Hokejisti sa tešia na Nemecký pohár

Hanlon
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA/LANDSHUT 11. novembra (WEBNOVINY) – Pre tím SR bude turnaj v Nemecku prvou akciou v novej sezóne. Súpermi Slovenska budú od piatka 12. novembra postupne výbery Švajčiarska, Nemecka a Kanady.

Somík do Mníchova za deviatou desiatkou

Jedným z najskúsenejších hráčov v slovenskej hokejovej reprezentácii na medzinárodnom turnaji o Nemecký pohár 2010 v bavorskom Mníchove je útočník Radovan Somík. Majster sveta z Göteborgu má v Nemecku šancu načať už deviatu desiatku reprezentačných štartov a zároveň prezentovať svoj výkon s výhľadom na nadchádzajúce majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome apríla a mája 2011 uskutočnia v Bratislave a Košiciach. „V nominácii do Nemecka je to podľa môjho názoru veľmi dobre skĺbené. Sú tam starší hráči aj mladší, nádejní. Káder je urobený dobre, zápasy v Mníchove budú kvalitné a poriadne nás preveria,“ konštatoval v rozhovore pre agentúru SITA tridsaťtriročný krídelník.

Program Nemeckého pohára 2010 v hokeji v Mníchove:

Piatok 12. novembra: Švajčiarsko – SLOVENSKO (16.15), Nemecko – Kanada (20.00)

Sobota 13. novembra: Nemecko – SLOVENSKO (15.45), Švajčiarsko – Kanada (19.30)

Nedeľa 14. novembra: Kanada – SLOVENSKO (16.30), Nemecko – Švajčiarsko (20.15)

Odchovanec martinského hokeja Somík je už štvrtú sezónu neoddeliteľnou súčasťou českého extraligového tímu z Pardubíc, v predchádzajúcom ročníku s ním dokonca získal majstrovský titul. V meste perníkov v súčasnosti pôsobí spolu s légiou ďalších Slovákov, s ktorými sa dokonca prebojovali aj do reprezentácie.

Do Nemecka totiž odcestovali aj jeho kluboví spoluhráči Martin Bartek, Branislav Mezei a Rastislav Špirko. „Je super, že sme tu štyria z nášho tímu. V klube sme dokonca hrali všetci spolu. Možno si takto zahráme aj tu, ale to uvidíme, necháme to na trénerov. Začiatok sme v lige nemali ideálny. Ale postupne sa to zlepšilo. Posledných pár zápasov pred prestávkou sme povyhrávali. Nálada je v tíme celkom dobrá,“ prezradil bývalý hráč tímu zámorskej NHL Philadelphia Flyers a na margo Nemeckého pohára 2010 dodal: „Som veľmi rád, že som dostal pozvánku do národného tímu. Je to prvá tohtosezónna akcia, je to len začiatok prípravy pred majstrovstvami sveta. Do šampionátu je ešte dlhá doba.

Radovan Somík uvítal skutočnosť, že s národným tímom cestuje do Nemecka dvojica mladých talentovaných brankárov Július Hudáček a Branislav Konrád: „Je to pre nich super šanca vyskúšať si medzinárodný hokej. Je to pre nich ideálna príležitosť ukázať sa na takomto fóre,“ myslí si najvyšší hráč vo výbere Glena Hanlona.

Brankár Hudáček sa na premiérový štart v reprezentácii teší

Už v piatok absolvuje debut v slovenskej hokejovej reprezentácii gólman úradujúceho šampióna HC Košice Július Hudáček. Dvadsaťdvaročný odchovanec hokeja v Spišskej Novej Vsi sa postaví do bránky v úvodnom zápase Slovákov na turnaji o Nemecký pohár 2010 v bavorskom Mníchove. Pred odchodom do Nemecka nejavil mladý gólman znaky nervozity, do autobusu nastupoval v dobrej nálade. „Na prvý štart v reprezentácii sa teším a urobím všetko pre to, aby som trénera nesklamal,“ prezradil sympatický brankár, ktorý bol s národným tímom aj na MS 2008 v Kanade. Na spomenutom šampionáte sa však na zápasovú súpisku nezmestil ani raz a po príchode Petra Budaja cestoval predčasne domov.

