Khl_hokej
Zľava: Obranca Slovana Ivan Švarný a brankár Jaroslav Janus. Foto: hcneftekhimik.ru

PRAHA 3. novembra (WEBNOVINY) – Pražská Tipsport aréna bola v sobotu dejiskom obnoveného federálneho hokejového derby. Prvýkrát od roku 1993 proti sebe nastúpili v ligovom súboji a hrali o body český a slovenský klub. V rámci Kontinentálnej hokejovej ligy privítal HC Lev Praha na svojom ľade klub Slovan Bratislava premiérovo a „belasí“ zvíťazili 2:1.

Stretnutie nedohral kapitán Miroslav Šatan, ktorého v 30. minúte poslal tvrdým bodyčekom k ľadu Zdeno Chára. Topoľčiansky odchovanec má po zákroku od spoluhráča zo slovenskej reprezentácie stehy na tvári.

Tipsport aréna bola zaplnená takmer do posledného miestečka. Veľa fanúšikov prišlo aj zo Slovenska a Slovanisti mali vďaka tomu domácu atmosféru.

Tréner „belasých“ Rostislav Čada veľa zmien v zostave oproti zápasu so Sibirom Novosibirsk neurobil. Miesto Josefa Boumedienna hral v obrane Ján Tabaček a ako siedmy obranca sa prvýkrát v sezóne predstavil Peter Trška. V zostave chýbala nová posila Michal Sersen, ktorému Lev zatiaľ nepodpísal transferkartu.

V pražskom tíme je po odchode Michala Sersena ešte sedmička Slovákov. Do zápasu zasiahla šestica Zdeno Chára, Marcel Hossa, Juraj Mikuš, Juraj Mikúš, Tomáš Surový a Lukáš Cingeľ. Útočník Ľuboš Bartečko sa v sobotňajšom dueli nepredstavil.

Najlepšími hráčmi zápasu boli brankár Jaroslav Janus a útočník Jakub Voráček.

VÝSLEDOK:

HC Lev Praha – HC Slovan Bratislava 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

V 7 min. nepremenil trestné strieľanie Jiří Novotný (HC Lev Praha)

19:38 – 0:1 Kukumberg (Kytnár, Tabaček)

25:45 – 0:2 Vondrka

48:45 – 1:2 Voráček (Chára)

Vylúčenia:

4:43 Michal Řepík (HC Lev) – 2 min. (podrazenie)

21:42 Ján Lipiansky (Slovan) – 2 min. (nedovolený počet hráčov na ľadovej ploche)

24:46 Marcel Hossa (HC Lev) – 2 min. (sekanie)

24:56 Libor Hudáček (Slovan) – 2 min. (držanie hokejky)

25:59 Mário Bližňák (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

31:33 Marko Daňo (Slovan) – 2 min. (sekanie)

31:33 Juraj Mikúš (HC Lev) – 2. min. (sekanie)

36:13 Jakub Voráček (HC Lev) – 2 min. (nedovolená hra so zdvihnutou hokejkou)

41:39 Jonathan Sigalet (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

52:25 Martin Bakoš (Slovan) – 2 min. (držanie)

strely na bránu: 30:30, vylúčenia: 4:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Olenin (Rus.), Ronn (Fín.) – Misiur, Raming (obaja Rus.), 12 885 divákov

Lev:

Pöpperle – Chára, Němec, Škoula, Oystrick, Mikuš, Porseland, Krejčík – Svoboda, Vrána, Klepiš – Surový, Mikúš J., Hossa – Novotný, Christensen, Voráček – Birner, Sekáč, Řepík – Cingel

Slovan:

Janus – Višňovský, Štajnoch, Sigalet, Sekera, Tabaček, Švarný, Trška – Hudáček, Bližňák, Šatan – Vondrka, Lipiansky, Miklík – Ölvecký, Šťastný, Daňo – Mikúš, Bakoš, Kytnár, Kukumberg

Miroslav Šatan

Vypredaná Tipsport aréna, v ktorej bolo vyše 9000 fanúšikov zo Slovenska, videla od úvodu taktické stretnutie.

Zaujímavý súboj mali v úvode pod kontrolou hráči HC Lev, postupne sa hra vyrovnala. Oba tímy podnikali nebezpečné protiútoky.

Prvú väčšiu šancu skórovať mali domáci hokejisti. V 7. minúte nariadili rozhodcovia po faule Jonathana Sigaleta na Jiřího Novotného trestné strieľanie. Sám faulovaný hráč však recept na gólmana Slovana Jaroslava Janusa nenašiel.

Šance na otvorenie skóre mali aj „belasí“. V 10. minúte neuspel Šatan, o dve minúte neskôr neprekonal spomedzi kruhov brankára Pöpperleho ani Miklík.

V 15. minúte nebola úspešná ani „mladá puška“ v drese Slovana, útočník Marko Daňo.

V 17. minúte sa mohli radovať hokejisti pražského Leva, Marcel Hossa však nastrelil iba tyč Janusovej brány. V závere prvého dejstva sa predsa len zaplnená Tipsport aréna dočkala gólu. Po prihrávke Milana Kytnára presne trafil Roman Kukumberg.

