Holanďanov vítalo pol milióna fanúšikov

Bez názvu
Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 13. júla (WEBNOVINY, AP) – Stovky tisícov fanúšikov holandskej futbalovej reprezentácie sa v utorok zhromaždili v okolí amsterdamských kanálov a pozdravili svojich miláčikov, ktorí sa v pondelok vrátili z dejiska XIX. majstrovstiev sveta – Juhoafrickej republiky späť do vlasti. Hráči a realizačný tím „oranjes“ sa holandskou metropolou prepravoval v loďkách. Zdá sa, že Holanďanov už prebolelo historicky tretie neúspešné finále a nastúpila radosť z účinkovania na šampionáte. Stredopoliar Rafael van der Vaart ostriekal fanúšikov pivom, obranca Edson Braafheid chytil fľašu zlatistého moku, ktorú mu hodil jeden z priaznivcov a napil sa z nej. „Predpokladal som, že sa na nás príde pozrieť niekoľko ľudí, ale toto je neuveriteľné,“ nechal sa počuť tréner futbalových tulipánov Bert van Marwijk. Futbalistov v predpoludňajších hodinách prijal premiér Jan Peter Balkenende, ktorý Van Marwijka a kapitána Giovanniho van Bronckhorsta poctil štátnym vyznamenaním. Mužstvo sa stretlo aj s kráľovnou Beatrix. Amsterdamská polícia odhadla počet fanúšikov v uliciach mesta na 500 000. Oslavy sa niesli v pokojnom duchu, neboli hlásené žiadne informácie o konfliktoch či zranených.

Ako je známe, Holanďania vo finále podľahli Španielsku 0:1 po predĺžení. Zverenci Van Marwijka nepremenili viacero dobrých šancí, z ktorých niektoré možno označiť za vyložené. Predovšetkým krídelník Arjen Robben mohol skórovať, neuspel však ani v samostatnom nájazde na brankára súpera Ikera Casillasa. „Veľmi som chcel dať gól. Bola to obrovská šanca, ktorú som mal premeniť. Doteraz ma veľmi bolí, že sa mi to nepodarilo,“ vyznal sa Robben.

Lietadlo Holanďanov pri návrate z Afriky sprevádzali dve stíhačky typu F16, z ktorých jedna bola namaľovaná na oranžovo. Po pristáti na amsterdamskom letisku Schiphol odišli „oranjes“ na špeciálne pódium, ku ktorému mala prístup približne stovka novinárov a fotografov, ale nie verejnosť. Holandskí futbalisti sa následne vojenským vrtuľníkom presunuli do hotela, kde sa stretli so svojimi blízkymi.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arjen RobbenJan Peter Balkenende
Firmy a inštitúcie Holandská futbalová reprezentácia