Hokejistky sa chcú na svetovom šampionáte zachrániť

Hokejové reprezentantky
Foto: SITA/Marián Peiger

Program slovenskej ženskej hokejovej reprezentácie v B-skupine na MS 2012 v americkom Burlingtone:

sobota 7. apríla 2012: Slovensko – Švédsko (19.00 h SELČ)

nedeľa 8. apríla 2012: Slovensko – Švajčiarsko (23.00 h SELČ)

utorok 10. apríla 2012: Slovensko – Nemecko (23.00 h SELČ)

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Bez obrankyne Nikoly Balášovej a s cieľom zachrániť sa na majstrovstvách sveta medzi elitou odletí v sobotu ráno do USA slovenská ženská hokejová reprezentácia.

V zámorí sa k výprave pridá dvojica hráčok, ktoré pôsobia v Spojených štátoch amerických – brankárka Zuzana Tomčíková a útočníčka Alica Miháliková.

Viac ako týždeň sa Slovenky pripravovali v Bratislave, od 1. do 5. apríla absolvujú záverečný kemp pred štartom MS.

Ten sa uskutoční v lyžiarskom stredisku Jay Peak na severe USA pri hraniciach s Kanadou. Od Burlingtonu je vzdialený približne hodinu a pol cesty autobusom.

Tam absolvujú Slovenky aj generálku proti miestnemu tímu Severoamerickej hokejovej akadémie (NAHA). V rovnakom dejisku sa budú pripravovať aj Kanaďanky a Švédky.

Prvý duel na šampionáte odohrajú slovenské hokejistky v sobotu 7. apríla od 19.00 h SELČ proti výberu Švédska. V Burlingtone sa Slovenky predstavia v B-skupine aj proti Švajčiarkam a Nemkám.

„Konečnú nomináciu sme dievčatám oznámili na štvrtkovom mítingu, doma zostáva Nikola Balášová. Cieľ na majstrovstvách sveta je rovnaký ako pred rokom. Vo Švajčiarsku sme boli nováčikom a chceli sme sa zachrániť, čo sa nám aj podarilo. Teraz je to tiež udržanie v elitnej kategórii. Matematika nepustí, cesta k záchrane vedie cez Švajčiarky a Nemky. Ak by sme ich zdolali, skončili by sme v skupine najhoršie na druhom mieste a postúpili do baráže o semifinále. Pokiaľ sa to nepodarí v základnej B-skupine, je tam ešte šanca v play-off na dve víťazstvá o udržanie,“ prezradil pred odchodom do zámoria hlavný tréner Miroslav Karafiát.

Dievčatá prišli podľa neho do reprezentácie v dobrej nálade a chcú zabojovať o to aby sa medzi elitou udržali. „Posledný týždeň prípravy sme už len dolaďovali niektoré veci, či už založenie útoku alebo náš obranný herný systém, na ktorom budeme stavať. Venovali sme sa presilovým hrám aj hre v oslabení, teda situáciám, ktoré môžu na šampionáte rozhodovať,“ povedal Karafiát.

Hokejistky trénovali v Bratislave
Foto: SITA/Marián Peiger

Najsilnejšou stránkou tímu je podľa kormidelníka Slovenska, asi ako každý rok brankárka Zuzka Tomčíková.

Keď sa k nej pridajú ostatné dievčatá, zabojujú jedna za druhú a nebudú sa na seba urážať, tak si myslím, že by to mohlo vyjsť. Aj Nemky či Švajčiarky však majú kvalitné brankárky, švajčiarska chytá rovnako ako Tomčíková v americkej univerzitnej lige. Šampionát nás čaká nesmierne ťažký, ale každý zápas sa začína od 0:0 a my sa budeme snažiť popasovať s týmito súperkami.“

Slovenská ženská hokejová reprezentácia neprešla za uplynulé roky veľkou výmenou hráčok, takže jej devízou je stúpajúce množstvo skúseností, či už z olympijského turnaja alebo aj ďalších turnajov.

„Ľahšie to oproti minulému roku mať nebudeme. Náš tím môže byť len skúsenejší, máme hráčky, ktoré hokejovo dozrievajú a mohli by rozhodovať zápasy, či už Jana Kapustová, Nicol Čupková alebo Martina Veličková. Na tomto budeme stavať, ale prvoradou úlohou je dostať čo najmenej gólov,“ zamyslel sa kormidelník Miroslav Karafiát.

