Hokejistom roka sa premiérovo stal Andrej Sekera

Andrej Sekera, Tomáš Tatar
Zľava: Slovenský hokejový reprezentant Tomáš Tatar, víťaz v ankete Hokejista roka 2016 v kategórii Najlepší útočník a slovenský hokejový reprezentant Andrej Sekera, víťaz v ankete Hokejista roka 2016 v kategórii Najlepší obranca počas udeľovania cien Hokejista roka 2016. Bratislava, 23. august 2016 Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Víťazom ankety Hokejista roka 2016 sa stal premiérovo obranca Andrej Sekera. Tridsaťročný hráč pôsobiaci v tíme zámorskej NHL Edmonton Oilers získal najvyšší počet hlasov od novinárov, funkcionárov a trénerov, za ním skončili vlaňajší laureát Marián Hossa a Tomáš Tatar.

„Jedným z kritérií v minulých rokoch bolo, aby sa hokejista volal Marián. Tento rok došlo k zmene,” komentoval s úsmevom víťazstvo rodáka z Bojníc prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút. Sekera si v utorok zároveň prevzal aj Cenu Róberta Švehlu pre najlepšieho obrancu. „Chcem sa poďakovať všetkým tým, ktorí za mňa hlasovali. Je to pre mňa česť a pocta. Tvrdá robota sa opláca,” povedal úspešný reprezentant.

V predošlých dvoch ročníkoch premenovanej ankety Hokejista roka (predtým Zlatý puk) triumfovali Marián Hossa a Marián Gáborík. Sekera je po Zdenovi Chárovi a Ľubomírovi Višňovskom len tretím obrancom, ktorý uspel v hlavnej kategórii.

Cenu Pavla Demitru získal Christián Jaroš

Rodák z Bojníc vo svojej prvej sezóne v Edmontone nastúpil na 81 zápasov základnej časti NHL, strelil v nich 6 gólov a podieľal sa na ďalších 24. Zo Slovákov boli v kanadskom bodovaní lepší ako on iba Tatar, Zdeno Chára a Hossa. Oilers do play-off nepostúpili.

Najlepším útočníkom, ktorý si odniesol Cenu Jozefa Golonku, bol podľa hlasujúcich krídelník zámorského tímu Detroit Red Wings Tomáš Tatar. „Gratulujem všetkým nominovaným a ďakujem predovšetkým spoluhráčom. Bez nich by to nešlo,” povedal po prevzatí ceny novinárom.

Cenu Pavla Demitru pre najlepšieho hráča do 20 rokov získal Christián Jaroš, ktorý pôsobil v sezóne 2015/2016 vo švédskom tíme Lulea a spolu s krajanom Petrom Cehlárikom mu pomohol prebojovať sa až do semifinále SHL. Za najlepšieho brankára uplynulej sezóny zvolili hlasujúci odborníci Júliusa Hudáčka, ktorý je stabilnou oporou švédskeho Örebro HK. Cenu Vladimíra Dzurillu si prevezme pred začiatkom Tatranského pohára v Poprade (25.- 27. augusta).

Najlepším trénerom Vladimír Országh

V kategórii Najlepší tréner zvíťazil kormidelník úradujúceho vicemajstra Tipsport ligy HC ´05 iClinic Banská Bystrica Vladimír Országh.

Aj on si ocenenie prevezme až dodatočne, odovzdajú mu ho pred niektorým z úvodných zápasov nového ročníka najvyššej slovenskej súťaže. Najlepším rozhodcom sa stal Vladimír Baluška. „Táto cena je pre mňa stále mimoriadne významná. Zaväzuje ma k tomu, aby som rozhodcovskú činnosť vykonával aj v ďalšej sezóne zodpovedne,“ povedal na tlačovej konferencii skúsený arbiter.

