Holandská jachtárka v 16 rokoch oboplávala zemeguľu. Pricestuje aj na 20. ročník festivalu HORY A MESTO

Titulka.jpg
Foto: Bory Mall

BRATISLAVA 12. marca 2019 (WBN/PR) – Jubilejný dvadsiaty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO chystá otvorenie vo veľkom štýle. Uvedie slovenskú premiéru oscarového veľkofilmu FREE SOLO. Predstaví tiež najmladšiu jachtárku v dejinách ľudstva, ktorá sólo oboplávala zemeguľu, Lauru Dekker. Festival sa uskutoční od 27. do 31. marca 2019 v nákupnom centre Bory Mall, v kine CINEMAX v Bratislave a bohatý sprievodný program bude prebiehať aj priamo v nákupnom centre.

Tvorcovia veľkofilmu FREE SOLO boli ocenení Akadémiami filmových umení a vied v LA a získali v kategórii najlepší dokument vzácnu sošku. Ide o pôsobivý portrét amerického horolezca svetového formátu Alexa Honnolda. Práve túto cenami ovenčenú snímku uvedie jubilejný dvadsiaty ročník medzinárodného festivalu HORY A MESTO ako úvodný film v stredu 27. marca 2019.

3 1.jpg
Foto: Bory Mall

„Sme šťastní nielen pre to, že film FREE SOLO budeme premietať na otvorení 20. ročníka filmového festivalu Hory a mesto, ale aj preto, že tvorcov a protagonistov filmu Jimmyho China a Chai Vasarhelyi osobne poznáme. Alex Honnold bol dokonca hosťom festivalu v roku 2013. Už vtedy obrovská hviezda nielen v USA, ale po celom svete, bol napriek tomu skromný človek s hĺbkou a pokorou,” vyhlásili organizátori festivalu.

Jednou z hlavných hostí jubilejného ročníka bude holandská jachtárka Laura Dekkel. Ako najmladší človek na zemi oboplávala zemeguľu sólo. 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010, keď mala iba 16 rokov. Po vylodení Laura priznala: „Mala som chvíle, keď som si hovorila čo tu do pekla robím? Ale nikdy som nechcela skončiť. Bol to môj sen, ktorý som si chcela splniť,“ dodáva Laura.

2 1.jpg
Foto: Bory Mall

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva sa viac ako polovicu svojej existencie venuje enviro témam. Organizátori sa snažia zodpovedne pristupovať k životnému prostrediu, ako aj k šíreniu osvety v tejto oblasti. V tomto roku sa program zameriava na tému „zdravé a vedomé jedlo“. Návštevníci sa o ňom môžu dozvedieť viac prostredníctvom filmov, prednášok a diskusií.

4 1.jpg
Foto: Bory Mall

„Aj napriek tomu, že festival vznikol pôvodne ako lezecký a horský, my, jeho organizátori sme z roka na rok cítili väčšiu potrebu prinášať do programovej štruktúry témy týkajúce sa environmentálnych problémov. V roku 2007 sme do programu prvýkrát zaradili enviro sekciu s filmami, prednáškami a následnými diskusiami, a odvtedy sa stala pevnou súčasťou festivalového programu,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

Okrem premietania filmov v Cinemaxe s horskou a dobrodružnou tematikou návštevníkov čakajú aj multimediálne prezentácie zahraničných i slovenských hostí a cestovateľské premietania Kino svet. Priamo v nákupnom centre Bory Mall sa budú odohrávať sprievodné podujatia – fotovýstavy, lezecké preteky, súťaže, hry pre deti i dospelých a outdoorový veľtrh. Súčasťou programu budú aj veľmi zaujímaví hostia a Majstrovstvá Slovenska v boulderingu detí či Slovenský pohár dospelých a mládeže v boulderingu. Na vonkajších priestoroch pred hlavným vchodom Bory Mall bude fungovať Bike zóna a tešiť sa môžete aj na Slackline. Všetky informácie k programu nájdete tu.

5 1.jpg
Foto: Bory Mall

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO pozýva na svoj už 20. ročník svojich skalných fanúšikov, ale aj nových návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o lezenie, horskú kinematografiu a enviro témy. Uskutoční sa v závere marca, od 27. do 31. v kine CINEMAX v Bory Mall v Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom