Holandsko chce eutanáziu pre ľudí, ktorých život sa naplnil

Eutanázia
Foto: shutterstock.com

AMSTERDAM 13. októbra (WebNoviny.sk) – Holandská vláda chce predložiť návrh zákona, ktorý by legalizoval asistovanú samovraždu u ľudí, ktorí majú pocit, že „sa ich život už naplnil“, nemusia však nevyhnutne byť smrteľne chorí. Informoval o tom vo štvrtok server guardian.co.uk.

Doteraz mohli o eutanáziu požiadať len smrteľne chorí

Holandsko bolo prvou krajinou, ktorá legalizovala eutanáziu. Uzákonilo ju v roku 2002, ale iba pre chorých sužovaných neznesiteľnou bolesťou, bez nádeje na vyliečenie. Holandskí ministri zdravotníctva a spravodlivosti vo štvrtkovom liste adresovanom parlamentu uviedli, že ľuďom, ktorí „si po dôkladnom zvážení myslia, že sa ich život naplnil, musí byť umožnené ukončiť ho dôstojným spôsobom“. Je však potrebné stanoviť pre to „prísne a dôkladné kritériá“.

Tento návrh zrejme vyvolá kritiku, pretože podľa jeho oponentov je už súčasný holandský zákon o eutanázii širší, ako sa pôvodne plánovalo. Zahŕňa nielen „neznesiteľne trpiacich“ smrteľne chorých ľudí, ale aj ľudí s niektorými duševnými chorobami a demenciou.

Počty eutanázií každoročne stúpajú dvojciferne

Holandská spoločnosť podporuje eutanáziu a jej počty stúpajú v ostatnom desaťročí každý rok dvojciferne. Čoraz viac pacientov žiada eutanáziu a čoraz viac lekárov je ochotných im pri samovražde pomôcť. V roku 2015 zomrelo eutanáziou v Holandsku 5516 ľudí, čo predstavovalo 3,9 percenta všetkých úmrtí.

Ministerka zdravotníctva Edith Schippersová v liste napísala: „Keďže sa želanie môcť sa rozhodnúť pre ukončenie svojho života vyskytuje prevažne u starších ľudí, nový systém bude obmedzený na nich.“ Žiadnu vekovú hranicu však neuvádza. Nový zákon bude podľa nej obsahovať bezpečnostné mechanizmy, ako sú napríklad kontroly z tretej strany a dôkladný dohľad.

Denník The Guardian dodal, že návrh prekvapil, pretože osobitná komisia, ktorá myšlienku o naplnení života posudzovala, dospela k záveru, že rozšírenie eutanázie nie je potrebné. Vláda však s komisiou nesúhlasila a chce v spolupráci s lekármi, etikmi a ďalšími odborníkmi vypracovať do konca roka 2017 návrh nového zákona o eutanázii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom