Slovenskí hokejisti zdolali Česko, na MS zabojujú o medaily

Denis Godla
Brankár slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Denis Godla. Foto: SITA/AP

MONTREAL 3. januára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov sa premiérovo od januára 2009 a len tretíkrát v histórii predstaví na juniorskom svetovom šampionáte v semifinále. Zverenci trénera Ernesta Bokroša v piatkovom štvrťfinále na MS hráčov do 20 rokov v Montreale zdolali rovesníkov z Česka 3:0.

V nedeľňajšom zápase o postup do finále ich čaká v Toronte súboj s domácimi Kanaďanmi, ktorí v záverečnom štvrťfinálovom súboji rozdrvili Dánov 8:0 a spoločne so Švédmi zatiaľ kráčajú turnajom len s víťazstvami v riadnom hracom čase.

Ostatné štvrťfinálové výsledky nájdete

——> V TOMTO ČLÁNKU

Práve piatkové štvrťfinálové zápasy rozhodli o tom, že boje o medaily budú bez favorizovaných Američanov, ale aj bez obhajcov titulu Fínov. Američania podľahli Rusom 2:3 a Fíni Švédom 3:6. O finále sa teda v nedeľu pobije okrem dvojice Kanada – Slovensko (2.00 h SEČ už v pondelok) aj Švédsko a Rusko (22.00 h SEČ).

Zaujímavosťou je, že mladí Slováci si v semifinále doteraz zahrali iba na kanadských klziskách – v sezóne 1998/1999 vo Winnipegu napokon získali bronz a desať rokov neskôr v Ottawe skončili štvrtí.

.

Zápas v montrealskej hale Bell Centre začali lepšie mladí Slováci, no pribrzdilo ich vylúčenie kapitána Réwaya. Tím SR si potom vypracoval niekoľko šancí, no gólovo sa presadil v závere úvodnej dvadsaťminútovky Michal Kabáč.

Po bezgólovej druhej časti sa v tretej Česi snažili minimálne o vyrovnanie, ale v 55. minúte pridal „poistku“ Peter Cehlárik. Definitívnu podobu výsledku dal v posledných sekundách v power-play kapitán Réway. Veľký podiel na víťazstve a postupe Slovákov mal aj brankár Denis Godla, ktorý zneškodnil všetkých 34 striel súpera.

Česi sa v základnej B-skupine trápili a postup medzi osem najlepších tímov na turnaji si vybojovali až v poslednom zápase, v ktorom zdolali Rusov. Predtým prehrali so Švédmi 2:5, rovnakým výsledkom podľahli aj Švajčiarom a Dánov porazili 4:3 po predĺžení.

Mladí Slováci skončili v A-skupine na treťom mieste – získali šesť bodov za víťazstvá nad Nemeckom (5:2) a Fínskom (2:1). V dvoch stretnutiach však nestrelili ani gól. (Kanada – 0:8, USA – 0:3).

Výsledok – štvrťfinále MS do 20 rokov (Montreal):
Česko – Slovensko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

18:46 – 0:1 M. Kabáč (P. Koyš)

54:18 – 0:2 P. Cehlárik (R. Lantoši, M. Rosandič)

59:51 – 0:3 M. Réway – gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:

03:04 Martin Réway (SVK) – 2 min. (seknutie)

21:16 Dominik Mašín (CZE) – 2 min. (hákovanie)

24:25 Róbert Lantoši (SVK) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

34:02 Michal Kabáč (SVK) – 2 min. (držanie)

44:04 Matúš Sukeľ (SVK) – 2 min. (podrazenie)

49:55 Dávid Šoltés (SVK) – 2 min. (narazenie na mantinel)

59:55 Jan Mandát (CZE) – 2 min. (seknutie)

strely na bránku: 34:36, vylúčenia: 2:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Gofman, Olenin (obaja Rus.) – Mills (Kan.), Lazarev (Rus.), 7696 divákov

Česko: Svoboda – Klok, Němeček, Štencel, Mašín, Košťálek, Ščotka, Baránek – Kämpf, J. Vrána, O. Kaše – Pastrňák, Zacha, Zdráhal – Mandát, Kubalík, M. Špaček- Voženílek, Marek Růžička, Gorčík

