Holandsko: Krajina tulipánov je najkrajšia na jar

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mlyn v Zaanse Schans
Mlyn v Zaanse Schans Foto: Ján Papač

V konurbácii Randstad môže človek prežiť jarnú dovolenku, ktorá je na míle vzdialená letnému vylihovaniu pri mori. Holandsko, to je dôkaz, že aj večne zamračená obloha môže byť lepšia ako slnko.

Pri Holandsku si väčšina ľudí predstaví veterné mlyny, syry, tulipány, dreváky, bicykle a oranžovú farbu. Fanúšikovia futbalu určite poznajú mená ako Edwin van der Sar, Ruud van Nistelrooy, Clarence Seedorf alebo Patrick Kluivert a hokejoví nadšenci zase vedia, že Holanďanov najrýchlejší kontaktný šport na svete takmer vôbec nezaujíma.

Tulipány v Keukenhofe
Foto: Ján Papač

V umení Holandsko preslávili Vincent van Gogh a Rembrandt van Rijn, v hudbe tranceoví dídžeji Tiësto a Armin Van Buuren, ale i husľový virtuóz André Rieu či eurodanceová formácia 2 Unlimited. Holandsko, to je aj (donedávna) voľne prístupná marihuana, sexturizmus a multikulturalizmus na každom kroku. Ani zďaleka to však nie je všetko…

Haag – mesto s medzinárodným významom

Už pri príchode na letisko Schiphol, ktoré je najväčšie v krajine, človeka upúta zmes kultúr. Ide však často o turistov a skutočné Holandsko je až za jeho bránami. Väčšina návštevníkov začína a možno aj končí v Amsterdame, no my sme si zvolili tretie najväčšie mesto v krajine – Haag. Ide o mesto, v ktorom zasadá holandský parlament, vláda a zdržiava sa tu aj kráľovná Beatrix a tak je politicky najdôležitejšou metropolou krajiny. Okrem holandských inštitúcií v ňom sídli aj množstvo medzinárodných organizácií, napríklad Medzinárodný súdny dvor (MSD) alebo Medzinárodný trestný súd. Medzi súčasných obyvateľov Haagu tak patrí aj bývalý líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič.

Binnenhof, Den Haag
Foto: Ján Papač

Binnenhof a Palác mieru

Haag je v podstate typickým holandským mestom. Nechýbajú v ňom historické budovy, z ktorých najznámejšie je sídlo parlamentu – komplex Binnenhof s kamenným kostolom Grote Kerk zo 14. storočia. Nemenej majestátne pôsobí Palác mieru – Vredespaleis, ktorý je sídlom spomenutého MSD. Haag pretína množstvo umelých kanálov, tzv. grachtov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou celého Holandska a ktoré túto krajinu doslova charakterizujú. Grachty sú plné rýb, hniezdia pri nich vtáky a ľudia si pri nich stavajú domy. Je až neuveriteľné, v akej harmónii žijú pri grachtoch miestni obyvatelia s divoko žijúcimi zvieratami. Presvedčili sme sa o tom aj my, keď sme uvideli veľkú labuť, ako sa prechádza pri ceste a ako ju bez údivu predbiehajú automobily či motocykle.

Scheveningen – kúpanie pre tých najotužilejších

Výhodou Haagu je aj to, že sa nachádza pri mori a tak je možné voľný čas tráviť napríklad aj na jednej z pláží, ktoré sa nachádzajú v časti Scheveningen. Obľúbený cieľ nemeckých turistov vyzerá ako letovisko niekde pri Stredozemnom mori, no samozrejme kúpu sa tu len tí najotužilejší. V máji tam teplota vody dosahuje okolo 11 stupňov. Náš gastronomický tip je reštaurácia Simonis na ulici Strandweg, v ktorej podávajú rozmanité druhy rýb a plodov mora. Nachádza sa neďaleko majestátneho hotela Kurhaus.
Madurodam
Foto: Ján Papač

Madurodam – celé Holandsko na niekoľkých metroch

Vydarenou turistickou atrakciou je Madurodam, čo je mestečko plné zmenšených modelov holandských budov v pomere 1:25. V Madurodame funguje diaľnica, lodná preprava, vodná elektráreň i lunapark. Deti sa tam môžu zahrať s modelmi áut v uliciach, pozrieť si železničnú stanicu v Utrechte či továreň na výrobu piva Heineken. Tvorcovia minimestečka nezabudli ani na futbalový štadión, mlyny a letisko Schiphol. Kým vo väčšine miest si deti a tínedžeri prídu na svoje najmä v zoologických záhradách, v Haagu túto funkciu plní unikátny Madurodam. Mimochodom, vstupné pre dospelého je 14,50 eura, čo je cena, ktorú návštevník zaplatí za väčšinu väčších holandských pamiatok.

