Hokejisti Zvolena vyhrali v derby, Košice nestačili na Nitru

Hokej
Zľava: Ján Ťavoda z HKM Zvolen a Ján Sýkora z HC'05 Banská Bystrica počas hokejového zápasu 15. kola Tipsport extraligy medzi HKM Zvolen a HC'05 Banská Bystrica. Foto: SITA/Ján Viazanička

ZVOLEN 28. októbra (WEBNOVINY) – Hokejisti Zvolena si po víťazstve v stredoslovenskom derby upevnili pozíciu lídra Tipsport Extraligy. Zverenci trénera Petra Mikulu vyhrali nad Banskou Bystricou 4:2.

V nedeľňajších zápasoch 15. kola sa darilo domácim tímom. Okrem „bryndziarov“ doma uspeli ďalšie tri tímy. Na Záhorí si body nevybojovali Martinčania, ktorí prehrali so Skalicou 2:4. Dva góly strelil na súperovom ľade aj Trenčín. Dukla však pod Tatrami nestačila na Poprad. V ďalšom zápase Piešťany porazili Žilinu 3:0.

Prekvapením sa skončil zápas na východe Slovenska. V Steel Aréne Košičania prehrali s Nitrou 1:2.

Výsledky 15. kola hokejovej Tipsport extraligy:

HKm Zvolen – HC’05 Banská Bystrica 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 16. P. Huňady (M. Výborný), 17. P. Zuzin (Ťavoda), 32. M. Jurík (Martin Ďaloga), 60. Škvaridlo (Michal Chovan) – 22. F. Nemček (Lamper), 51. Šimun (Češík)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Johansson, Kubuš – Holienka, Zvrškovec, 3731 divákov

Zvolen: Šimko – P. Hraško, Juraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga – T. Méry, P. Huňady, Síkela

Banská Bystrica: Slipčenko – Michal Grman, J. Predajniansky, Bambúch, Kubka, Novajovský, Ketner, M. Styk – Lunter, M. Hudec, Ján Sýkora – Lamper, Heizer, F. Nemček – B. Jankovič, Šimun, Češík – Petro, T. Zigo, D. Hegyi

Peter Mikula (tréner Zvolena): „V týchto derby zápasoch nik nepozná dopredu víťaza a vôbec tu nezáleží na postavení v tabuľke. Medzi oboma mestami sú napäté hokejové vzťahy, ale my sme dnes odviedli veľmi dobrú robotu a vyhrali sme naším hokejovým umením. Bystričania ukázali v druhej a tretej tretine svoj potenciál, ustáli sme v závere aj nápor súpera, ktorý chcel niečo urobiť s výsledkom. Banskobystrické mužstvo má budúcnosť, ukázalo svoju silu, ale tvrdou prácou a lepšou streleckou potenciou sme si víťazstvo zaslúžili.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Už tretí zápas po sebe sme mali katastrofálny vstup do stretnutia. Zvolen nás v prvej tretine doslova valcoval, potom sme to zredukovali na tri päťky a prišli aj tvrdšie slová z mojej strany. Ďalšie dve tretiny sme boli domácim rovnocenným súperom, utvorili sme si aj niekoľko šancí. Škoda, že pri našom najväčšom tlaku prišli vylúčenia. V tretej tretine sme sa snažili urobiť niečo s výsledkom, znížili sme, boli tam aj nejaké ďalšie príležitosti, tie však mal aj Zvolen, ktorý hral už na brejky. Zobudili sme sa neskoro, a tak si to domáci už na konci zápasu ustrážili.“

Hokej
Hokej
Hokej

Prvá tretina bola v réžii Zvolenčanov, na ľade jednoznačne dominovali. Tri veľké príležitosti nevyužil M. Jurík, a to ani pred odkrytou bránkou hostí. Úvodný gól dosiahli domáci hokejisti v 16. min.

Huňady vyhral buly, puk poslal na modrú čiaru Výbornému, ktorý vystrelil a Huňady ešte tečoval – 1:0. O 31 sekúnd neskôr bolo už 2:0, keď P. Zuzin prešiel cez modrú čiaru, z ľavej strany švihom vystrelil a prekonal Slipčenka.