Slovensko: Godla – Černák, Rosandič, Jaroš, Holenda, Bačik, Hochel, Jendroľ – Réway, Lantoši, Cehlárik – Skalický, Sukeľ, Koyš – R. Bondra, Kabáč, Petráš – Šoltés, D. Rehák, Paulovič

Slováci hrali v oslabení už od 4. minúty, no vylúčenie kapitána Réwaya Česi nepotrestali a nedostali sa ani k šanci na skórovanie. V tej sa ocitol až v 7. minúte O. Kaše, no brankár Godla bol pripravený. Na opačnej strane pohrozil Cehlárik, ale jeho strelu zblokovala defenzíva súpera.

V 14. minúte český gólman Svoboda v poslednej chvíli zachytil puk smerujúci za jeho chrbát, arbitri po porade s videorozhodcom rozhodli o tom, že sa nemenilo skóre. Prvý gól duelu prišiel až o päť minút neskôr, keď pokus Kabáča prešiel za bránkovú čiaru tímu ČR, čo schválili rozhodcovia po konzultácii s videocentrálou – 0:1.

Na začiatku druhej časti si v presilovke Slováci nevypracovali vážnejšiu príležitosť a po chybe Koyša mohli inkasovať, no O. Kašeho zastavila konštrukcia bránky. Godla neskôr zneškodnil aj veľkú šancu Zdráhala či príležitosť Kämpfa s O. Kašem, druhý gól tímu SR nepridali Paulovič, Kabáč či R. Bondra.

Tretiu časť začala veľká šanca Pastrňáka, no slovenská defenzíva si so situáciou poradila. Na druhej strane v oslabení unikol Skalický, ale nepridal gólovú poistku. Nepochodil ani Sukeľ a potom si vytvoril tlak mladí Česi, pomohla im k tomu ďalšia presilovka.

Po jej skončení brankár Svoboda „vychytal“ Lantošiho, no potom sa Slováci dočkali druhého presného zásahu. V 55. minúte sa po úspešnom vhadzovaní dostal puk od Lantošiho cez Rosandiča až k Cehlárikovi, ktorý ho na tretí pokus poslal do bránky – 0:2.

Útočník švédskej Luley vzápätí trafil len do žŕdky a Réwaya od puku odstavila defenzíva súpera. V poslednej minúte pristúpil tréner českého výberu k hre bez gólmana a kapitán Réway gólom do prázdnej bránky spečatil víťaztvo slovenského tímu a jeho postup do semifinále – 0:3.

Hlasy (zdroj: iihf.com, hokej.cz, TSN):

Ernest Bokroš (tréner Slovenska): „Na štvrťfinále sme sa pripravili skutočne dobre, pretože pre nás je súboj s Českom rovnako prestížny ako pre Kanadu zápas s USA. Sledoval som všetky zápasy Česka, sedeli sme nad ich rozborom s hráčmi i samostatne ako realizačný tím. Po debakli s Kanadou 0:8 je to pre nás veľká odmena, lebo sme s chlapcami poriadne nadreli v príprave. Extraliga nám umožnila skutočne dobrú prípravu na tento turnaj, tento výsledok je aj odmenou pre všetkých trénerov tímov najvyššej súťaže, keďže so svojimi mužstvami len neradi hrajú proti dvadsiatke. Dnes sme mali skvelého brankára, železnú disciplínu v defenzíve dozadu, ktorá nám vydržala do konca. Ubránili sme české presilovky a dali aj góly, ktoré nám často chýbajú k víťazstvu.“

Miroslav Přerost (tréner Česka): „Som sklamaný. Osobne som čakal viac, nevyužili sme potenciál, ktorý malo toto mužstvo. Myslím, že rozhodla druhá tretina. Mali sme v nej veľké šance. V tretej časti hry potom pracovala nervozita. Slováci hrali dôsledne v obrannom pásme, v podstate im stačilo vyhadzovať puky a my sme sa vracali do plných. Keď nedáte šance, ktoré sa vám naskytnú, nemôžete vyhrať. Na to potrebujete kľúčových hráčov. Tí, čo hrali výborne proti Rusku, sa tentoraz nepresadili.“

