Hokejisti Slovana prehrali aj štvrtý zápas v rade

Bez názvu
Obranca MHC Mountfield Martin Tomáš Brcko bráni Križanovu bránku počas I. tretiny zápasu počas zápasu 18. kola hokejovej Slovnaft extraligy MHC Mountfield Martin - HKM a.s. Zvolen Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky 18. kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011:

HK Poprad – HC Slovan Bratislava 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Góly: 27. Lundberg (P. Svitana), 30. Nagy (Jasečko, A. Kroták), 33. D. Brejčák (Kmiť), 42. Nagy (Kmiť), 59. Jasečko (Nagy)

Vylúčení: 3:10 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: D. Konc – M. Valach, Milan Novák, 4400 divákov

Poprad: Melicherčík – Jasečko, D. Brejčák, J. Kasík, R. Suchý, J. Brejčák, Nádašdi, Kramár, Dubaj – Nagy, Kmiť, A. Kroták – Škovira, Lundberg, Lapšanský – J. Kopecký, Klouda, Mlynarovič – Paločko, Troliga, P. Svitana

Slovan: Konrád – P. Frühauf, Bohunický, Cartelli, Kántor, Jendek, Schnabel, M. Sloboda, Janík – Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna – Vaic, Lipiansky, M. Bakoš – D. Skokan, L. Hudáček, Demel – Nedorost, Cíger, Buc

Poprad dostal Bratislavčanov od úvodných minút pod tlak. Na hosťujúceho brankára Konráda sa valil jeden útok za druhým. Len jemu mohli hostia ďakovať za to, že neinkasovali, pretože zneškodnil niekoľko nebezpečných šancí domácich. Slovanisti nielenže ustáli tlak domácich, ale hneď ich prvá šanca bola z kategórie stopercentných. Domácej obrane ušiel šikovne Demel, ale v nájazde bol hákovaný, za čo nasledovalo trestné strieľanie. Melicherčík však jeho nájazd zneškodnil efektným semaforom. Krátko nato mali domáci výhodu stosekundovej presilovky o dvoch hráčov, ktorú však napriek obliehaniu Konrádovej bránky nevyužili. V závere už diváci dvíhali ruky nad hlavu po dorážke Lapšanského, ale ani tá neskončila za čiarou.

Tlak domácich pokračoval aj v druhej tretine, len s tým rozdielom, že začali z neho rezultovať aj góly. Skóre otvoril v 27. min Lundberg, keď si nakorčuľoval spoza bránky a zavesil do horného rohu. Na 2:0 zvyšoval o minútu neskôr Nagy po rutinérskej strele v prečíslení dvoch na jedného. Na hrozivých 3:0 pre Slovan upravil v 33. min Daniel Brejčák, keď po obliehaní hosťujúcej bránky prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. Po úvodných dvoch tretinách Poprad prestrieľal Slovan 41:5.

Keď presilovku domácich premenil na štvrtý gól v úvode záverečnej časti Nagy, štadiónom sa už po druhý krát niesla mexická vlna. Až po tomto góle sa trochu dostali k slovu aj hostia, ale Vaic, Lipiansky ani Jendek proti Melicherčíkovi neuspeli. Čerešničkou na torte bol piaty gól Jasečka, ktorý piatym gólom vystavil Bratislavčanom trpké záverečné vysvedčenie. Popradský gólman Melicherčík si navyše pripísal vytúžené čisté konto, ktoré mu vo viacerých predchádzajúcich zápasoch zvyčajne ušlo v posledných minútach záverečných tretín.

Ján Jaško (tréner Popradu): „Divácka kulisa nútila hráčov k väčšej zodpovednosti. V prvej časti sme sa nevedeli dostať do tempa. Zlomový moment nastal pri trestnom strieľaní hostí, hostia sa chytali každej možnosti. Po druhom góle sa nám uvoľnili ruky aj nohy a už sme predvádzali taký hokej, aký by sme mali hrávať.“

Miroslav Miklošovič (asistent trénera Slovana Bratislava): „Blahoželám domácim hráčom, boli jednoznačne lepší. V prvej tretine sme hrali viac zozadu a darilo sa nám to, ale vylúčenia nás dostali pod väčší tlak. Bolo ich veľa. Domáci ukázali, že presilovky vedia hrať a dali v nich góly. Po všetkých stránkach sme boli horší a musíme s tým niečo robiť.“