Július Hudáček je už v tretej sezóne oporou extraligového tímu HC Košice. V tejto odchytal zatiaľ 16 duelov s impozantnými štatistikami – priemer 1,41 inkasovaného gólu na zápas a úspešnosťou zásahov 95,27%. „Budem veľmi rád, ak sa mi podarí preniesť formu z extraligy do reprezentácie. Viem, že kvalita slovenskej ligy nie je až na takej výške ako medzinárodný hokej. Tam to bude všetko rýchlejšie, silnejšie, tvrdšie. Verím, že budem podávať také výkony, aby sme z každého zápasu odchádzali ako víťazi,“ zhodnotil talentovaný gólman, ktorý pozitívne vníma skutočnosť, že hlavným trénerom národného tímu je bývalý brankár: „Tréner Hanlon ako bývalý gólman vidí odborným okom, čo brankár robí dobre a čo zle. Takýto tréner vie odborne poradiť. Všetky informácie a rady, ktoré vám dá, môžu len pomôcť.“

Hudáček sa o možnej nominácii do národného tímu dozvedel už niekoľko týždňov pred jej zverejnením. „Bol som s trénerom v kontakte už pred troma týždňami. Informoval sa, ako som na tom zdravotne a či by som mohol prísť na zraz, keby som bol v poriadku. Ja som mu sľúbil, že urobím všetko pre to, aby som na zraz prišiel stopercentne pripravený,“ prezradil mladý brankár a na margo silnejúcej konkurencie na pozícii brankára na Slovensku pokračoval: „Možno to bude znieť čudne, ale ja som veľmi rád, že na brankárskom poste je taká dobrá konkurencia, pretože tá vás posúva ďalej. Pre slovenský hokej je to len dobré, že tréner si má možnosť vybrať.

Na Nemecký pohár do Mníchova mal Július Hudáček cestovať aj s klubovým spoluhráčom Marcelom Haščákom, ten však musel účasť na tomto podujatí odrieknuť. „Bohužiaľ, z hry ho vyradila nejaká viróza. Musel zostať doma, je to škoda,“ dodal košický gólman.

Martin Bartek v slovenskej reprezentácii po štyroch rokoch

Proti Švajčiarsku v bránke s Hudáčkom, na Nemcov Konrád

Slovenská hokejová reprezentácia nastúpi na svoj úvodný duel na turnaji o Nemecký pohár 2010 v bavorskom Mníchove proti Švajčiarsku v bránke s debutantom Júliusom Hudáčkom. „V bránke dostane v prvom zápase na Nemeckom pohári príležitosť Hudáček, v sobotu nastúpi Konrád,“ cituje portál szlh.sk hlavného trénera slovenskej reprezentácie Glena Hanlona. „Sme v Nemecku len krátko, ale chlapci pracujú na tréningoch zodpovedne,“ pokračoval Hanlon a prezradil aj zloženie formácií, s akými na tréningovom kompe v Landshute pracuje. „V piatok na úvodný zápas nastúpime s trinástimi útočníkmi a siedmimi obrancami. O tom, kto nebude hrať, rozhodneme neskôr, keďže máme v Nemecku k dispozícii 22 korčuliarov a na súpiske na zápas môže byť uvedených len 20 mien,“ dodal tréner Hanlon.

Nemecký pohár začiatkom boja Slovákov o miestenky na MS

Pre slovenskú hokejovú reprezentáciu je už tradičnou prvou medzinárodnou prebierkou v sezóne turnaj o Nemecký pohár. Predstavitelia Nemeckého hokejového zväzu sa rozhodli zorganizovať podujatie rovnako ako pred rokom v Mníchove. Oproti predchádzajúcej edícii sa na tomto turnaji zúčastnia okrem Slovákov, Nemcov a Švajčiarov aj Kanaďania, ktorí na Nemeckom pohári naposledy štartovali v roku 2008. Obhajcom prvenstva je domáci tím, ktorý pod vedením tréner Uweho Kruppa triumfoval v novembri 2009 pred výberom USA.

Z doterajších dvadsiatich ročníkov sa Slovensko predstavilo na jedenástich, turnaj vyhralo v rokoch 1997 a 2006, na posledných troch turnajoch bolo štvrté. Nemecký pohár 2010 sa bude hrať v zrenovovanej Olympiahalle.