Traktor Čeľabinsk - Slovan 1:3
Jaroslav Janus

Na začiatku druhej časti hry mali výhody presilovej hry domáci hokejisti, ktorí zavreli svojho súpera do obranného pásma. Kanadský obranca Nathan Oystrick však nedokázal pretlačiť puk za výborne chytajúceho Janusa. Slovanisti sa aj jeho zásluhou ubránili a v 25. minúte opäť udreli.

Útočník Roman Kukumberg našiel pred bránkou najproduktívnejšieho hráča „belasých“ Michala Vondrku. Brankár Pöpperle dlho odolával, keď dokázal trikrát úspešne zmariť Vondrkov pokus, no štvrtá dorážka už bola úspešná a Slovan vyhrával 2:0.

Hokejisti pražského Leva sa snažili streliť kontaktný gól. Janus to však svojimi čarovným zákrokmi nedovolil.

V 30. minúte si kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára, ktorý počas výluky v NHL pôsobí v Prahe vyšliapol na Miroslava Šatana. Kapitána „belasých“ poslal tvrdým bodyčekom k ľadu a ten odišiel do kabíny a v ďalšom priebehu sa do zápasu už nevrátil.

Do konca druhého dejstva už gól nepadol, aj keď šance mali oba tímy.

V 33. minúte našiel Jakub Voráček krásnou „žabkou“ Zdena Cháru, no Janus opäť čaroval pravým betónom a puk za svoj chrbát nepustil.

O chvíľu neskôr si opora Slovana poradila aj s Oystrickovou strelou.

V 35. minúte sa do šance dostali aj Daňo s Ölveckým. Druhý menovaný tretí gól Slovana nestrelil. Keby však skúsil prihrať na ľavú stranu voľnému Vondrkovi, tak mohlo byť všetko inak. Do konca tretiny ešte diváci videli tvrdý zákrok Voráčka na Daňa a prečíslenie Klepiša s Birnerom.

Tretiu tretinu začali presilovkou domáci hokejisti. Aj v tejto početnej výhode však márne dobýjali bránku hostí. Gólman Janus si poradil so streleckými pokusmi Vránu, Klepiša aj Cháru.

V 49. minúte mal opäť obrovskú šancu Marcel Hossa, no v sobotňajšom zápase mu nebolo súdené skórovať. O chvíľu neskôr sa už domáci fanúšikovia dočkali. Zdeno Chára zaviezol puk do útočného pásme, presnou prihrávkou našiel Jakuba Voráčka, ktorý odklial Janusovu bránu.

V 53. minúte si išiel sadnúť na trestnú lavicu Martin Bakoš a Lev mal ďalšiu príležitosť vyrovnať.

Zverenci trénera Rostislava Čadu sa výborne ubránili, keď nepustili súpera k vážnejšej šanci.

V závere zápasu sa ešte tréner Jiří Kalous rozhodol skúsiť hrať vabank, keď odvolal Pöpperleho z brány. Slovanisti však už víťazstvo z rúk nepustili a nevadilo im ani to, že Hudáček a Kytnár neskórovali do prázdnej brány.

Pre oba tímy to bol posledný zápas pred reprezentačnou prestávkou. Slovan sa najbližšie predstaví v stredu 14. novembra na ľade Lokomotivu Jaroslavľ. Bratislavčania majú na svojom konte z 22 stretnutí 34 bodov a v tabuľke Západnej konferencie im patrí 6. priečka. Lev Praha je s 28 bodmi na 9. mieste.

„Nemali sme dobrú prvú tretinu, chýbal nám v nej pohyb, väčšia agresivita. Pomohol nám gól v jej závere, ktorý nás upokojil. Druhá dvadsaťminútovka už bola z našej strany lepšia, pridali sme druhý gól. V tretej tretine sme vďaka bojovnosti a nasadeniu ubránili výsledok 2:1,“ skonštatoval tréner Slovana Rostislav Čada.

Jeho náprotivok Jiří Kalous povedal: „Bolo to vyrovnané stretnutie, opäť nám zlyhala koncovka. Z tohto dôvodu sme zostali bez bodu. Chýba nám väčší dôraz pred bránkou. Sme sklamaní, musíme však bojovať ďalej.“

Prvýkrát v sezóne bola pražská Tipsport aréna na zápas KHL vypredaná. V takmer 13-tisícovom hľadisku mali prevahu fanúšikovia Slovana, ktorí vo veľkom počte pricestovali do Prahy. „Atmosféra bola výnimočná,“ uviedol Rostislav Čada.

Viac k osobe Jakub VoráčekJán LipianskyJán TabačekJaroslav JanusJuraj MikušLibor HudáčekĽuboš BartečkoMarcel HossaMário BližňákMarko DaňoMartin BakošMichal ŘepíkMiroslav ŠatanRoman KukumbergRostislav ČadaTomáš SurovýZdeno Chára