MHC Mountfield Martin – HKm Zvolen 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Góly: 8. Jabrocký (A. Novotný) – 9. L. Čierny (Marek Haščák, Kovář), 10. P. Barinka (Zuzin, Otčenáš), 30. L. Jurík (L. Čierny), 44. P. Pucher (Škoda, J. Valach), 56. Bokroš (Baláž, L. Jurík)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: M. Beran (MHC Mountfield) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lauff – V. Snášel, R. Bednár, 1300 divákov

MHC Mountfield: Križan – A. Novotný, L. Matejka, Drgoň, P. Klepáč, Velebný, Kozák – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, I. Rataj, J. Faith – O. Mikula, Markovič, Važan

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, J. Valach, Hranáč, T. Bokroš, Ďaloga, Hraško, Vosátko – Kovář, Marek Haščák, Michal Chovan – Marcinek, P. Pucher, Škoda – Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, Otčenáš, Zuzin

Domáci nastúpili po prvý raz v zostave s útočnou posilou Jurajom Faithom a v obrane sa objavil Lukáš Kozák, ktorý prišiel z HK Orange 20 na dvojzápasovú výpomoc svojmu materskému klubu. Napriek tomu martinský hokejový kŕč pokračoval aj v úvodnej tretine, hoci v 8. min to vyzeralo nádejne. Novotný potiahol popri mantineli akciu v úlohe falošného krídla, odcentroval puk pred bránku súpera, kde našiel nikým nekrytého Jabrockého – 1:0. O 84 sekúnd neskôr si však obranca Čierny nakorčuľoval pred Križana a bol na konci presilovkového zámku prvej zvolenskej formácie – 1:1. Otrasení Martinčania inkasovali o 50 sekúnd ďalší úder. Križan, na ktorého smerovala iba tretia strela, nestačil reagovať na Barinkovo presné zakončenie. Knokautovaní „pénzešovci“ síce potom zdvihli hlavu, ale ich upracovaný hokej bez myšlienky k ničomu neviedol.

V druhej tretine hrali Zvolenčania trpezlivo, pozorne bránili a čakali na svoju príležitosť. V 29. min posunul Uram puk v oslabení na Berana, ale jeho strelu zastavila Bokrošova korčuľa v bránkovisku. V polovici zápasu hrali Turčania prvú presilovku, ale namiesto toho, aby sa vrátili do hry vyrovnávajúcim zásahom, inkasovali tretíkrát. Jurík vo vlastnom oslabení po rýchlej kontre zaskočil domácu obranu i Križana – 1:3.

Tretiu dvadsaťminútovku sledoval už v civile Uram, ktorý sa rovnako ako jeho spoluhráči v prvých dvoch častiach zápasu trápil. Z domáceho mužstva nebolo nikoho, kto by zodvihol modro-bielu zástavu. Pucherov gól v 44. min v presilovke signalizoval, že „martinské kosačky“ neminie piata prehra na domácom ľade. Po tomto štvrtom zvolenskom góle sa zápas, ktorému chýbalo tempo i vzruch, už len dohrával. V 56. min vystrelil od modrej čiary Bokroš a Križan puk pustil za svoj chrbát – 1:5. Víťazstvo hostí, iba druhé na ľade súpera v tejto sezóne, je zaslúžené.

Branislav Stolárik (asistent trénera MHC Mountfield): „Žiaľ, pokračujeme v zlých výsledkoch. Hoci snahu hráčom nemožno vyčítať, neboli sme však efektívni. Neviem či je to kríza, ale musíme sa z toho rýchlo dostať. Máme sériu štyroch domácich zápasov a čo nám nevyšlo dnes, verím, že vyjde v nedeľu s Popradom.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Je to všetko o góloch. Vyšli nám presilovky, oslabenia a ako celý tím sme zahrali veľmi dobre. Konečne sa presadili aj útočníci. Hoci Martin vyvíjal aktivitu, naše víťazstvo je zaslúžené. Úplne inak sa hrá, keď máte gólovo navrch ako naopak. Dúfam, že aj v ďalšom stretnutí budeme rovnako úspešní.“

HK 36 Skalica – MsHK DOXXbet Žilina 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Góly: 33. Šátek (Kutálek), 45. T. Višňovský (Kumstát, R. Školiak), 48. Tvrdoň (Jass, Zálešák), 58. Zálešák (Tvrdoň) – 26. Smotrila (Drevenák, Horský)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Milovanovič (Žilina) na 5 min + DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – J. Tvrdoň, Návratek, 1665 divákov

