Hokejovým šampiónom je Nitra, o titule rozhodla v nájazdoch

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra
Michal Handzuš z HC '05 iClinic Banská Bystrica (v pozadí) a Marek Slovák z HK Nitra (v popredí) počas šiesteho zápasu finále play-off Tipsport ligy medzi HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra. Banská Bystrica, 22. apríl 2016. Foto: SITA/Jakub Julény

BANSKÁ BYSTRICA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Hokejisti Nitry sa tešia z prvého titulu majstrov Slovenska. Spečatili ho v piatok večer víťazstvom v Banskej Bystrici 3:2 po samostatných nájazdoch a finálovú sériu Slovnaft play-off Tipsport ligy vyhrali 4:2 na zápasy. Nitrania premenili na víťazstvo druhý finálový pokus. V tom prvom pred dvoma rokmi nestačili na Košice.

Šieste finále pod Urpínom sa dlho vyvíjalo ako patový zápas. Po rýchlom zásahu hosťujúceho Judda Blackwatera z 92. sekundy zápasu sa koncom prvej tretiny presadil domáci matador Michal Handzuš. Stav 1:1 vydržal až do 49. min, keď v presilovej hre napol sieť domácej bránky opäť Blackwater. Lenže o štyri minúty Tomáš Zigo vyrovnal a muselo sa do predĺženia.

V ňom mali viac z hry aj viac šancí domáci hokejisti, ale nestačilo im to. Obrovskú drámu pod Urpínom rozhodli až samostatné nájazdy a v nich obranca Jameson Milam presným zásahom v desiatej sérii.

Hokej – Slovnaft play-off Tipsport ligy 2015/2016 – finále – šiesty zápas (hralo sa na štyri víťazstvá) – piatok:
HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1) – konečný výsledok série 2:4

Nitra získala titul

Góly: 20. Handzuš (Sandgren, I. Ďatelinka), 53. Zigo (Lunter) – 2. Blackwater (Milam, Laliberté), 49. Blackwater (Marek Slovák, Laliberté), rozhodujúci sam. nájazd Milam

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Jonák – Šefčík, Výleta, 2841 divákov

Nájazdy: Bast nedal, Kutálek nedal, Handzuš nedal, Macík nedal, R. Tománek nedal, H. Ručkay nedal, Kutáek nedal, Hvila nedal, H. Ručkay nedal, R. Tománek nedal, Blackwater nedal, Bezúch nedal, Marek Slovák 0:1, Handzuš 1:1, Marek Slovák nedal, Handzuš nedal, Kutálek nedal, Majdan nedal, Milam 1:2, Handzuš žŕdka

Banská Bystrica: Bacashihua – I. Ďatelinka, Petran, Ivan Majeský, Šmach, Gründling, V. Čížek, Bezúch, Sandgren – Majdan, Bast, R. Tománek – Hvila, Kytnár, Bortňák – Matoušek, Zigo, Lunter – Bajaruns, Handzuš, Gillies

Nitra: Lakosil – F. Kuzma, Milam, Mezei, Podhradský, Milo, Baker, P. König – Blackwater, M. Slovák, Laliberté – Bajtek, Beca, H. Ručkay – Stloukal, J. Štefanka, Macík – Piačka, Bene, Pupák – Kutálek

HK Nitra

Hostia z Nitry prakticky z prvej šance skórovali. Z prvej tretiny ubehlo 92 sekúnda, keď Blackwater strelou z uhla prekvapil Bacashihuu v bránke domácich. Puk skončil niekoľko centimetrov za bránkovou čiarou. Gól ešte konzultoval hlavný s videorozhodcom, ale verdikt bol nespochybiteľný – 0:1.

Nitrania sa vďaka rýchlemu gólu zbavili nervozity, zatiaľ čo Bystričania dlhé minúty len hľadali svoju hernú tvár. Puky im odskakovali, kombinácia cez útočnú modrú bola vzácnosťou. Až v 12. min pohrozil z bekhendu Tománek. Medzitým mohli hostia zvýšiť svoj náskok, ale Bacashihua napravil svoju chybu po strelách Beneho či Blackwatera.

V závere úvodnej časti už boli aktívnejší Bystričania a skúsený Handzuš 54 sekúnd pred prvou sirénou vyrovnal na 1:1. Handzuš bol dôrazný pred Lakosilom a na dva razy ho prekonal. „Po nitrianskom góle sme boli zakríknutí, ale na konci prvej tretiny to už bolo lepšie a zaslúžene sme vyrovnali,“ povedal Handzuš pre RTVS.

V druhej tretine začali náporom Bystričania, ale nič z neho nevyťažili. Nitrania sa mohli dostať do vedenia v 35. min, keď skúsený obranca Milo naskočil z trestnej lavice priamo do nájazdu, ale zoči-voči Bacashihuovi neuspel – výrazne prestrelil bránku.

Na druhej strane predviedol peknú individuálneu akciu s chuťou hrajúci Handzuš. Puk po jeho bekhendovom zakončení Lakosil nepustil pomedzi betóny. V závere druhej tretiny bol vylúčený Gillies a Bystričania prežívali pri presilovke Nitranov ťažké chvíle. Skóre sa však nemenilo.