Banskobystričania mohli kontrovať v 19. min, ale Lamper pri ľavej žrdi nepretlačil puk za brankára Šimka.

Vyšlo to až na začiatku druhej tretiny Nemčekovej, ktorý sa po Lamperovej prihrávke rútil sám na gólmana Zvolena a jeho bekhend bol úspešný.

Krušné chvíle prežívali hostia spod Urpína v polovici zápasu. Až 104 sekúnd sa bránili v oslabení o dvoch hráčov, čo im ubralo veľa síl.

Zvolenčania pridali tretí gól v 32. min už pri rovnovážnom počte na ľade, keď sa v páde zblízka presadil Milan Jurík – 3:1.

Presilovku piatich proti trom hrali v závere druhej tretiny aj banskobystrickí hokejisti, ale za 70 sekúnd počas jej trvania nevystrelili na bránku súpera.

V tretej tretine hostia pridali na dôraze. V 44. min mal gól na hokejke najlepší strelec „baranov“ Heizer, ale z troch metrov neprekonal Šimka.

O minútu neskôr sa na druhej strane nepresadil ani najlepší kanonier „bryndziarov“ L. Jurík. V 50. min neupratal náhodný puk do odkrytej bránky Brabenec.

Zvolenčanov to mohlo mrzieť, pretože v 51. min Češík vystrelil od modrej čiary, domáci brankár Šimko vyrazil puk a mladý Šimun ho bezpečne poslal za jeho chrbát. V tejto časti hry sa hral vyrovnaný hokej, ale najväčšiu príležitosť mali opať Zvolenčania v 58. min, keď Chovan sám pred Slipčenkom neskóroval. Banskobystričania sa snažili vyrovnať v hre bez brankára, čo sa im nepodarilo. Naopak v poslednej sekunde záverečnej tretiny strelil gól do prázdnej bránky Škvaridlo a spečatil zvolenské víťazstvo.

HK 36 Skalica – MHC Mountfield Martin 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Góly: 4. J. Jurík (Kutálek), 24. Preisinger (Pálffy, Trška), 24. M. Bartánus (Stieler, Kudrna), 60. M. Bartánus – 47. M. Beran (J. Fadrný), 50. L. Vartovník (M. Horský, Zukal)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Tvrdoň, Šefčík, 1670 divákov

Skalica: P. Romančík – Vyrúbalík, Trška, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, M. Srnec, Jaborník – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – M. Bartánus, Spieler, Kudrna – Bezúch, Holovič, R. Konečný – Kutálek, Klejna, J. Jurík

Martin: Šúrek – A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., Tupý, Zukal, J. Perniš, Alexejev, M. Danko – J. Markovič, M. Beran, J. Fadrný – T. Petruška, M. Hollý, Mikušovič – Murček, M. Horský, L. Vartovník – Hús, Dírer, J. Kentoš

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Dobre rozohraný zápas sme si sami skomplikovali nepremenenými príležitosťami. Platilo opäť známe pravidlo nedáš-dostaneš. Po chybách sme dovolili súperovi dostať sa na rozdiel jedného gólu. Záver bol skutočne veľmi dramatický. Posledný gól do prázdnej bránky nám potvrdil tri body a víťazstvo. Navyše, dobre zachytal Romančík. I naďalej chceme pokračovať v ziskavaní bodov, ktoré nám chýbajú.“

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Napriek tomu, že sme prehrávali, mali sme niekoľko dobrých príležitostí. Na hráčoch až príliš vidieť, že chcú a to im zväzuje ruky. Do tretej tretiny sme im povedali, aby zjednodušili hru a pokúsili sa dať aj ´ušmudlaný´ gól. To sa aj potvrdilo. V hre bez brankára sme držali súpera takmer dve minúty, čo svedčí o skvelej kondícii tímu. Trochu sa od nás odklonilo športové šťastie. Tvrdou prácou si ho musíme pritiahnuť späť.“

Hokej
Hokej

Od začiatku stretnutia sa hral rýchly hokej s príležitosťami na oboch stranách.

