Slováci na MS viedli 2:0, ale nakoniec vysoko prehrali

Hokej
Fínsky útočník Kasper Björkqvist v súboji so slovenským obrancom Ladislavom Romančíkom pred brankárom Adamom Húskom počas zápasu na svetovom šampionáte do 20 rokov. Helsinki, 30. december 2015. Foto: Heikki Saukkomaa/Lehtikuva via AP

HELSINKI 30. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov vo svojom treťom zápase na svetovom šampionáte podľahla Fínsku 3:8. Mladí Slováci viedli gólmi Sukeľa v presilovke a R. Bondru už 2:0, ale domáca reprezentácia v ďalšom priebehu stretnutia výsledok otočila. Najlepšími hráčmi zápasu boli Juraj Milý a Sebastian Aho.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša majú v tabuľke B-skupiny tri body – v úvodnom zápase zdolali Bielorusko (4:2) a v pondelok podľahli rovesníkom z Česka (0:2). Domáca reprezentácia nazbierala o tri body viac – okrem našich hokejistov porazila Bielorusko (6:0) a v gólovej prestrelke nestačila na Rusko (4:6).

Mladí Slováci zakončia účinkovanie v základnej skupine silvestrovským súbojom proti „zbornej“. Je jasné, že v skupine obsadia štvrté miesto a vo štvrťfinále vyzvú Švédov, ktorých na predchádzajúcom šampionáte zdolali v súboji o bronz.

MS v hokeji hráčov do 20 rokov: B-skupina (Hartwall Areena)
Slovensko – Fínsko 3:8 (2:1, 0:2, 1:5)

09:50 – 1:0 M. Sukeľ (Ch. Jaroš, A. Sloboda) – presilová hra

11:55 – 2:0 R. Bondra (L. Romančík, M. Surový)

15:15 – 2:1 S. Aho (P. Laine, J. Puljujärvi) – presilová hra

34:27 – 2:2 A. Saarela (O. Juolevi, J. Puljujärvi) – presilová hra

38:22 – 2:3 R. Hintz (V. Saarijärvi, N. Rantanen)

40:28 – 2:4 J. Puljujärvi (P. Laine)

42:41 – 2:5 S. Aho (O. Juolevi, J. Puljujärvi) – presilová hra

45:27 – 3:5 P. Maier (J. Šiška) – presilová hra

51:52 – 3:6 P. Laine (S. Aho)

52:30 – 3:7 K. Kapanen (V. Saarijärvi, R. Hintz) – presilová hra

57:42 – 3:8 K. Björkqvist (V. Saarijärvi, M. Siikonen)

Vylúčenia:

09:20 Antti Kalapudas – 2 min. (narazenie na mantinel)

14:26 Patrik Koch – 2 min. (držanie)

29:33 Kaapo Kähkönen – 2 min. (vyhodenie puku)

33:38 Matúš Sukeľ – 2 min. (držanie)

42:17 Ladislav Romančík – 2 + 10 min. (úder do hlavy a krku)

43:40 Roope Hintz – 2 min. (seknutie)

45:27 Niko Mikkola – 2 min. (krosček)

52:12 Christián Jaroš – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 28:48, vylúčenia: 4:4 na 2 min., navyše: L. Romančík (SR „20“) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:4, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Anisimov (Rus.), Pitoscia (Kan.) – Hribas (Slovin.), Oliver (USA)

Slovensko: Húska (53. Škorvánek) – Jaroš, A. Sloboda, Černák, Koch, M. Moravčík, Ivanič, L. Romančík, Maier – J. Milý, Sukeľ, Matej Paločko – Lešťan, J. Šiška, Hrušík – Huňa, Sádecký, Briestenský – R. Bondra, Pospíšil, M. Surový

Fínsko: Kähkönen – Tuulola, Juolevi, Keskital, Saarijärvi, Niku, Mikkola, Sopanen – Kalapudas, Hintz, Rantanen – Puljujärvi, S. Aho, Laine – Saarela, Nättinen, Kapanen – Björkqvist, Siikonen, Lammikko – Repo

5. Bielorusko 4 0 0 0 4 6:19 0

Domáci Fíni sa od úvodu „zahryzli“ do Slovákov, no brankár Húska zachránil pri pokusoch Kapanena i Hintza. Severan Sopanen vzápätí zamieril do šatne, poranil si totiž koleno.

V závere úvodnej desaťminútovky hrali mladí Slováci presilovku – po tvrdej strele sa puk odrazil k Sukeľovi a ten ho poslal do odkrytej bránky súpera. O dve minúty neskôr delovku L. Romančíka tečoval R. Bondra a zverenci trénera Ernesta Bokroša viedli 2:0. Ešte pred koncom prvej tretiny domáci hokejisti skorigovali, v početnej výhode skóroval S. Aho.

Reprezentanti Fínska pokračovali v aktívnej hre aj v druhej časti a prinieslo im to dva góly do slovenskej bránky. V 35. minúte v presilovke sa pred Húskom najlepšie zorientoval Saarela a vyrovnal. Presne 99 sekúnd pred druhou sirénou Hintz ťažil z dobrej prihrávky Saarijärviho a bolo 3:2.

Štvrtý gól pridali Fíni v 28. sekunde tretej tretiny, slovenskí hokejisti nevyhodili puk a ten po dotyku Puljujärviho skončil v bránke. Na 5:2 zvýšil v 43. minúte S. Aho, ktorý tečoval strelu Puljujärviho. Slováci vzápätí skorigovali v početnej výhode Maierom, no Laine v 52. minúte upravil na rozdiel troch gólov. Ďalší presný zásah pridal K. Kapanen a konečnú podobu výsledku dal útočník Björkqvist v 58. minúte.

Hlas

(zdroj: oficiálny web SZĽH):

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Čo nám nevyšlo, bola tretia tretina, ktorú sme prehrali 1:5. To nás veľmi škrie. V prvej aj druhej časti sme hrali to, čo sme od chlapcov chceli a aj vyžadovali. Žiaľ, Fíni premenili všetky presilovky, a to ich posunulo k lepšiemu výsledku. Je to turnaj a my máme zajtra šancu zahrať lepšie. Vieme, že vo štvrťfinále nastúpime proti Švédom, preto rozložíme naše sily rovnomerne. Ihneď po zápase s Fínskom musíme dobre zregenerovať a pripraviť sa na Rusov.“