Rusi v príprave vycvičili Slovákov, bavili sa hokejom

Rusko slovensko
Zľava: Tomáš Hrnka zo Slovenska a Anton Belov a Igor Shesterkin z Ruska v hokejovom zápase Euro Hockey Challenge medzi reprezentáciami Slovenska a Ruska. Košice, 14. apríl 2016. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 14. apríla (WebNoviny.sk) – Štvrtkový prípravný hokejový súboj v košickej Steel aréne sa skončil vysokým víťazstvom Rusov nad Slovákmi 6:0. Ruské góly v Steel aréne strelili Maxim Šalunov, Viačeslav Vojnov, Sergej Šumakov, Maxim Karpov a dvakrát sa presadil Jegor Averin. Výber trénera Olega Znaroksa zložený výlučne z hráčov Kontinentálnej hokejovej ligy sa pomalšie rozbiehal, ale po prvom góle v 28. min Rusi ovládli hru a Slovákom dali lekciu z rýchlosti a efektivity.

V tretej tretine za rozhodnutého stavu sa už hokejom vyložene bavili. Stretnutie sa hralo v rámci seriálu Euro Hockey Challenge a je pre oba tímy bolo prípravou na nadchádzajúce majstrovstvá sveta v ruských mestách Petrohrade a Moskve (6.- 22. 5.). Odveta sa bude hrať v sobotu 16. apríla od 15.30 h v Poprade.

Slovensko – Rusko 0:6 (0:0, 0:3, 0:3)

Góly: 28. Šalunov (Averin, Vojnov), 30. Vojnov (Šipačov, Gusev), 37. Averin (Apalkov), 46. Averin (Jakovlev), 53. Šumakov (Jakovlev, Ľubuškin), 59. Karpov (Dyblenko, Vojnov)

Vylúčení: 6:5 na 2 min. Presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Jonák, Kubuš – M. Korba, Šefčík, 7620 divákov

Slovensko: J. Hudáček – Meszároš, Sersen, Graňák, Švarný, Rosandič, Kozák, Čerešňák, Jánošík – Dravecký, Réway, A. Šťastný – Lušňák, Viedenský, Skalický – Hrnka, T. Marcinko, Bartánus – Hlinka, L. Hudáček, Handlovský

Rusko: Šesťorkin – Pajgin, Jarulin, Ľubuškin, Jakovlev, Vojnov, Belov, Dyblenko – Karpov, Loktionov, Kartajev – Averin, Galuzin, Apalkov – Dadonov, Šipačov, Gusev – Sannikov, Šalunov, Šumakov

Zdeno Cíger (tréner SR): „Rusi nás dnes totálne prevýšili, boli lepší v každej situácii, hrali veľmi dobre. My sme sa ich zľakli. Veľké klzisko súperovi len vyhovovalo. Aj keď sme si utvorili nejakú šancu, tak sme si ju odhodili. Veľmi rýchlo sme si prestali veriť. Celkový náš výkon bol veľmi zlý, ale musíme zdvihnúť hlavy a ísť ďalej. Už v sobotu nás čaká v Poprade ďalší zápas protu Rusom. Rozhodne musí vyzerať inak ako ten košický.“

Oleg Znaroks (tréner Ruska): „Slováci majú silný výber, čo ukázala prvá tretina. V tej druhej nám vyšlo pár vecí, ktoré sme nacvičovali a dali sme góly. Netreba tento výsledok zbytočne zdôrazňovať, je to len príprava na majstrovstvá sveta, nič viac. Nechcem hovoriť o konkrétnych hráčoch, ale len za mužstvo ako celok. S jeho výkonom som spokojný. Pred nami sú ďalšie zápasy.“

Andrej Meszároš (obranca SR): „Prvá tretina nebola zlá z našej strany, ale od tej druhej to už bolo oveľa horšie. Prišli naše individuálne chyby, Rusi sa dostali do tempa a robili si, čo chceli. Je to len príprava, ale takto sa nehrá o reprezentačný dres. Musíme sa všetci pozrieť do zrkadla a už sobotňajší zápas musí vyzerať inak.“

Július Hudáček (brankár SR): „Maximálne sa prejavila kvalita Rusov, ktorí mali výber z KHL. Každá ich päťka bola nebezpečná. Hrali vynikajúco a naplno aj za stavu 4:0, či 5:0, na čo sme neboli z minulosti zvyknutí. Boli rýchlejší, silnejší, mali dostatok času na všetko. Ťažko sa chytá, keď všetky góly dali prakticky z prvej, čiže bez prípravy. Ak sa toto mužstvo doplní o zopár chlapov z NHL, tak budú hrať o titul majstra sveta. To je môj osobný názor.“

Ivan Švarný (obranca SR): „Prvú tretinu sme hrali dobre a držali sme krok s Rusmi. Zlomovým momentom bola ich presilovka v druhej tretine, kde nás dostali pod obrovský tlak, a to aj vtedy, keď sme už boli v plnom počte. Dali dva či tri góly z rýchlych striel takmer od modrej čiary pri prečíslení troch proti dvom, tam sa to celé lámalo. Mať skóre z dvoch zápasov 1:11, to je hanebné. Musíme začať každý od podlahy a začať robiť veci, ktoré nás zdobia. Je to príprava, ale to si hovoríme už tretí zápas…Čo budeme hovoriť na majstrovstvách

Rusi nastúpili so štyrmi vicemajstrami sveta z vlaňajšej Prahy (Jakovlev, Belov, Dadonov, Šipačov) aj s dvojnásobným víťazom Stanleyho pohára Vojnovom. Vo vyrovnanej prvej tretine mali favorizovaní hostia častejšie puk na hokejkách, ale najväčšiu šancu spálil v 20. min domáci útočník Marcinko. V prečíslení dvoch na jedného zvolil strelu pred prihrávkou a puk skončil vo výstroji Šesťorkina. Ešte predtým odohrali Slováci solídnu presilovku pri vylúčení Ľubuškina, ale Bartánusovu strelu Šesťorkin kryl.

Na začiatku druhej tretiny sa v dobrej pozícii ocitol Bartánus a neskôr aj Dravecký, ale ruský brankár bol pozorný. Potom šiel na trestnú lavicu Meszároš a Rusi pokračovali v tlaku ešte dlhé sekundy po jeho príchode na ľad. Ruská snaha vyvrcholila v 28. min úvodným gólom, keď rýchlu kombináciu zakončil Šalunov presnou strelou bez prípravy – 0:1. Prešla iba minúta a osem sekúnd a bolo už 2:0. Druhý ruský úder zasadil Slovákom obranca Vojnov, ktorému ukážkovo nabil Šipačov. Rusi sa neuspokojili a v 37. min zvýšil Averin už na rozdiel triedy – 0:3. V závere druhej tretiny sa Cígerovým zverencom naskytla presilová hra o dvoch mužov, ale bez gólového efektu.

V 46. min viedli hostia už 4:0, keď opäť Averin z pomerne veľkého uhla prestrelil Hudáčka. Po tomto góle sa už z hľadiska Steel arény s vyše 7600 divákmi ozýval piskot. Po presnom zásahu Šumakova v 53. min už rezignovali aj diváci a potleskom odmenili piaty gól súpera. Slovenským hráčom sa nepodarilo ani kozmeticky upraviť výsledok, zatiaľ čo Rusi pridali v závere aj šiesty gól. Zblízka sa presadil Karpov.