Skalica: Kotvan – Gründling, Kumstát, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Jass, Magušin, Gula – T. Višňovský, R. Školiak, J. Prokop – Lušňák, Zálešák, Tvrdoň – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Štepán, F. Novák, Konečný

Žilina: Lipovský – Milovanovič, J. Dlouhý, D. Devečka, Rúfus, Krčula, Ďurkech, Kolarz – T. Petruška, Palovčík, M. Kokavec – Drevenák, Horský, Smotrila – V. Nemec, Hreus, Stupka – Hájnik, Kubiš, Valášek

V úvodnej časti hry stretnutie pripomínalo skôr tréning oboch mužstiev ako extraligový zápas. Prvú výraznejšiu a jedinú šancu mali v 11. min hostia zo Žiliny, ale Kotvan si so samostatným nájazdom aj s následnou dorážkou Hreusa poradil.

Gólový účet mohol otvoriť na začiatku druhej tretiny domáci Lušňák, ale Lipovský jeho úmysel vystihol a puk ukryl vo svojom výstroji. Prvý gól zápasu sa podarilo vsietiť hosťom, keď v 26. min Smotrila spoza kruhov presnou a tvrdou strelou prekonal Kotvana. Vyrovnanie mal na hokejke Kumstát, ale pre jeho strelu bol priestor bránky príliš malý. Domáci vyrovnali v 33. min, autorom presného zásahu bol Šátek. V ideálnej pozícii bol síce faulovaný, ale v páde sa mu podarilo pretlačiť puk až za bránkovú čiaru.

V 44. min mali domáci hráči výhodu presilovej hry o dvoch hráčov a po štyridsiatichpiatich sekundách využil túto výhodu T. Višňovský, ktorý po odrazenej strele Kumstáta poslal puk do poloodkrytej bránky. Keďže Milovanovičov trest trval päť minút, domáci pokračovali v presilovej hre a po prihrávke Jassa zvýšil na rozdiel dvoch gólov Tvrdoň. Ďalší gól mal na hokejke Šátek, ale jeho blafák na Lipovského neplatil. Divákov ešte potešila oku lahodiaca akcia, keď Tvrdoň ponúkol puk Zálešákovi, pre ktorého nebol problém streliť štvrtý gól domácich a uzavrieť skóre zápasu na konečných 4:1 pre domácich.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Dôležitosť tohto duelu bola veľká. Víťazstvo a tri body nás veľmi tešia. Po náročnej ceste z predchádzajúceho zápasu v Košiciach sme sa dlhšie rozbiehali. Prvú tretinu sme bez ujmy prežili a potom stretnutie zvládli. Víťazstvo nás stálo veľa síl, ale veľmi nás teší.“

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Dve tretiny sa hral vyrovnaný hokej. Šance boli na oboch stranách, ale mužstvá ich dlho nevyužívali. Do 44. min to bolo vyrovnané, bohužiaľ, dva fauly v jednej sekunde rozhodli o výsledku. V závere sme to chceli ešte obrátiť, ale štvrtý gól v našej sieti rozhodol.“

Dukla Trenčín – HK Nitra 5:2 (1:0, 0:0, 4:2)

Gól: 15. O. Ďuriš (M. Filo, Tybor), 48. M. Filo (Ölvecký, Pardavý), 52. Tybor (M. Filo, O. Ďuriš), 56. Gašparovič (Ölvecký, T. Melichárek), 58. Turoň (Ölvecký, Pardavý) – 49. T. Chrenko (S. Saliji, Fabian), 55. Uhnák (M. Štefanka, G. Saliji)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Ďurák (Nitra) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák – J. Jankovič, Brath, 1920 divákov

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, Hruška, Martin Chovan, Bolf, Turoň, S. Tomko – Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek – Tybor, O. Ďuriš, M. Filo – Gašparovič, Jánoš, Koložváry – L. Ružička, P. Kopecký, Bednár

Nitra: J. Laco – Hlavačka, J. Polák, Fabian, Gabriš, Michal Novák, Ďurák, od 16. min König – S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay – Spilar, A. Kollár, M. Kováčik – Uhnák, M. Štefanka, G. Saliji – Podstavek, M. Slovák, Kmeč

V úvodnej tretine toho zaujalo len veľmi málo, väčšinou iba individuálnych akcií, na ľade prevládal len boj. Preto padol iba jediný gól, v 15. min domáci O. Ďuriš zakončil presilovkovú akciu a zblízka doklepol puk za brankárov chrbát.

Hostia do prostrednej časti v snahe vyrovnať viac zamestnávali domáceho gólmana V. Kováča, no ten viackrát svojich podržal. Zápasu však stále chýbala vyššia herná kvalita, tempo i pekné hokejové akcie, ktoré by riedko zaplnené tribúny zaujali.

V treťom dejstve sa to aspoň o trochu zlepšilo a stretnutie sa zdramatizovalo. Hostia boli stále zbrklí v zakončovaní a v 48. min za to pykali, keď M. Filo bekhendovou dorážkou z uhla prekvapil Laca a puk sa odrazil do bránky. Už o necelú minútu T. Chrenko skorigoval opäť na rozdiel jedného gólu, ale Trenčín obrat nepripustil. V 52. min Filovu strelu dorazil z bezprostrednej blízkosti do siete Tybor, pričom domáci nevyužili aj ďalšie veľké príležitosti. Na Uhnákovo zníženie po neprehľadnej skrumáži pred bránkou zakrátko odpovedal šikovnou strelou od mantinelu po ľade Gašparovič a domáci si už víťazstvo nenechali ujsť. V 58. min ho ešte prikrášlili kurióznym gólom Turoňa, ktorý vysokým lobom spred vlastnej bránky prekvapil gólmana Laca, a ten si puk lapačkou zrazil za chrbát.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Súper prejavil svoje vysoké sebavedomie, preto nás teší, že sme tento náročný zápas dokázali zvládnuť. Naši mladí hráči sa presadili a ukázali spôsob, akým by to mohlo ísť v ďalších zápasoch. Vyhrali sme zaslúžene vďaka výbornému výkonu celého mužstva. Osobitne musím pochváliť brankára Kováča, ktorý nás výrazne podržal.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Bol to vyrovnaný zápas, v ktorom bol náš súper šťastnejší a podarilo sa mu streliť aj šťastnejšie góly. Pochválil som hráčov za ich výkon, pretože sme sa snažili hrať a bojovať až do konca. Znížili sme náskok domácich, ale po našich malých chybách sme si tento zápas pokazili.“

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Góly: 21. Tománek (J. Sýkora, M. Hudec), 52. A. Bezák (Paľov, Bendík) – 16. S. Gron (M. Grman), 17. P. Bartoš (Deyl, Tomík), 30. Jenčík (Tomík), 41. Michel Miklík (S. Gron, T. Halász), 53. M. Šterbák (Tomík, Jenčík)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky:0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Stano, Šefčík, 3110 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Biro, Kolba, Vantroba, Vizváry, Cunik, Kubka, Bambúch – Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora – Kútny, Šechný, Hvila – A. Bezák, Paľov, Bendík – Vartovník, Heizer, Lisoň

Košice: T. Halász – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, M. Grman, Deyl, Slimák – Michel Miklík, S. Gron,Vorel – Tomík, Jenčík, P. Bartoš – Marcel Haščák, Kristek, Andrašovský – D. Pašek, Martin Frolík, Kriška

Už od úvodu sa hral pod Urpínom svižný hokej, s nasadením a prvú zaujímavú akciu predviedol domáci Hvila, ale po jeho strele z pravého kruhu zazvonila iba konštrukcia košickej bránky. V druhej minúte mohol otvoriť skóre hosťujúci Jenčík, ale zoči-voči Šimonovičovi neprehodil puk ponad jeho vysunutý betón. Potom mal ten istý košický hráč sólo v oslabení, nevyužil ho a aj v následnej presilovke líder strelecky vyšiel naprázdno. Až v 16. min Grman strieľal od modrej, puk sa odrazil od zadného mantinelu pred Grona, ktorý skóroval nikým nekrytý pri ľavej žŕdke. O dvadsaťosem sekúnd už bolo 0:2, po prihrávke Deyla sa ocitol za obrancami HC 05 Bartoš a mieril presne k ľavej žrdi.

