Banskobystričania prekvapili, zdolali úradujúceho šampióna

Tipsport extraliga
Zľava: Peter Bartoš z Košíc a Jason Bacashihua z Banskej Bystrice v prvom semifinálovom zápase play-off hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HC '05 iClinic Banská Bystrica. Košice, 27. marec 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 27. marca (WebNoviny.sk) – Hokejisti HC ’05 iClinic Banská Bystrica úspešne vstúpili do semifinále Slovnaft play-off najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy 2015/2016. Banskobystričania zvíťazili v nedeľňajšom prvom zápase série na ľade úradujúceho šampióna HC Košice, keď otočili výsledok vo svoj prospech z 0:1 na 3:1. Domáci obhajcovia titulu sa ujali vedenia už v 4. min v presilovke vďaka Adamovi Lapšanskému. Hostia rozhodli o svojom triumfe v druhej tretine, ktorej svoju aktivitu pretavili do dvoch presných zásahov. Najskôr vyrovnal v 23. min Ivan Ďatelinka a gól s prívlastkom víťazný dosiahol v 35. min Dalibor Bortňák. V treťom dejstve spečatil víťazstvo mužstva spod Urpína Jason Bast.

„Domáci na nás v úvode ´vybehli´, nám chvíľu trvalo, kým sa zorientovali. V druhe tretine sme sa vrátili k tomu, čo sme chceli hrať. Otočili sme výsledok a ešte ďalšie naše tutovky zostali nevyužité. Potom sme rozumnou hrou zápas dohrali, takže môžem vysloviť veľkú spokojnosť,“ komentoval víťazný vstup do semifinále kouč „baranov“ Vladimír Országh. Jeho náprotivok vyjadril nespokojnosť s predvedeným výkonom najmä od druhej tretiny. „V nej sme podali veľmii zlý výkon, dostali sme sa do útlmu, z ktorého sme až do konca stretnutia už nepozbierali. Najväčšie nedostatky sme mali v pohybe, silovom prejave, keď sme zaostávali v osobných súbojoch a navyše sme iniciatívu prenechali súperovi,“ skonštatoval tréner „oceliarov“ Rostislav Čada.

Druhý zápas je opäť na košickej pôde na programe v pondelok 28. marca od 17.00 h.

Hokej – Slovnaft play-off Tipsport ligy 2015/2016 – semifinále – prvý zápas (hrá sa na štyri víťazstvá) – nedeľa:

HC Košice – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 1:3 (1:0, 0:2, 0:1) – stav série 0:1

Góly: 4. Lapšanský (Češík) – 23. I. Ďatelinka (Kytnár, Matoušek), 35. Bortňák (Zigo), 46. Bast (Tománek, Majdan)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, J. Konc – Smrek, Ország, 5689 divákov

Košice: Halász – Deyl, Dudáš, Jankovič, Cebák, P. Mikuš, Pavúk, Matúš Chovan, Macejko – P. Bartoš, Češík, Spilar – M. Bartánus, Suja, Bicek – Tibor Varga, Hrnka, Lapšanský – Šoltés, Milý, Hričina

Banská Bystrica: Bacashihua – I. Ďatelinka, Šmach, Roussel, Pujacs, Gründling, V. Čížek, Ivan Majeský, Sandgren – Majdan, Bast, R. Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lamper – Bortňák, Handzuš, Lunter

Hokejisti ŠHK 37 Piešťany zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí 7. kola play-out Tipsport ligy na domácom ľade nad HC 46 Bemaco Bardejov 3:1. Úvodný gól domácich zariadil v 15. min Ján Pardavý mladší. Do dvojgólového vedenia sa Piešťany dostali presným zásahom Jakuba Ručkaya zo začiatku poslednej časti hry. Útočník Bardejova Michal Pichnarčík štyri minúty pred koncom znížil počas presilovej hry na 1:2. Konečnú bodku za stretnutím dal gólom v 59. min Miroslav Zálešák. Piešťany sa triumfom dostali na čelo barážovej tabuľky s jednobodovým náskokom pred Bardejovom. V utorok 29. marca je na programe súboj 8. kola medzi Bardejovom a Novými Zámkami.

ŠHK 37 Piešťany – HC 46 Bemaco Bardejov 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Góly: 15. J. Pardavý ml. (Hrehorčák, Hluch), 42. J. Ručkay (Tomčák), 59. Zálešák (Trefný) – 56. Pichnarčík (Cútt)

Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Kubuš – Holienka, Synek, 1311 diváko

Piešťany: Patrik Rybár – S. Hudec, Gipters, R. Filip, Trefný, Hluch, Kotaška, Svetlík, Nechala – J. Ručkay, S. Saliji, Belluš – Zálešák, Tomčák, Tibenský – Šimíček, J. Pardavý ml., Hrehorčák – K. Kučera, R. Tvrdoň, Brancis

Bardejov: R. Sabol – M. Takáč, Valjent, M. Bednár, Valentín, Pichnarčík, Polaček, Česelka, Loydl – Marcel Baláž, Kalináč, O. Gmitter – Solomončak, Cútt, Mikolášek – Jokeľ, Linet, D. Šimčák – Ihňaťo, Ščurko, Vaško

Tabuľka play-out hokejovej Tipsport ligy 2015/2016 po nedeľňajšom 7. kole:

1. Piešťany 5 2 0 1 0 0 2 14:14 8

2. Bardejov 5 2 0 0 0 1 2 12:12 7

—————————————————

3. Nové Zámky 4 2 0 0 0 0 2 11:11 6

Legenda: počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.

Viac k osobe Ivan MajeskýJán PardavýMiroslav ZálešákRostislav ČadaVladimír Országh