Rotterdam – najväčší prístav Európy

Južne od Haagu sa nachádza o čosi väčší Rotterdam. Toto mesto je známe najmä pre svoj obrovský prístav, ktorý bol až do roku 2004 najväčším na svete. V súčasnosti je to najväčší európsky prístav a tretí najväčší prístav na svete po Šanghaji a Singapure. Prístav, ktorý sa rozprestiera na viac ako 100 štvorcových kilometroch, si človek najlepšie pozrie z lode Spido, ktorá pravidelne premáva spod mosta Erasmusbrug (Erazmov most) pripomínajúci bratislavský Most SNP. V rámci približne jedenapolhodinovej plavby si budete môcť pozrieť napríklad dok patriaci spoločnosti Rolls Royce, ale i trvalo ukotvenú loď SS Rotterdam. Loď, ktorá sa plavila v rokoch 1959 až 2000, má dĺžku 228 metrov a tak je len o 41 metrov kratšia ako legendárny Titanic.
SS Rotterdam
Foto: Ján Papač

Kubuswoningen – domčeky dole hlavou

Niekoľko menších, historických prístavov sa nachádza aj v centre Rotterdamu. Mesto je inak preplnené modernými vysokými budovami, no nájdu sa v ňom aj zaujímavé stavby. Jednoznačne upúta komplex Kubuswoningen, ktorý tvoria maličké, ako keby obrátené domčeky. Keďže si človek vôbec nevie predstaviť, ako vyzerá interiér domu postaveného dolu hlavou, môže sa ísť za 2,50 eura pozrieť dnu. Ako pri odchode z neho poznamenala jedna americká turistka, “neviem si predstaviť, že by som v tomto dome bola opitá.“ Hneď vedľa kubických domov je budova v tvare ceruzky a asi o sto metrov ďalej kostol, ktorému chýba kužeľová veža.
Kubuswoningen
Foto: Ján Papač

Amsterdam – mesto múzeí

Popri Haagu a Rotterdame je v Holandsku doslova povinnou jazdou návšteva Amsterdamu. Hlavné mesto krajiny je na holandské pomery dosť špinavé a preplnené turistami, no ponúka program, na ktorý vám určite nebude stačiť 24 hodín. My sme svoj trip odštartovali návštevou národného Rijksmusea, ktorý je výkladnou skriňou holandského umenia. V múzeu sa nachádza portrét kráľovny Beatrix od Andyho Warhola, ale i niekoľko obrazov slávneho Rembrandta. Vrcholom prehliadky je nepochybne jeho Nočná hliadka z roku 1642. Neďaleko Rijksmusea je múzeum zasvätené tvorbe ďalšieho známeho maliara – Vincenta van Gogha. Viac ako 200 obrazov umelca umožní návštevníkovi dokonale spoznať jednotlivé etapy Van Goghovho života a tvorby, no priznajme si, neupúta každého.
Rijksmuseum
Foto: Ján Papač

Dom Anny Frankovej – mrazivý zážitok

Veľmi silným zážitkom je návšteva Domu Anny Frankovej. Ide o dom, v ktorom sa mladá Nemka Anna Franková skrývala so svojimi najbližšími príbuznými počas druhej svetovej vojny pred nacistami. Túto skrýšu však v roku 1944 odhalili a židovskú rodinu poslali do koncentračných táborov. Nikto, okrem Otta Franka, holokaust neprežil. Otto Frank však v úkryte našiel denník svojej dcéry a po vojne sa ho rozhodol zverejniť. Knihu plnú nesplnených želaní vydali v miliónových nákladoch a dodnes ju preložili do 60 jazykov. Želanie Anny Frankovej stať sa spisovateľkou sa tak tragickým spôsobom napokon naplnilo. V skrýši na ulici Prinsengracht č. 263 môžu návštevníci vidieť jej izbu, obrázky na stenách i značky, ktorými si Otto Frank poznačoval výšku svojich detí.

Vôňa marihuany a tulipánov

Keď sa človek prechádza po amsterdamských uliciach, neunikne zápachu marihuany, ktorý vychádza z miestnych coffeeshopov. V týchto podnikoch ľudia holdujú marihuane, ktorá je v Holandsku dekriminalizovaná. V súčasnosti si ju však môžu legálne v coffeshopoch dopriať len ľudia s trvalým pobytom v Holandsku. Ďalšou vôňou je vôňa kvetov, najmä tulipánov, ktorých predaj sa sústreďuje na miestnom trhu pri jednom z grachtov. Pre Slovákov je šokujúca najmä cena týchto kvetín. Kyticu s 50 tulipánmi sme videli za 6 eur, čo nepotrebuje ďalší komentár. Ďalším amsterdamským špecifikom je Red Light District plný prostitútok, ktoré sú v Holandsku živnostníčkami.
Trh s tulipánmi
Foto: Ján Papač

