Holandská ekonomika utrpela mnoho otrasov

Banka, bankomat, holandsko
Foto: SITA/AP

AMSTERDAM, NEW YORK 6. februára (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Fitch znížila výhľad úverového ratingu Holandského kráľovstva zo stabilného na negatívny.

Agentúra o tom informovala v utorok s tým, že rating ponecháva na najvyššej úrovni AAA. „Holandská ekonomika utrpela niekoľko otrasov,“ zdôvodnila agentúra svoj krok vo vyjadrení. Odvolala sa pri tom na prudký pokles cien nehnuteľností na bývanie, ktorý bol horší, ako sa očakávalo.

Krajinu tiež trápia relatívne vysoká zadlženosť verejného sektora a neustále problémy v bankovom systéme, ktoré sa potvrdili iba minulý týždeň znárodnením štvrtej najväčšej bankovej a poisťovacej spoločnosti SNS Reaal.

Podľa agentúry Fitch to však nie je dostatočný dôvod na zníženie ratingu.

„Fitch potvrdzuje úverový rating Holandska na úrovni AAA, keďže ekonomika krajiny je flexibilná, diverzifikovaná, konkurenčná a generuje vysokú pridanú hodnotu. Holandsko tiež disponuje prebytkami bežného účtu a pozitívnou čistou investičnou pozíciou,“ zdôvodnila rozhodnutie agentúra vo vyhlásení.

Ostatné významné svetové ratingové agentúry, Moody’s a Standard & Poor’s, výhľad ratingu Holandska na negatívny znížili už pred časom. Holandsko však napriek tomu naďalej ostáva jednou z iba 4 krajín v eurozóne, ktorá si udržiava najvyššie ratingy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom