandič – Jurčo, Hrivík, Cehlárik – Holešinský, L. Hudáček, Takáč – Kelemen, Krištof, Zuzin – Regenda, M. Roman, Slafkovský – Pospíšil

Slováci v piatok nastúpili bez útočníka Marka Daňa, ktorí za zákrok z tretej tretiny štvrtkového duelu proti Fínom dostal od direktoriátu turnaja dištanc na jedno stretnutie.

Skóre duelu vo Wukesong Arene sa prvýkrát menilo v 12. minúte, keď po „vyšachovaní“ slovenskej obrany po peknej prihrávke Lukasa Bengtssona do odkrytej bránky zakončil Joakim Nordström – 1:0.

V 19. minúte využil presilovku o dvoch hráčov Lukas Wallmark, pre ktorého to bol už tretí gól na turnaji – 2:0. „Tri korunky“ ešte v prvej tretine pridali aj ďalší, päť sekúnd pred jej koncom brankára Mateja Tomeka prekonal Max Friberg – 3:0.

Švédi Carl Klingberg (48) a Anton Lander sa tešia z gólu spoluhráča Lucasa Wallmarka v sieti Slovenska počas zápasu C-skupiny na zimnej olympiáde. Peking, 11. február 2022. Foto: SITA/AP.

V druhej tretine, v ktorej už v slovenskej bránke chytal Patrik Rybár, gól nepadol. Zverenci trénera Craiga Ramsayho si vytvorili niekoľko dobrých šancí, ale „recept“ na prekonanie Magnusa Hellberga nenašli.

Aj v záverečnej dvadsaťminútovke to dlho vyzeralo, že gól nepadne, Švédi nevyužili dlhú štvorminútovú presilovku a Slováci nepotrestali vylúčenie Philipa Holma. Nakoniec však ešte góly padali, pri slovenskej hre bez brankára skóroval Carl Klingberg – 4:0 a 36 sekúnd po jeho presnom zásahu svoj tretí gól na turnaji strelil Juraj Slafkovský4:1.

• zdroj: RTVS

Juraj Slafkovský (útočník SR): „Keď chceme vyhrávať, musíme robiť menej chýb. V reprezentácii si vážim každý gól, nerobím medzi nimi rozdiely. Dnes sme mali viac striel ako proti Fínom, no nepadá nám to tam. Verím však, že to zlomíme v ten správny okamih.“

Samuel Takáč (útočník SR): „K triumfu nám chýbali strelené góly a menej inkasovaných, to bola hlavná príčina neúspechu. Som rád, že som mohol nastúpiť, je to pre mňa česť. Škoda, že sme nezvíťazili, ale ideme ďalej. V presilovkách máme zatiaľ nulovú úspešnosť, musíme viac strieľať a dúfať, že nám to tam padne.“

Švédsko - Slovensko, ZOH v Pekingu 2022, Martin Marinčin
Slovenský obranca Martin Marinčin v súboji so Švédom Pontusom Holmbergom počas zápasu C-skupiny na zimnej olympiáde. Peking, 11. február 2022. Foto: SITA/AP.
Švédsko - Slovensko, ZOH v Pekingu 2022, Patrik Rybár
Zákrok brankára Patrika Rybára počas zápasu C-skupiny proti Švédsku na zimnej olympiáde. Peking, 11. február 2022. Foto: SITA/AP.