Prvý gól zápasu padol už v 4. min: Kutálek obkorčuľoval bránku hostí, pokúsil sa zakončiť, ale v skrumáži hráčov sa najlepšie zorientoval J. Jurík, ktorý na dvakrát pretlačil puk za Šúreka – 1:0.

Najväčšiu šancu Martina mal v 16. min Horský, no ani dva pokusy mu nestačili na prekonanie Romančíka.

V úvode druhej tretiny sa do samostantného úniku dostal J. Fadrný, Romančík však zlikvidoval jeho pokus. V 24. min kombináciu prvej skalickej presilovkovej formácie zakončil presne Preisinger – 2:0.

O pár sekúnd neskôr sa z tretieho gólu domácich tešil Bartánus. Atraktívny hokej sa hral aj po zvyšok druhej tretiny, no ani jedna z akcií sa už neskončila gólom.

Aj v tretej treine sa hral zaujímavý hokej s množstvom „spálených“ šancí na oboch stranách. V 47. min sa hostia dočkali prvého gólového zápisu v zápase, ktorý strelil nikým nebránený Beran.

V 50. min pridali Martinčania aj druhý gól, tentoraz zásluhou Vartovníka. V závere sa hostia snažili vyrovnať, odhodlali sa k hre bez hrankára, čo Skalica využila a zásluhou Bartánusa si zabezpečila napokon víťazstvo 4:2.

HC Košice – HK Nitra 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 32. M. Takáč (M. Macejko, Marek Slovák) – 26. Pupák (Kmeč), 29. Mašlonka (Jokila, Ordzovenský)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: M. Macejko (Košice) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Bednár, Gavalier, 2645 divákov

Košice: Hylák – Kolba, Šeda, M. Macejko, Deyl, Michal Novák, M. Takáč, Martin Chovan – Š. Novotný, T. Marcinko, R. Jenčík – Spilar, Róbert Huna, Richard Huna – Marcel Haščák, Marek Slovák, Pašek – P. Svitana, Mlynarovič, Matúš Chovan – od 42. min Marek Nagy

Nitra: M. Valent – Trefný, P. König, Ordzovenský, Vosátko, Nadášdi, Rais, M. Bača – M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa – Mašlonka, Stümpel, Jokila – Podstavek, Hamrák, R. Tománek – Pupák, Bene, Kmeč

Radim Rulík (tréner Košíc): „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper, ktorý je v tabuľke pred nami. Snažili sme sa pripraviť na tento zápas, bohužiaľ nemali sme pohyb, ktorý sme mali mať. Keď sme dali kontaktný gól, trochu sme sa zlepšili, mali sme aj nejaké šance, ale tie sme nepremenili. Súper hral viac zozadu, na to, aby uhral výsledok a ustrážil si to vedenie. Nitre dobre zachytal brankár. Aj keď sme sa snažili, nepresadili sme sa.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Po veľmi dobrom kolektívnom a takticky vyspelom výkone sme získali tri body, takže sme veľmi spokojní.“

Hokej
Hokej

V 3. min sa pred Valentom ocitol osamotený Marcel Haščák, ale nitriansky brankár zasiahol po bekhendovom zakončení pohotovo.

Hostia sa mohli ujať vedenia v 5. min: v oslabení sa dostal do nájazdu R. Tománek, ale vyprášil len Hylákove betóny.

V 13. min namieril zo sľubnej pozície Hamrák len do dobre postaveného Hyláka. Valent na opačnej strane zasa zlikvidoval príležitosť Haščáka.

Nitra sa dostala do vedenia v 26. min, keď po Kmečovom vyhranom buly Pupák prestrelil Hyláka.

V 29. min to už bolo 0:2. Hostia hrali presilovku a na konci šachovej partie bol s gólovou koncovkou Mašlonka.

Košičanov vrátil do zápasu M. Takáč, ktorý si v presilovke v 32. min nakorčuľoval pred bránku a prekonal Valenta. Bez prípravy potom v 33. min zakončoval R. Tománek, domáci brankár však reagoval pohotovo.

V 43. min zakončoval spomedzi kruhov Jenčík, ale nitriansky brankár si poradil s jeho pokusom.