Martin Réway (kapitán Slovenska): „Naposledy, keď hralo Slovensko o medaily, boli v tíme Tomáš Tatar či Richard Pánik. Pre nás sú to výnimočné pocity. Myslím, že každý je na Slovensku na nás hrdý. Som presvedčený, že doma sledovalo tento duel množstvo ľudí. Dal som v druhom zápase gól do prázdnej bránky. Možno to vyzerá, že som špecialista na góly do prázdnej bránky. Som iba šťastný, že mi tréner dáva dôveru v posledných minútach, v kľúčových momentoch zápasov. Podali sme super výkon. Je niečo neuveriteľné, že sme sa dostali medzi posledné štyri tímy. Ukázali sme, že keď sa raz za čas zíde dobrá partia, vie ukázať veľké veci. Každý dnes vedel, že ak odohráme najlepšie tretiny na turnaji, môžeme vyhrať. Náš tím pred rokom vyzeral byť silnejší na papieri, ale narazili sme na Švédov. Tentoraz sme dokázali zdolať Fínov a Nemcov a v hlavách si všetci uvedomili, že každý súper je hrateľný.“

Denis Godla (brankár Slovenska): „Dnes mi skvele pomáhali obrancovia. Verili sme si od začiatku a od prvého vhadzovania sme išli za víťazstvom. Neustále som si držal chladnú hlavu. Veľmi si cením nulu proti Čechom. Bol to zápas náročný po psychickej i fyzickej stránke. Česi hrali celkom dobrý hokej, mohli dať góly, netrafili prázdnu bránku. Verím, že Kanadu potrápime.“

Mislav Rosandič (obranca Slovenska): „Verili sme, že tento zápas môžeme vyhrať. Ukázali sme silu nášho mužstva. Splnil sa sen každého hráča, ktorý prišiel na tento šampionát. Hrali sme s Čechmi v príprave, vedeli sme, že sú hrateľní. Majú stále dobrú prvú tretinu, chceli sme ju zvládnuť a dať prvý gól.“

Michal Kabáč (útočník Slovenska): „Dobre sme hrali v obrane, urobili sme síce v nej chyby, ale fantasticky nám zachytal brankár Godla. Konečne sme súpera prestrieľali a dali aj góly. Už pred zápasom sme verili, že Čechov môžeme zdolať. Teraz sme všetci šťastní.“

.

Ohlasy internetových médií:

IIHF.com: „Bokrošovi chlapci sa usilujú o prvú slovenskú medailu od roku 1999.“

NHL.com: „Slovensko zdolalo na nulu rivala z Českej republiky. Brankár Denis Godla urobil 34 zákrokov a potiahol Slovensko k výhre 3:0 proti Česku. Slovensko prehralo na MSJ predchádzajúcich sedem vzájomných zápasov s Českom.“

iDnes.cz: „Českí hokejoví juniori budú na MS bez medailí, Slovákom podľahli 0:3. Štvrťfinálové dvere zostávajú pre českých juniorských hokejistov stále zatvorené. Slováci zvíťazili vďaka skvelej obrane na čele s brankárom Denisom Godlom.“

iSport.cz: „Česi končia na juniorských MS vo štvrťfinále. Slováci ich zdolali 3:0.“

hokej.cz: „Koniec nádejí! Dvadsiatka nezlomila prekliatie, ďalej idú Slováci. Zakliate semifinále nie je juniorom dopriate, tentoraz ich nachytali organizovaní a dobre pripravení Slováci. Česi nemali potrebnú šťavu, síce sa snažili a vytvorili si veľa šancí, avšak Godla ani raz neinkasoval. Takže bohužiaľ. O medaily bude hrať Slovensko.“

championat.com: „Slovensko vyhralo nad Českom a dostalo sa do semifinále MS do 20 rokov.“

Viac k osobe Denis GodlaMartin RéwayMatúš SukeľPeter CehlárikRichard PánikTomáš Tatar