Odovzdávanie cien prebehlo v komornej atmosfére v hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave, okrem funkcionárov a ocenených hráčov sa na ňom zúčastnilo niekoľko desiatok novinárov. Prezident SZĽH Martin Kohút sa chce od budúceho ročníka vrátiť k tradícii slávnostných večerov, na ktorých odovzdávali ceny až do bojkotu laureátov v roku 2015.

„Radi by sme pripravili nový koncept udeľovania ocenení. Chceli by sme z toho urobiť udalosť, ktorá bude viac otvorená hokejovému hnutiu a fanúšikom. Nový koncept chceme dobre pripraviť a zapojiť doň aj partnerov zväzu,“ prisľúbil novozvolený šéf slovenského hokeja.

Výsledky ankety Hokejista roka 2016:

Najlepší hokejista: 1. Andrej Sekera, 2. Marián Hossa, 3. Tomáš Tatar, 4. Zdeno Chára, 5. Ján Lašák

Najlepší hokejista do 20 rokov (Cena Pavla Demitru): 1. Christián Jaroš, 2. Adam Húska, 3. Erik Černák

Najlepší brankár (Cena Vladimíra Dzurillu): 1. Július Hudáček, 2. Peter Budaj, 3. Branislav Konrád

Najlepší obranca (Cena Róberta Švehlu): 1. Andrej Sekera, 2. Zdeno Chára, 3. Martin Marinčin

Najlepší útočník (Cena Jozefa Golonku): 1. Tomáš Tatar, 2. Marián Hossa, 3. Martin Bakoš

Najlepší tréner (Cena Ladislava Horského): 1. Vladimír Országh, 2. Zdeno Cíger, 3. Antonín Stavjaňa

Najlepší rozhodca (Cena Juraja Okoličányho): 1. Vladimír Baluška, 2. Jozef Kubuš, 3. Peter Jonák

All-Star tím Tipsport ligy 2015/2016: Michal Valent (HK Nitra) – Ivan Ďatelinka (HC ´05 Banská Bystrica), Jameson Milam (HK Nitra) – David Laliberté (HK Nitra), Judd Blackwater (HK Nitra), Juraj Majdan (HC ´05 Banská Bystrica)

Predchádzajúci víťazi v hlavnej kategórii:
Najlepší hokejisti Slovenska:

1994 Oto Haščák

1995 Peter Šťastný

1996 Jaromír Dragan

1997 Zdeno Cíger

Víťazi ankety Zlatý puk

1998 Istropolis, Bratislava – Peter Bondra

1999 Holiday Inn, Bratislava – Pavol Demitra

2000 Forum, Bratislava – Miroslav Šatan

2001 Istropolis, Bratislava – Miroslav Šatan

2002 Divadlo Andreja Bagara, Nitra – Peter Bondra

2003 Istropolis, Bratislava – Peter Bondra

2004 NTC, Bratislava – Miroslav Šatan

2005 Crowne Plaza, Bratislava – Ľubomír Višňovský

2006 Crowne Plaza, Bratislava – Marián Hossa

2007 SND, Bratislava – Marián Hossa

2008 Historická budova SND, Bratislava – Marián Hossa

2009 Steel Arena, Košice – Zdeno Chára

2010 Hotel Bonbón, Bratislava – Marián Hossa

2011 Hotel Bonbón, Bratislava- Zdeno Chára

2012 Hotel DoubleTree by Hilton, Bratislava – Zdeno Chára

2013 Hotel DoubleTree by Hilton, Bratislava – Zdeno Chára

Hokejisti roka:

2014 Hotel DoubleTree by Hilton, Bratislava – Marián Gáborík

2015 galavečer sa nekonal – Marián Hossa

2016 galavečer sa nekonal – Andrej Sekera

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej SekeraAntonín StavjaňaBranislav KonrádChristián JarošErik ČernákJán LašákJúlius HudáčekĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMartin BakošMartin KohútMartin MarinčinMiroslav ŠatanPavol DemitraPeter BondraPeter BudajPeter ŠťastnýTomáš TatarVladimír BaluškaVladimír OrszághZdeno CháraZdeno Cíger