V 58. min sa Košičania po dorážke Mareka Slováka tešili predčasne, po konzultácií s videorozhodcom hlavný arbiter Jonák gól neuznal.

V poslednej polminúte Košičania odvolali brankára, ale v power-play sa nedočkali vyrovnania, hoci Haščák a po ňom Jenčík boli k nemu blízko.

HK Poprad – Dukla Trenčín 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Góly: 2. Vandas (Hvila), 16. Vandas (Hvila, M. Šterbák), 33. Vandas (M. Šterbák) – 20. Tybor (Sojčík, T. Klíma), 44. J. Pardavý st. (J. Koma)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Homa (Poprad) 10 min za za napadnutie hlavy, a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – R. Gajan, Tornay, 1458 divákov

Poprad: Nikkilä – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, J. Špelda, Pentikäinen, M. Kurali, D. Kramár, Jáchym – Vandas, Balán, Hvila – R. Tomas, Klouda, D. Buc – Sabolič, Koskinen, S. Takáč – Matúš Paločko, B. Rapáč, Homa

Trenčín: Škrečko – Biro, Vizváry, J. Koma, E. Bednár, T. Bokroš, Imrich, Habšuda – J. Pardavý st., Marosz, J. Gašparovič – Tybor, T. Klíma, Sojčík – Jakúbek, Broska, L. Klíma – Lelkeš, M. Adamec, M. Nemčík

Martin Klempa (asistent trénera Popradu): „Začali sme veľmi dobre, využitím presiloviek sme si utvorili náskok. Do druhej tretiny sme nastúpili nekoncentrovaní. Škoda nepremenených vyložených šancí, mali sme navrch počas celého zápasu.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Zaspali sme úvod stretnutia. Hráčom sme dohovorili, aby boli aktívnejší, lepšie korčuľovali a viac strieľali. Mali sme potom niekoľko príležitostí, no nedarilo sa nám v koncovke. Strata bodov nás mrzí, lebo v Poprade sa dalo bodovať.“

Hokej
Hokej

Odvážnejšie začali Popradčania. Ich úvodné útočné výpady rezultovali najskôr gólom Vandasa už v 2. min, ktorému sa v presilovej hre podarilo pred Škrečkom tečovať Hvilovu strelu od modrej čiary. Po Kuraliho strele mohol na 2:0 zvýšiť Paločko, no neuspel z dorážky.

V 10. min sám pred brankárom hostí zaváhal Vandas. Trenčín mohol vyrovnať v presilovke po útočnom faule Homu, ale „prepadol“ v obrane a Kloudov nájazd zmaril až Škrečko.

V 15. min Poprad predsa len strelil druhý gól, opäť v presilovke a rovnako po strele Hvilu a teči Vandasa. Trenčín sa vrátil do zápasu gólom Tybora, ktorý v 20. min využil zaváhanie v defenzívnej hre domácich.

Úspešný zásah Duklu povzbudil, v druhej časti už boli aktívnejším tímom a pravidelne podkurovali Nikkilämu. Gól visel vo vzduchu, svoje šance premárnili Gašparovič a Pardavý.

V presilovke dvakrát nebezpečne vystrelil Koma, vzápätí z protiútoku Hvila neprekonal Škrečka.

Poprad takmer urazil šťastenu, keď Kramár nepremenil trestné strieľanie. Vzápätí predsa len Poprad udrel, keď Vandas skompletizoval svoj hetrik – 3:1.

Trenčín chcel niečo s výsledkom urobiť a musel hrať útočne. Nevyužil síce presilovku hneď v úvode tretej časti, skúsený Pardavý však potom tečoval strelu Komu a bolo 3:2.

Hráči Dukly mali územnú prevahu, no s koncovkou si veľmi nepotykali. Rozhodnúť mohol Poprad, Kurali spálil veľkú šancu.

Na opačnej strane po Gašparovičovej strele Nikkilä vôbec nevedel, kde je puk, hokejisti Trenčína ho však nedorazili do bránky. V 53. min mal dobrú príležitosť hosťujúci Adamec. Dukla stále cítila šancu na vyrovnanie, skúsila to aj v power-play, ale vyrovnať sa hosťom už nepodarilo.