„Barani“ sa s veľkou vervou pustili do Košičanov od začiatku druhej tretiny a po dvadsiatichdvoch sekundách Hudec od pravého mantinelu poslal puk na Halásza, pred ktorým najprv Sýkora neuspel, no odrazený puk už Tománek poslal za chrbát košického gólmana. Domáci boli v prvej polovici druhej časti zápasu veľmi aktívni, ale postupne akoby im dochádzal dych. V polovici zápasu po Tomíkovej strele sa k odrazenému puku dostal najlepší hráč hostí Jenčík a zamietol ho za gólmana Banskej Bystrice – 1:3. Domáci mali možnosť znížiť v 32. minúte, keď strelu Cebáka umne tečoval Kútny, ale Halász sa nedal prekvapiť. Na opačnej strane mal v 38. min gól na hokejke Tomík, neprehodil však puk cez Šimonovičov betón.

Nástup do tretej tretiny mali pre zmenu lepší hostia, keď už po 33 sekundách Halász rozohral puk Gronovi, ten ideálne prihral Miklíkovi a tomu už nerobilo problém zblízka zvýšiť na rozdiel troch gólov. V 43. min mohlo byť už 1:5, keď po Frolíkovej prihrávke nevyužil príležitosť pred Šimonovičom D. Pašek. Domáci priaznivci sa mohli tešiť z druhého gólu už v 51. min, keď po Birovej strele T. Halász prikryl puk, avšak vypadol mu a M. Hudec ho poslal za jeho chrbát, no až po predčasnom odpískaní Lokšíka. Napriek tomu o dvanásť sekúnd neskôr, sekundu po skončení presilovej hry, predsa len znižoval A. Bezák z troch metrov – 2:4. Nádej Banskobystričanov na dobrý výsledok pokazil o minútu neskôr hosťujúci M. Šterbák, ktorý v presilovke od modrej čiary cez Hvilu poslal puk za Šimonoviča – 2:5. V tej istej minúte v dobrej šanci nedovolil drámu Paľov, naopak boli to hostia, ktorí v oslabení mohli pridať šiesty gól po akcii P. Bartoša so S. Gronom. V 58. min Bambúch pred prázdnou bránkou tečoval puk vysoko nad hornú žŕdku a zdokumentoval tak nemohúcnosť „baranov“, ktorí tak prehrali s lídrom extraligy o tri góly 2:5.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „V šlágri videli diváci pekný, rýchly dramatický hokej s množstvom osobných súbojov aj so šancami. Ako sa ukázalo, rozhodla prvá tretina, respektíve jej záver, v ktorom nám súper strelil dva góly. Kontaktný gól na začiatku druhej tretiny nás síce naštartoval, ale súper vedel odpovedať. Ani za stavu 2:5 sme neskladali zbrane, ale dobre hrajúce Košice sme nevedeli dokonca zápasu pokoriť. Všetky sily sme vsadili do útoku, vytvorili sme si aj šance, žiaľ, nepadalo nám to. Súper hral dnes veľmi dobre, hlavne v obrane a vedel aj zaútočiť. Zaslúžene zvíťazil.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Dôležité bolo v dnešnom stretnutí ubránenie prvých presiloviek v úvode zápasu. Naopak, boli sme to my, ktorým sa podarilo dať v prvej tretine dva góly. Upokojilo nás to a povzbudilo do ďalšej časti stretnutia. Ďalším dôležitým momentom pre vývoj zápasu bolo to, že keď sme inkasovali gól od súpera, podarilo sa nám dať ďalší rýchly gól. Aj keď súper v domácom prostredí ďalej tlačil, my sme veľmi dobre bránili. Dostávali sme sa aj v poslednej tretine do presilových situácií a môže nás mrzieť, že sme v nich nestrelili nejaký gól naviac. Inak sme s výsledkom a hrou určite spokojní.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po piatkových zápasoch 18. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
1. HC Košice 20 14 2 2 2 73:30 48
2. HC 05 Banská Bystrica 19 12 2 2 3 63:38 42
3. HC Slovan Bratislava 19 9 2 2 6 57:42 33
4. HK mesta Zvolen 19 8 2 4 5 61:46 32
5. HK Poprad 19 8 2 2 7 58:38 30
6. Dukla Trenčín 18 7 2 1 8 44:59 26
7. MHC Mountfield Martin 19 7 1 2 9 51:71 25
8. MsHK DOXXbet Žilina 18 7 1 0 10 47:58 23