Majstrovstvá sveta sú podľa neho náročné po fyzickej, ale najmä po psychickej stránke. „Ak sa vyhráva, psychika ide hore, ale keď sa prehrajú nejaké súboje, potom musíme dievčatám na mítingoch dohovárať, že ide o šport. Že sa musíme snažiť do poslednej chvíle, do posledného zápasu a do poslednej sekundy v každom zápase,“ povedal tréner Slovenska.

Hokejistky trénovali v Bratislave
Foto: SITA/Marián Peiger

Motiváciou navyše pre slovenské hokejistky na svetovom šampionáte v Burlingtone je aj šanca vybojovať si priamy postup na ZOH 2014 v Soči. „Na olympiádu postupuje priamo prvých šesť tímov zo svetového renkingu po týchto MS, my sme teraz na ôsmom mieste. Reálne nám asi to šieste miesto unikne, asi skončíme na siedmej pozícii. Dostaneme sa pred Kazašky, ale šieste Švajčiarky asi nepredbehneme. To by sme asi museli získať medailu a Švajčiarky vypadnúť, bodový rozdiel tam je väčší. Šanca však je. Budeme tak prvý tím, ktorý bude nasadzovaný do kvalifikácie,“ povedal dlhoročný kormidelník slovenského ženského hokejového výberu.

V porovnaní s premiérou medzi svetovou ženskou elitou vlani vo Švajčiarsku bude trénerovi reprezentácie zo zdravotných a materských dôvodov chýbať až päť hokejistiek – Babiaková, Kiapešová, Matejová, Gajdošová a Pravlíková. „Prvá menovaná má materské povinnosti, ďalšie štyri hráčky sú dlhodobo zranené,“ povedal tréner ženskej reprezentácie Miroslav Karafiát a doplnil, že práve Babiaková, Matejová a Pravlíková patrili v minulosti k dlhoročným stabilným členkám ženskej reprezentácie.

Konečná nominácia slovenskej hokejovej reprezentácie na MS 2012 žien v americkom Burlingtone:

Brankárky: Zuzana Tomčíková (Bemidji State University/USA), Monika Kvaková (HC Slovan Bratislava ženy/Žhkm Zvolen), Jana Budajová (HK Poprad).

Obrankyne: Iveta Karafiátová, Petra Országhová (obe HC Slovan Bratislava ženy), Barbora Brémová (HC Slovan Bratislava ženy/HK Poprad), Barbora Kežmarská (HC Slovan Bratislava ženy/HC Osy Spišská Nová Ves), Edita Raková (HC Slovan Bratislava ženy/ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Denisa Lalíková (HK Púchov/HC Topoľčany), Romana Vargová (MHK Martin).

Útočníčky: Anna Džurňáková, Petra Jurčová (obe HC Slovan Bratislava ženy/HK Poprad), Miriam Mikesková (HC Slovan Bratislava ženy/HC Topoľčany), Lenka Sroková, Janka Čulíková, Viktória Ihnaťová (všetky HC Slovan Bratislava ženy/HC OSY Spišská Nová Ves), Mária Herichová (HC Slovan Bratislava ženy/HK Poprad), Lívia Lúčová (ŽHK 2000 Šarišanka Prešov/HC Slovan Bratislava ženy), Nikola Gápová (SK Karviná/ČR), Nicol Čupková (Agideľ Ufa/Rus.), Jana Kapustová (Tornado Moskva/Rus.), Martina Veličková (HC Panthers Minsk/Biel.), Alica Miháliková (Rice Memorial Hight School/USA).

Náhradníčky: Daniela Zuziaková (Martin), Zuzana Moravčíková (Slovan/Prešov), Jana Štofaníková (Prešov).

Realizačný tím: Igor Andrejkovič (manažér a asistent trénera), Miroslav Karafiát (tréner), Imrich Antal (asistent trénera), MUDr. Karin Oppitzová (lekárka), Vladimír Nemček, Jozef Hrtús (maséri).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta KarafiátováMiroslav KarafiátNicol ČupkováZuzana Tomčíková