Keukenhof – najkrajšia jarná záhrada na svete

Keďže sme do Holandska vycestovali začiatkom mája, nemohli sme si nechať ujsť príležitosť navštíviť záhradu Keukenhof. Je to pravdepodobne najkrajšia jarná záhrada na svete, v ktorej vám tulipány ukážu, koľko odtieňov farieb ste ešte v živote nevideli. V záhrade založenej v roku 1949 je približne 7 miliónov kvetov, z ktorých každú sadia ručne. Okrem toho je tam asi 2500 stromov a približne 15 kilometrov chodníkov. Aj keď bývajú botanické záhrady pre mnohých nudnou záležitosťou, Keukenhof je v tomto smere z úplne inej kategórie. Mimochodom, Keukenhof je otvorený len dva mesiace v roku, tento rok od 21. marca do 20. mája. V čase, keď sme tam boli my, tam bola taktiež najväčšia indoor výstava ľalií na svete.
Keukenhof
Foto: Ján Papač

Zaanse Schans – skanzen plný života

Aj keď mnohí Holanďania o tomto mieste netušia, o čom sme sa presvedčili v Haagu, skanzen Zaanse Schans je vynikajúcou sondou do života starých Holanďanov. V komplexe niekoľkých veterných mlynov si návštevníci môžu pozrieť, ako fungujú tieto zariadenia, ktoré napriek svojmu veku stále plnia svoju funkciu. V mestečku nachádzajúcom sa na sever od Amsterdamu, ich majitelia približujú, ako sa kedysi vyrábal olej a farbivá či spracúvalo drevo. My sme sa pozreli do mlynu Verfmolen De Kat založeného v roku 1782. V prospekte v slovenskom jazyku! sme sa dočítali, že ide o posledný fungujúci mlyn na výrobu farbív na svete. Technológia zašlých čias je aj po stáročiach naozaj ohromujúca.
Zaanse Schans
Foto: Ján Papač

Holandsko – dovolenka s pridanou hodnotou

Holandsko je krajinou, ktorej krásu môžu mnohé štáty len ticho závidieť. Počnúc nádhernou prírodnou scenériou, cez bohatú históriu až po moderný spôsob života. To, čo napríklad na Slovensku takmer vôbec nefunguje (ekologické cítenie, cyklopreprava, tolerancia kultúr), je v Holandsku už roky samozrejmosťou.

Holandsko sa dá v základnom balíku prejsť za sedem dní, no nie je to lacná záležitosť. Spiatočná letenka do Amsterdamu z Viedne sa dá kúpiť od 150 eur, za obed či večeru zaplatíte minimálne 10 eur (čerstvá ryba 17 eur) a cestovné vás na týždeň vyjde minimálne na 60 eur, pričom cestovať bez lístka by sme z vlastnej skúsenosti rozhodne neodporúčali. Najdrahšie je však ubytovanie. Jedna noc v priemernom hoteli v máji vyjde minimálne na 40 eur na osobu. Tento problém sa však dá obísť, existujú predsa príbuzní a kamaráti a tiež siete ako Coach Surfing.

Drevené korčule
Foto: Ján Papač
Holandsko a marihuana: Holandsko pozná mnoho ľudí najmä ako krajinu tolerujúcu marihuanu. Všetko má však svoje medze a to, čo sme zažili my, je toho príkladom. Počas pobytu v krajine sme bývali v byte na predmestí Haagu. Počas posledného dňa večer do nášho vchodu dorazila policajná hliadka, ktorú privolali susedia sťažujúci sa na príliš veľký odber elektriny v jednom z bytov a podozrivé tmavé sklá. Dvere do tohto bytu nedokázal otvoriť ani privolaný „kľúčiar“ a tak ich museli vyraziť. To, čo tam našli, všetkým doslova vyrazilo dych. Prenajatý byt bol bez vedomia majiteľa kompletne prerobený na továreň na marihuanu. V trojizbovom byte bol vytvorený špecifický vetrací systém a na najväčšej stene sa nachádzala odborne vytvorená elektrická sieť, ktorou boli napájané lampy nad rastlinami. Díleri mali v byte celkovo 750 kvetináčov, v ktorých rástla marihuana v celkovej hodnote 1,25 milióna eur. Majiteľovi bytu bola touto rekonštrukciou spôsobená škoda približne za 30-tisíc eur. Všetky doklady, ktoré mu nájomníci pri uzatváraní zmluvy o prenájme predložili, boli falošné…
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna FrankováArmin van BuurenClarence SeedorfKráľovná BeatrixRadovan Karadžič