V tretej tretine v 47. min mal domáci tím dvakrát blízko ku gólu, ale Majdan a Handzuš v dobrých pozíciách pálili len do pripraveného brankára Lakosila. Vzápätí sa Handzuš nechal vylúčiť a Nitre vyšla parádna akcia. Na jej konci bol po prihrávke Slováka opäť Blackwater, ktorý piatym gólom za ostatné dva zápasy a šiestym vo finálovej sérii poslal hostí do vedenia – 1:2.

Bystrickí hokejisti mali 11 minút na to, aby strelili gól a vynútili si aspoň predĺženie. Podarilo sa. V 53. min po prihrávke Luntera presne namieril Zigo – 2:2. V závere riadneho hracieho času mal ešte hosťujúci Blackwater šancu na hetrik a veľkú príležitosť mal krátko pred sirénou aj domáci Ďatelinka. Predĺženiu ani jeden nezabránil.

Predĺženie a nájazdy

V desaťminútovom predĺžení so štyrmi hráčmi na oboch stranách bol aktívny hosťujúci žolík Blackwater, ale po góle volali najmä bystrické šance Tománka a Ďatelinku. Minútu pred koncom predĺženia sa rútil v nájazde nitriansky útočník Slovák, ale Bacashihua mu vypichol puk.

Drámu šiesteho finále napokon museli rozhodnúť nájazdy. V nich predvádzali svoje kvality obaja brankári a rozhodla až desiata séria. V nej najprv hosťujúci Milam prekonal Bacashihuu, zatiaľ čo domáci Handzuš trafil iba žŕdku.

Hlasy aktérov po piatkovom šiestom zápase finále Slovnaft play-off Tipsport ligy 2015/2016:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Sklamanie je veľké, ale niekto prehrať musel. Play-off bolo výborné, prehrať doma pred domácimi fanúšikmi je však frustrujúce. Nájazdy sú umenie a lotéria, Nitra ich zvládla lepšie. Šťastie sa dnes priklonilo na stranu súpera. Gratulujem Nitre, no som hrdý aj na svojich chlapcov. Mali sme na to, aby sme titul získali. Keď finálová prehra prebolí, bude druhé miesto krásne. Keď človek vidí, ako mu šanca uteká pomedzi prsty, je to smutné. V Banskej Bystrici budem podľa všetkého pokračovať aj ďalej.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Mám veľkú radosť. Keď dáte víťazný gól, ten prvý moment je najkrajší. Keď má sezóna takéto zakončenie, je to perfektné. Podarilo sa nám zachytiť začiatok, dali sme gól. Banská Bystrica však odpovedala, no nemala taký ‚glanc‘, aký mala v minulých zápasoch. Mali sme šťastie na oboch gólmanov. Stávka na túto zámorskú enklávu korčuliarov nám vyšla, chlapci zapadli do kolektívu a veľmi nám pomohli svojimi výkonmi.“

Dušan Milo (obranca Nitry, kapitán): „Veľmi sa teším z majstrovského titulu. Som veľmi rád, že som ho získal v drese rodnej Nitry. A či sa to dá porovnať s titulom majstra sveta? Ťažko povedať, radosť je pri oboch, ale človej si to viac váži, keď získa úspech po takom dlhom čase, Keby to bolo každý rok alebo raz za dva – tri roky, asi by to bolo iné.“

Michal Handzuš (útočník B. Bystrice): „Sklamali sme našich fanúšikov, je nám to ľúto. Mal som dať v nájazdoch o gól viac a boli by sme v siedmom zápase. Z tohto pohľadu to beriem na seba.“

Milan Kytnár (útočník a kapitán B. Bystrice): „Bohužiaľ, nepodarilo sa to. Sme sklamaní. Momentálne prevláda obrovské sklamanie. Keď sa dostanete do finále, chcete už aj titul. Sezóna nebola jednoduchá, ale veľmi náročná. O to viac si vážime, že sme sa dostali do finále. Utvorili sme skvelú partiu, na to len tak nezabudneme.“

Marek Slovák (útočník Nitry): „Som veľmi rád že som mohol pomôcť k titulu majstra Slovenska. Neviem si predstaviť, čo to bude doma v Nitre. Myslím si, že nastane anarchia a spadne mesto… Zajtra, pozajtra a možno aj celý týždeň budú oslavy. Všetci si to zaslúžime – ľudia v tíme aj naši skvelí fanúšikovia. Zomkli sme sa a utvorili neskutočný kolektív. Som rád, že ten titul je v Nitre a že som ho mohol získať aj pred svojimi rodičmi, ktorí chodili na každý zápas doma či vonku.“

Judd Blackwater (útočník Nitry, autor 2 gólov): „Všetci sme odohrali neskutočný zápas a zaslúžime si oslavy titulu. Ja určite nie som hrdina, aj keď som strelil dva góly. Verím, že budú pekné oslavy a dnes si v noci parádne užijeme. Je to pre mňa obrovská radosť, ale aj cenná skúsenosť získať titul na Slovensku. Teším sa, že si ešte s týmito chlapcami zahrám.“