ŠHK 37 Piešťany – MsHK DOXXbet Žilina 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 15. H. Ručkay (J. Ručkay, Cuník), 23. Peško (Cuník, Chylo), 55. Haring (Peško, Chylo)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Lažo (Žilina) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – Bogdaň, P. Korba, 1857 divákov

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, Cuník, A. Kolník, A. Hruška, Bučka – Stupka, Mertel, T. Melichárek – J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay – Chylo, Peško, Haring – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji

Žilina: M. Laco – Rúfus, D. Devečka, Brcko, Harant, J. Dlouhý, Leško, Sekáč, Drábek – Važan, Bulík, Lažo – R. Krajči, Troliga, V. Škoda – T. Sýkora, O. Ďuriš, T. Varga – M. Kokavec, Valášek, Drevenák

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Od začiatku sa hral obojstranne útočný hokej, v ktorom vynikli obaja brankári. V prvej tretine sme využili jednu šancu a dostali sme sa do vedenia. Druha tretina sa začala nervózne, keď súper dostal trest za neskorý príchod. V tejto časti hry sa nám podarilo streliť druhý gól, no hostia si vzali oddýchový čas, po ktorom sa ich hra zlepšila a naopak my sme začali robiť chyby. V tretej tretine sme najmä zásluhou výborného brankára Tomeka neinkasovali, naopak v závere sme výsledok uzavreli tretím gólom.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Začiatok zápasu ukázal, že dnes asi gól nedáme. V úvodnej minúte bol zoči-voči brankárovi náš najlepší hráč, no nepodarilo sa mu otvoriť skóre a vzápätí náš brankár chytil stopercentnú šancu domácim. V ďalšom priebehu stretnutia sme si vypracovali niekoľko vyložených gólových príležitostí, ale gól sme dnes nedokázali dať. Bez streleného gólu sme nemohli pomýšľať na bodový zisk.“

Hokej

Začiatok duelu bol z oboch strán opatrný, no postupne domáci prevzali iniciatívu. V 9. min išli hostia dvaja na jedného, ale Ďurišovu strelu chytil pozorný Tomek.

Z následujúceho protiútoku sa ocitol osamotený Chylo pred Lacom, tiež však nebol úspešný.

V 14. min domáci pritlačili hostí, puk si vymenili Otčenáš, Nemec a Saliji, no Laco bol pozorný.

Na konci 15. min sa Piešťany ujali vedenia, po bratskej spolupráci Jakuba a Henricha Ručkayovcov sa presadil druhý menovaný.

Pred začiatkom druhej tretiny nastal na ľade rozruch, pretože žilinskí hráči nenastúpili včas na druhú časť, za čo dostali menší trest. Protestujúci Lažo dostal 10 minút za nešportové správanie a keďže odmietol ísť na trestnú lavicu, dostal trest 10 min a do konca zápasu. Domáci však presilovku nevyužili. Presadili sa až v 22. min, keď bol úspešný Peško. Druhá tretina sa niesla v réžii domáceho ŠHK 37, ktorému sa však nepodarilo streliť ďalší gól.

Tretia tretina mala rovnaký priebeh ako prvá časť. V 47. min Peško nevyužil šancu, keď netrafil priestor bránky po strele, do ktorej sa dostal po aktivite bratskej dvojice Ručkayovcov. Hra bola vyrovnaná, ovplyvnená niekoľkými vylúčeniami, ktoré ani jedna zo strán nedokázala využiť. Až v 55. min po brejku z vlastného pásma a prihrávke Peška blafákom prekabátil brankára Laca útočník Piešťan Haring. Žilina sa snažila o zvrat v dueli, ale domácich podržal výbornými zákromi Tomek. Piešťany si zaslúžene pripísali tri body.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po nedeľňajších stretnutiach 15. kola:

HK Orange 20 14 2 0 0 0 0 12 26:62 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).

Viac k osobe Ján SýkoraMarcel HaščákMichal ChovanPeter MikulaRadim RulíkRichard HunaRóbert Huna