Slovensko v rozhodujúcom zápase tesne porazilo Bielorusko a postúpilo na zimnú olympiádu do Pekingu

HOKEJ: Slovensko - Bielorusko
Zákrok bieloruského brankára Dannyho Taylora po zakončení slovenského útočníka Kristiána Pospíšila počas zápasu kvalifikácie o postup na zimnú olympiádu 2022 do Pekingu. Bratislava, 29. august 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 29. august 20:21

Slovenskí hokejisti vo svojom poslednom zápase v kvalifikácii o postup na zimnú olympiádu 2022 v Pekingu zdolali Bielorusko 2:1 a postúpili na turnaj pod piatimi kruhmi. Bol to priamy súboj o olympijský miestenku, pričom našim hokejistom na účasť v Pekingu stačilo získať bod. Najlepšími hráčmi duelu boli Jegor Šarangovič a Libor Hudáček.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho na bratislavskom turnaji ani raz nezaváhali, keď predtým zdolali Rakúsko 2:1 a v piatok si poradili aj s Poľskom (5:1). Bielorusi skončili s tromi bodmi na druhom mieste, rovnako tri body nazbierali aj tretí Rakúšania a štvrtí Poliaci.

Známi sú už aj súperi Slovákov pod piatimi kruhmi, predstavia sa v C-skupine po boku Fínov, Švédov a Lotyšov. V B-skupine budú hrať Rusi, Česi, Švajčiari, Dáni a v A-skupine Kanaďania, Američania, Nemci a domáci Číňania. Lotyši a Dáni rovnako ako Slováci uspeli v kvalifikácii.

Slovenskí hokejisti zatiaľ naposledy chýbali v hlavnom olympijskom turnaji v Salt Lake City 2002, predtým absentovali aj v Nagane 1998. Maximom slovenského výberu pod piatimi kruhmi je štvrtá priečka zo ZOH 2010 v kanadskom Vancouveri.

Hokej – kvalifikácia o postup na ZOH 2022 v Pekingu

• Bratislava

Slovensko – Bielorusko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

• Zimný štadión Ondreja Nepelu

4:38 – 1:0 P. Cehlárik (M Hrivík) / presilová hra
21:07 – 1:1 J. Šarangovič
57:43 – 2:1 L. Hudáček (P. Čerešňák) / gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
1:50 V. Koljačonok – 2 min. (hákovanie)
4:05 S. Sapego – 5 min. + DKZ (narazenie)
6:57 T. Jurčo – 2 min. (hrubosť)
6:57 S. Prince – 2 min. (hrubosť)
7:02 A. Ružička – 2+2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
59:15 A. Stas – 2 min. (napadnutie)

strely na bránu: 39:22, vylúčenia: 8:7 na 2 min., navyše: S. Sapego – 5 min. + DKZ za narazenie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Linus Ohlund (Švéd.), Michael Tscherrig (Švaj.) – Jiří Ondráček (ČR), Davis Zunde (Lot.), 7105 divákov

Slovensko: Konrád – Jaroš, Marinčin, Čerešňák, Gernát, Grman, Kňažko, Nemec, Ďaloga – Cehlárik, Hrivík, Jurčo – Pospíšil, Ružička, Lantoši – Studenič, Hudáček, Daňo – Slafkovský, Roman, Gríger
Bielorusko: Taylor – Bailen, Sapego, Solovjov, Lisovec, Gotovec, Koljačonok, Korobov, Jerjomenko – Sharangovič, Komarov, Stas – Platt, Pare, Prince – Protas, Kodola, Buinitskij – Demkov, Pavlovič, Usov

Nedeľňajší duel sa začal poriadne zostra, obaja súperi si uvedomovali dôležitosť stretnutia. Vysoké nasadenie prinieslo faul bieloruského obrancu Sergeja Sapega na mladíka Juraja Slafkovského, za čo dostal trest do konca duelu. Päťminútovú presilovku Slováci využili na vedúci gól, keď sa do listiny strelcov zapísal Peter Cehlárik1:0.

1. SLOVENSKO 3 3 0 0 0 9:3 9 – postup na ZOH 2022
2. Bielorusko 3 1 0 0 2 6:5 3
3. Rakúsko 3 1 0 0 2 7:8 3
4. Poľsko 3 1 0 0 2 3:9 3

Slovenský tím mal viacero šancí aj na druhý gól, ale brankára Danny Taylora nedokázal prekonať. Druhú tretinu mali lepšiu Bielorusi a hneď v úvode vyrovnali zásluhou kapitána Jegora Šarangoviča – 1:1.

Skóre sa potom dlho nemenilo, zásluhu na tom mali brankári oboch mužstiev. S blížiacim sa záverom museli Bielorusi riskovať, pretože na ZOH by ich posunul len triumf v riadnom hracom čase. V 58. min hostia odvolali gólmana Taylora, Slováci však získali puk a do prázdnej bránky ho poslal Libor Hudáček – 2:1.

Slovenský útočník Tomáš Jurčo sa snaží tečovať puk za chrbát bieloruského gólmana Dannyho Taylora počas zápasu kvalifikácie o postup na zimnú olympiádu 2022 do Pekingu. Bratislava, 29. august 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Libor Hudáček (útočník SR, strelec víťazného gólu): „Užívame si to, že to bolo na domácom ľade. Sme radi, že sme to dotiahli do víťazného konca. Oni museli, búšili, búšili, my sme hrali umne a ustrážili sme to vďaka brankárovi Konrádovi aj hráčom, ktorí blokovali strely. Tlak tam bol, ale vydali sme zo seba všetko a sme radi, že to takto dopadlo. Sme parádna partia s mladými aj staršími hráčmi. Je to rok čo rok lepšie.“

Peter Cehlárik (útočník SR, strelec prvého gólu): „Superpocit! Chcem sa poďakovať ľudom, ktorí prišli. Bolo skvelé po dlhšom čase opäť hrať pred fanúšikmi. Som rád, že sme to zvládli a ideme na olympiádu. V druhej tretine nás Bielorusi trochu zatlačili, dali kontaktný gól, ale zvládli sme to. Sme tam. Craig Ramsay urobil výbornú robotu za tie roky, čo je s naším reprezentačným tímom. Verím, že bude s nami ďalej pokračovať.“

Kristián Pospíšil (útočník SR po II. tretine): „Pri bieloruskom góle sa natlačili do našej bránky, bol tam odrazený puk. Musíme na tieto situácie skôr reagovať a vyhodiť puk od našej bránky. Keď sme dlhšie v našej obrannej tretine, ťažšie sa nám už potom bráni, Musíme viac hrať v ofenzíve, lebo tam sme lepší. Nemyslím si, že Bielorusi sa v druhej tretine zlepšili, to len my sme ubrali z tempa. Ak nastúpime do tretej tretiny tak ako do prvej, nemáme sa čoho obávať. Máme lepšie mužstvo a chceme tento zápas vyhrať.“

Otrasený slovenský útočník Juraj Slafkovský po tvrdom faule Bielorusa Sergeja Sapega počas zápasu kvalifikácie o postup na zimnú olympiádu 2022 do Pekingu. Bratislava, 29. august 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.
Zákrok slovenského gólmana Branislava Konráda počas zápasu kvalifikácie o postup na zimnú olympiádu 2022 do Pekingu proti Bielorusku. Bratislava, 29. august 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel