Hokejistiky nestačili na Nórky, v tabuľke skončili posledné

Tomčíková
Sprava: Brankárka Slovenska Zuzana Tomčíková a hráčka Nórska Andrea Dalen počas finále olympijskej kvalifikácie žien v zápase Slovensko – Nórsko. Poprad, 10. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

POPRAD 10. februára (WEBNOVINY) – Slovenské hokejové reprezentantky neuspeli v poslednom zápase kvalifikácie o postup na ZOH 2014 do Soči, keď v popradskej C-skupine v nedeľu podľahli Nórkam 3:5. Zverenkyne trénera Miroslava Karafiáta po úvodnej časti prehrávali už 0:3, no v prvej polovici druhej tretiny vyrovnali na 3:3. Pred druhou sirénou Nórky pridali štvrtý presný zásah a v 50. min aj piaty.

V troch dueloch v kvalifikácii získali Slovenky len dva body za triumf 1:0 po samostatných nájazdoch nad Japonkami a skončili na poslednom 4. mieste. Na olympijský turnaj sa z Popradu kvalifikovali reprezentantky Japonska, ktoré v nedeľu zvíťazili nad Dánkami 5:0.

Slovensko - Nórsko
Sprava: Brankárka Slovenska Zuzana Tomčíková, hráčka Slovenska Viktória Ihnatová a hráčka Nórska Hege Ask počas finále olympijskej kvalifikácie žien v zápase Slovensko – Nórsko. Poprad, 10. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Sprava: Brankárka Nórska Jorid Dagfindrud, hráčka Nórska Marte Carlsson a hráčka Slovenska Janka Culiková počas finále olympijskej kvalifikácie žien v zápase Slovensko – Nórsko. Poprad, 10. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Sprava: Brankárka Slovenska Zuzana Tomčíková a hráčky Nórska Martine Henriksen a Hege Ask počas finále olympijskej kvalifikácie žien v zápase Slovensko – Nórsko. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Sprava: Brankárka Nórska Jorid Dagfindrud a hráčka Slovenska Janka Culiková počas finále olympijskej kvalifikácie žien v zápase Slovensko – Nórsko. Poprad, 10. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Hráčka Slovenska Janka Culiková (vpravo) počas finále olympijskej kvalifikácie žien v zápase Slovensko – Nórsko. Poprad, 10. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slovensko – Nórsko 3:5 (0:3, 3:1, 0:1)

Góly: 22. Kapustová (Lalíková), 24. Čulíková (Kapustová), 30. Kapustová – 10. Asková (Sletbaková, Henriksenová), 12. Sletbaková (Holosová, Carlssonová), 18. Dalenová (Holosová), 33. Martinsenová (Asková), 50. Bialiková (Dalenová, Holosová)

Vylúčené: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:2 , oslabenia: 1:0, rozhodovali: Laurlová (Fín.) – Steinbergová (Rus.), Stromová (Švéd.), 943 divákov

Slovensko: Tomčíková – Brémová, Matejová, Lalíková, Karafiátová, Kežmarská, Ihnaťová – Mikesková, Veličková, Pravlíková – Kapustová, Sroková, Čulíková – Miháliková, Plencnerová, Gápová

Nórsko: Dagfinrudová – Morsetová, Carlssonová, Gunterová, Berg-Iversenová, Gjerdová, Holosová, Lienová – Farstadová, Bialiková, Dalenová – Martinsenová, Lersbryggenová, Fischerová – Asková, Sletbaková, Henriksenová – Renliová, Hansenová

V úvode duelu mali miernu prevahu Slovenky, ale Gápová ani Kapustová neprekonali brankárku Dagfinrudovú.

V 10. min zahrmelo na opačnej strane a Asková po prihrávke Sletbakovej spoza bránky otvorila skóre.

O dve minúty neskôr inkasovala Tomčíková opäť, pri avizovanom vylúčení odrazený pokus Holosovej zasunula do slovenskej bránky Sletbaková.

Tretí gól pridali Nórky ešte pred koncom I. tretiny, Dalenová zakončila úspšné samostatnú akciu.

V druhej dvadsaťminútovke najprv v 22. min skorigovala Kapustová, ktorá vzápätí asitovala na gól Čulíkovej. Vyrovnanie zariadila v 30. min Kapustová, ktorá ušal nóskej obrane v oslabení – 3:3.

Ani tri inkasované góly za desať minút severanky „nepoložili“ a v 33. min Martinsenová opäť poslal Nórsko do najtesnejšieho vedenia. V tretej poslednej sa slovenské reprezentantky snažili vyrovnať, no v 50. min pridala piaty gól Nórska Bialiková.

Reakcie:

Miroslav Karafiát (tréner SR):“ „V dnešnom zápase sa hralo len o tretie miesto, ale aj o body do rebríčka krajín. Chceli sme obstáť čo najlepšie, ale začali sme veľmi zle. Robili sme obrovské chyby v obrane, hráčky si nepokrývali súperky. Podarilo sa nám vyrovnať, ale potom sme dostali ešte dva góly, na ktoré sme nedokázali odpovedať.“

Zuzana Tomčíková (brankárka SR): „Dnešný duel bol súbojom brankárok. Ja som chytila len to, čo ma trafilo. Inokedy by nám tento výkon stačil na víťazstvo, ale ja som nepodala veľmi dobrý výkon a preto sme prehrali. Nevyšlo to podľa našich predstáv. Musíme si uvedomiť, aký je stav ženského hokeja u nás. Rovnako aj každá hráčka sa musí zamyslieť, čo robíme pre to, aby sme boli v špičke a začať na sebe makať. Potom sa môžeme vrátiť tam, kde sme boli.“

Nikola Gápová (útočníčka SR): „V prvej tretine sme dostali tri góly po našich chybách, to rozhodlo. Potom sme sa snažili dotiahnuť náskok, čo sa nám podarilo. V závere nám trochu ubúdali sily a nevyrovnať sme už nedokázali. Do zápasu sme šli s tým, že ho chceme vyhrať. Dali sme so seba všetko. Chýbal nám možno väčší dôraz v koncovke a viac striel na bránky, mohlo by to skončiť inak. Celý turnaj je pre nás sklamaním.“