Aktualizované: Slováci v Nemecku viedli 1:0, ale ani v druhom zápase pred MS v hokeji 2019 nezvíťazili

Patrik Svitana, Dávid Bondra
Slovenskí hokejoví reprezentanti Patrik Svitana a Dávid Bondra. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel.
  • aktualizované 11. apríla 21:22

KAUFBEREN 11. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo štvrtok v Kaufberene s domácim Nemeckom 1:2 vo svojom druhom prípravnom zápase pred svetovým šampionátom, ktorý sa od 10. do 26. mája koná v Bratislave a Košiciach.

V dueli hranom v rámci série Euro Hockey Challenge začali Slováci výborne a už v prvej minúte viedli po presnom zásahu Matúša Sukeľa. V druhej tretine však herne poľavili a Nemci z viacerých príležitostí dvakrát skórovali. O vyrovnanie sa postaral v presilovke o dvoch hráčov Stephan Daschner a víťazstvo domácim zabezpečil pohotovou strelou Marc Michaelis.

7. máj (Michalovce): Slovensko – Nórsko

Slováci začali prípravu pred MS v hokeji 2019 prehrou so Švédmi v Topoľčanoch (0:4) a po tomto dueli nastali v tíme výraznejšie zmeny v kádri. Do mužstva pribudli Michal Chovan, Milan Kytnár, Rastislav Špirko, Patrik Svitana, Dávid Bondra, Patrik Koch a Martin Fehérváry, kabínu opustili Adam Jánošík, Peter Trška, Dávid Gríger, Andrej Kudrna a Tomáš Mikúš.

V kádri nemeckej hokejovej reprezentácie pred zápasmi proti Slovensku figurovali až na tri výnimky len hráči z domácich klubov. Nový kouč Toni Söderholm mal v tíme aj útočníka Dominika Bokka zo švédskeho Växjö a dvojicu zo zámorskej vysokoškolskej súťaže NCAA – Marca Michaelisa a Tuomieho Parkera.

Slovensko a Nemecko odohrali vo štvrtok už 58. vzájomný zápas, v ktorom sa zrodilo 25. víťazstvo Nemcov, jeden duel sa skončil nerozhodne a až 32-krát sa z triumfu tešili Slováci. Celkové skóre je v prospech slovenského družstva 145:129.

Hokej – Euro Hockey Challenge

• príprava pred MS v hokeji 2019

Nemecko – Slovensko 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

• Kaufberen

00:29 – 0:1 M. Sukeľ
25:26 – 1:1 S. Daschner (D. Bokk, L. Pföderl) – presilová hra
38:47 – 2:1 M. Michaelis (D. Bokk, P. Tuomie)

Vylúčenia:
01:28 P. Svitana – 2 min. (podrazenie)
09:14 P. Koch – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
13:58 L. Bergmann – 2 min. (krosček)
23:54 M. Čajkovský – 2 min. (podrazenie)
25:50 M. Sukeľ – 2 min. (hákovanie)
33:22 S. Daschner – 2 min. (hákovanie)
45:27 B. Krupp – 2 min. (nedovolené bránenie)
54:05 B. Loibl – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 25:28, vylúčenia: 4:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: F. Schütz, D. Kannengiesser – T. Schwenk, M. Wölzmüller (všetci Nem.)

Nemecko: Niederberger – Daschner, Schopper, Nowak, J. Müller, Bittner, B. Krupp, Wissmann, Wagner – Pföderl, Loibl, Bergmann – Elsner, Noebels, Höfflin – Bokk, Michaelis, Tuomie – Ziegler, Fauser, Wohlgemuth – Kurth
Slovensko: J. Hudáček – Sersen, Čajkovský, Fehérváry, Martin Chovan, Koch, Štajnoch, Rosandič, Grman – Puliš, M. Sukeľ, Tybor – L. Nagy, Michal Chovan, M. Bakoš – D. Bondra, Kytnár, Svitana – Liška, Cingel, Paulovič

I. tretina

Slovenskí hokejisti otvorili skóre stretnutia už po necelých tridsiatich sekundách. Chybnú rozohrávku Benedikta Schoppera zachytil pozorný útočník Matúš Sukeľ a vďaka presnej strele si pripísal premiérový gól v seniorskom národnom tíme – 0:1.

V nasledujúcich minútach sa museli zverenci trénera Ramsayho dvakrát brániť počas vylúčení Patrika Svitanu a Patrika Kocha, ale Nemcov nepustili do vážnejšej šance.

Podobný priebeh mala aj jediná početná výhoda slovenskej reprezentácie, v ktorej Mathias Niederberger nemal veľa práce. Nemci mohli v závere úvodného dejstva vyrovnať po koncovke Davida Elsnera, no Július Hudáček si poradil s ojedinelou príležitosťou domáceho tímu.

II. tretina

Druhé dejstvo odštartovali lepšie Slováci, ale Radoslav Tybor v 21. min zblízka trafil len Niederbergera. Potom prišli vydarené momenty v podaní Nemcov.

Najskôr sa zjavil pred slovenskou bránkou Mirko Höfflin, ktorého len za cenu faulu zastavil Michal Čajkovský. Následne v stopercentnej šanci zaváhal Marcel Noebels, no tlak domácich vyvrcholil vyrovnávajúcim gólom v 26. min. V dvojnásobnej presilovke sa presadil príklepom Stephan Daschner – 1:1.

Slovenskí hokejisti ožili až v závere druhej tretiny. V 35. min mal gól na hokejke Radovan Puliš, ale pri zakončení mu puk skĺzol z čepele. Úspešnejší bol na opačnej strane Marc Michaelis, ktorý zostal v 39. min nepokrytý na pravom kruhu a pohotovou strelou prekonal Hudáčka – 2:1.

III. tretina

V záverečnej tretine sa slovenskí reprezentanti snažili o zmenu nepriaznivého stavu. Mali puk častejšie v moci, boli aktívnejší, no nedokázali si vypracovať gólové príležitosti.

V 46. min dostali výhodu presilovky, v ktorej však okrem striel z väčšej vzdialenosti nič nevymysleli. Rovnako to bolo aj v ďalšej početnej výhode v záverečnej päťminútovke. Šance na vyrovnanie prišli až v 58. min.

Sukeľ namieril z tesnej blízkosti do nemeckého brankára a o chvíľu neskôr skončila dorážka Adama Lišku na betóne pripraveného Niederbergera. V úplnom závere skúsili Slováci aj hru bez brankára, ale gólu sa nedočkali.

Hlasy

• zdroj: SZĽH

Radovan Puliš (útočník SR): „Vytvorili sme si veľa gólových príležitostí, len ich musíme premeniť a bude sa nám hrať oveľa ľahšie. Nedostali sme veľa gólov, pretože Julo Hudáček chytal vynikajúco. Nemci mali viacero šancí a najmä presilovky hrali veľmi dobre.“

Matúš Sukeľ (útočník SR, autor jediného slovenského gólu): „Do zápasu sme vstúpili dobre. Napádali sme vo dvojici presne tak, ako sme si to pred začiatkom povedali. V druhej tretine sme spravili hlúpe fauly a z toho sme potom dostali gól. Aj môj faul bola hlúpa chyba a toho sa musím do budúcna vyvarovať. Nemci nás následne dostali pod tlak a inkasovali sme druhýkrát. Bohužiaľ v tretej tretine sme už nedokázali vyrovnať. Čo sa týka ofenzívy, musíme byť najmä dôraznejší pred súperovou bránkou.“

Milan Kytnár (útočník SR): “ V obrannom pásme sme nerobili veľké chyby, aj keď sa súper dostal k nejakému puku, vytlačili sme ho zo streleckých pozícii alebo sme jeho pokusy zablokovali. Musíme sa ešte upokojiť v koncovke a verím, že nám to do bránky začne padať. Je to druhý zápas prípravy takže vieme, kde sa máme zlepšovať. Pre mňa to nebol po týždňovej pauze jednoduchý zápas. Postupne ako sa hralo, som sa však cítil lepšie a lepšie. Teraz máme deň na regeneráciu a následne príde v sobotu šanca na reparát.“