Tréner slovenského tímu Glen Hanlon sa rozhodol na turnaj poskladať mužstvo z hráčov mladších aj skúsenejších. Pre všetkých to bude šanca zabojovať o miestenku na majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome apríla a mája uskutočnia v Bratislave a Košiciach. „Na zraze sme privítali aj nováčikov v národnom tíme, ktorí sú prísľubom pre budúcnosť. Aj oni majú šancu dostať sa do kádra na budúcoročné majstrovstvá sveta, ktoré budú na Slovensku. Pred nikým nezatváram dvere, na šampionáte bude štartovať najsilnejší tím,“ povedal Glen Hanlon, ktorý nominoval do Mníchova 24-členný káder.

V mužstve má dvoch brankárov, osem obrancov a štrnásť útočníkov. Reprezentačný debut v Bavorsku zažijú Marek Ďaloga zo Zvolena, Michal Kokavec zo Žiliny, Július Hudáček z Košíc a Marek Biro z Banskej Bystrice. Najskúsenejším je Dominik Graňák so 105 reprezentačnými štartmi, najstarším Richard Zedník (34), najmladším Marek Ďaloga (21), najvyšším Radovan Somík (191 cm) a najťažšími Marcel Hossa a Branislav Mezei (obaja po 100 kg). Najlepšiu streleckú bilanciu v reprezentácii má so sedemnástimi gólmi Ivan Čiernik.

Švajčiari, Nemci aj Kanaďania sú tradičnými súpermi slovenského tímu. So všetkými Slováci pravidelne zvádzajú vyrovnané súboje, s Nemcami má Slovensko pozitívnu bilanciu, so Švajčiarmi a Kanaďanmi negatívnu. So zámorským tímom sa naposledy stretol národný výber SR v semifinále ZOH 2010 vo Vancouveri, kde prehral 2:3. S Nemeckom Slovensko prehralo na tohtoročných MS v Kolíne 1:2, nad Švajčiarmi vyhralo 3:2 vo Füssene.

Nominácia Slovenska na Nemecký pohár v hokeji v Mníchove (12. – 14. novembra 2010):

Brankári: Július Hudáček (HC Košice, počet štartov v reprezentácii 0/počet gólov 0), Branislav Konrád (HC Slovan Bratislava, 3/0).

Obrancovia: Marek Biro (HC 05 Banská Bystrica, 0/0), Marek Ďaloga (HKm Zvolen, 0/0), Dominik Graňák (Dinamo Moskva, KHL, 105/4), Richard Lintner (Dukla Trenčín, 100/13), Branislav Mezei (HC Eaton Pardubice, ČR 38/0), Peter Mikuš (Nefťochimik Nižnekamsk, KHL, 4/0), Michal Sersen (Avtomobilist Jekaterinburg, KHL, 11/0), Tomáš Starosta (Salavat Julajev Ufa, KHL, 99/3)

Útočníci: Martin Bartek (HC Eaton Pardubice, ČR 13/7), Ivan Čiernik (Kolín Haie, Nem., 63/17), Marek Haščák (HKm Zvolen, 3/2), Marcel Hossa (Ak Bars Kazaň, KHL, 65/14), Rudolf Huna (HC Vítkovice Steel, ČR, 18/1), Michal Kokavec (MsHK DOXXbet Žilina, 0/0), Michal Macho (BK Mladá Boleslav, ČR, 27/2), Peter Ölvecký (Dukla Trenčín, 5/0), Branko Radivojevič (Spartak Moskva, KHL, 62/6), Radovan Somík (HC Eaton Pardubice, ČR, 78/9), Rastislav Špirko (HC Eaton Pardubice, ČR, 10/1), Roman Tománek (HC 05 Banská Bystrica, 3/2), Marek Zagrapan (Severstaľ Čerepovec, KHL, 16/4), Richard Zedník (HC 05 Banská Bystrica, 54/14).

Realizačný tím: Ján Taraba (vedúci tímu), Peter Bondra (generálny manažér), Glen Hanlon (tréner), František Hossa (asistent trénera), Ľubomír Pokovič (asistent trénera), MUDr. Dalimír Jančovič (lekár), Branislav Prokop (fyzioterapeut), Michal Malina (masér), Samuel Petráš (výstrojový manažér), Igor Andrejkovič (videoanalytik).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav KonrádBranislav MezeiBranko RadivojevičDominik GraňákFrantišek HossaGlen HanlonIvan ČiernikJúlius HudáčekĽubomír PokovičMarcel HossaMarek ĎalogaMarek ZagrapanMartin BartekMichal SersenPeter BondraPeter MikušPeter ÖlveckýRadovan SomíkRastislav ŠpirkoRichard LintnerRichard ZedníkRudolf HunaTomáš Starosta
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia