Hokejisti Zvolena porazili Piešťany a postúpili do finále

HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany 5:0
Tomáš Škvaridlo z HKM Zvolen počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - semifinále play-off - siedmy zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany. Zvolen, 3. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

ZVOLEN 3. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti HKM Zvolen sa stali šiestykrát v histórii finalistami najvyššej slovenskej súťaže. Majster SR zo sezóny 2000/2001 zdolal v semifinálovej sérii ŠHK 37 Piešťany 4:3 na zápasy.

Definitívne svoj postup do finále potvrdili Zvolenčania v stredu víťazstvom 5:0. Skóre duelu otvoril osem sekúnd pred prvou sirénou Podkonický, gólové poistky pridali v II. tretine Hraško s Brabencom a konečnú podobu výsledku dali v tretej časti L. Jurík a M. Jurík. Hokejisti Zvolena si zahrajú šieste finále, naposledy sa v ňom predstavili vo výlukovej sezóne 2004/2005.

Po strede je známe, že Nitra získala extraligový bronz, štvrtú pozíciu obsadil nováčik z Piešťan.

Finálová séria, v ktorej víťaz základnej časti zo Zvolen vyzve úradujúceho vicemajstra z Košíc, sa začne 7. apríla o 18.00 h pod Pustým hradom.

Hokej – Tipsport extraliga 2012/2013 – semifinále Slovnaft play-off – siedmy zápas

(hralo sa na 4 víťazstvá)

HKm Zvolen – ŠHK 37 Piešťany 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

– konečný výsledok série: 4:3, Zvolen postúpil do finále

Góly: 20. Podkonický (Šimko), 31. Hraško (Michal Chovan, Škvaridlo), 38. Brabenec (Podkonický, L. Čierny), 47. L. Jurík (Michal Chovan, Škvaridlo), 60. M. Jurík (Hertl, Kalla)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák, J. Konc – Šefčík, M. Valach, 5 065 divákov

Zvolen: Šimko – L. Čierny, Juraško, Novajovský, J. Mucha, Hraško, Hertl – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Čurilla, M. Jurík, Kalla – od 21. min Puliš, Mahdalík, Martin Ďaloga

Piešťany: Tomek – Brňák, Bučka, Drgoň, R. Filip, V. Urban, A. Hruška, A. Kolník – S. Saliji, V. Nemec, T. Melichárek – J. Ručkay, Peško, H. Ručkay – Stupka, Mertel, Chylo – od 21. minm Šišovský, Toman, Haring

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Za daného stavu v sérii sme vedeli, že to bude zložité. Súper nás v predchádzajúcom stretnutí vycvičil, nám však v tomto zápase pomohol vedúci gól osem sekúnd pred koncom prvej tretiny. Tento moment nás naštartoval, pridali sme druhý a tretí presný zásah a na ľade sme začali produkovať to, čo v minulosti. Súper bol trocha v kŕči. Gratulujem chlapcom, že zvládli tento kľúčový zápas, ale zároveň vyzdvihujem aj výkon Piešťancov. Nemajú sa za čo hanbiť.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Prehra v takomto zápase mrzí. Trocha sme sa zľakli toho, čo nastane, keď sa nám tento duel podarí vyhrať. Nepodali sme optimálny výkon, nezvládli sme to v hlavách. Treba však zohľadniť, že sme hrali proti najlepšiemu tímu po základnej časti extraligy.“

Obrazom: Siedmy zápas semifinálovej série medzi Zvolenom a Piešťanmi

Tomáš Tomek (vľavo) z ŠHK 37 Piešťany a Peter Zuzin (vpravo) z HKM Zvolen počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - semifinále play-off - siedmy zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany. Zvolen, 3. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

Fanúšikovia HKM Zvolen počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - semifinále play-off - siedmy zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany. Zvolen, 3. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Fanúšikovia ŠHK 37 Piešťany počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - semifinále - siedmy zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany. Foto: SITA/Ján Viazanička

Rozhodujúci semifinálový duel začali aktívnejšie Zvolenčania, už po necelej minúte otestoval pevnosť Tomekovej masky Škvaridlo a potom domáci čoraz častejšie krúžili v útočnom pásme.

Po strieľanej prihrávke Čierneho sa ocitol vo výbornej pozícii Podkonický, no zblízka neprekonal piešťanského gólmana.

Tlak domácich pokračoval aj počas prvej presilovky pri vylúčení Peška, ale mal skôr platonickú podobu.

Hokejisti Piešťan postupne ožili a začali súperovi nebezpečne podkurovať.

V 10. min sa zblízka nepresadil Chylo, o sedem minút neskôr sa snažil prestrčiť puk popod Šimkove chrániče Filip, ale ani on neuspel.

V závere I. tretiny putoval na trestnú lavicu hosťujúci Brňák a osem sekúnd pred prvou Podkonický švihom od bočného mantinelu prekvapil Tomeka – 1:0.

Hostia mohli gólovo odpovedať v 22. min, Henrich Ručkay sa pri mantineli zmocnil puku, ale z dobrej palebnej pozície ho poslal ponad Šimkovu svätyňu.

Potom prišli opäť chvíle Zvolenčanov – v 25. min netrafil do siete z prvej Čurilla a o dve minúty neskôr hľadal vystrašený Tomek puk, ktorý skončil po Čierneho strele pod jeho betónmi.

Neskôr domáci opäť využili početnú výhodu, na konci rýchlej kombinácie bol Hraško, ktorý z ľavého kruhu prestrelil Tomeka – 2:0.

V 38. min vypálil Čierny, brankár hostí puk neudržal, od Podkonického sa dostal k Brabencovi a ten ho zblízka nekompromisne poslal do siete – 3:0.

Piešťany vrhli všetky sily do útoku, no neuspeli ani pri vylúčení Čierneho.

Lukáš Jurík v 47. min zakončil peknú kombináciu Zvolena gólom na 4:0 a 18 sekúnd pred koncom poslednej časti strelil Zvolen štvrtý presilovkový gól zásluhou Milana Juríka – 5:0.