Holanďan bol odsúdený na 12 rokov za špionáž pre Rusov

špionáž
Foto: Ilustračné foto: gizmodo.com

HAAG 23. apríla (WEBNOVNY) – Súd v holandskom Haagu v utorok poslal na 12 rokov do väzenia bývalého pracovníka ministerstva zahraničných vecí, ktorý vykonával špionáž pre Rusko, pričom krajine poskytoval dôverné vojenské informácie.

Podľa zverejneného vyhlásenia 61-ročný Raymond P. niekoľko rokov dokázateľne spolupracoval s ruskou Službou vonkajšej rozviedky (SVR), ktorej za ten čas odovzdal niekoľko stoviek dokumentov. Tie sa týkali prevažne politických či vojenských záležitostí Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, akými boli aktivity v Líbyi, Gruzínsku, Afganistane a Kosove. Podľa súdu tak poškodzoval záujmy Holandska i jeho spojencov.

Vyhlásenie súdu konštatuje, že konzulárny pracovník sledoval „čisto finančný záujem, aby mohol splatiť svoje dlhy a dovoliť si určitý životný štýl“. V období od januára 2009 do augusta 2011 pritom dokázal týmto spôsobom zarobiť 72 200 eur.

Špióna pred rokom zadržali na letisku v Amsterdame, kde sa práve chystal nastúpiť do lietadla do Bangkoku. V puzdre na okuliare mal vtedy ukryté štyri USB kľúče s citlivými údajmi, ktoré chcel podľa vyšetrovateľov odovzdať partnerom počas medzipristátia vo Viedni. Prokuratúra pôvodne pre obžalovaného požadovala 15-ročný trest.

Prípad Holanďana súvisí s odhalením údajného špiónskeho páru využívaného Rusmi v Nemecku. Manželov zadržaných v meste Marburg momentálne súdia v Stuttgarte, pričom im hrozí až 10-ročný pobyt za mrežami.

Dvojica údajne začala pôsobiť v niekdajšom Západnom Nemecku ešte v roku 1988 ako agenti sovietskeho Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB). Po rozpade Sovietskeho zväzu ich služby využívala služba SVR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom