Holandsko má viac dôvodov na hnev, odkázal Rutte Turecku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mark Rutte
Holandský premiér Mark Rutte. Foto: archívne, SITA/AP

AMSTERDAM/ANKARA 14. marca (WebNoviny.sk) – Holandský premiér Mark Rutte v utorok povedal, že turecké politické sankcie voči holandskej vláde v dôsledku diplomatického sporu medzi oboma krajinami „nie sú veľmi zlé“. Zdôraznil však ich nepatričnosť s tým, že holandská strana má viac dôvodov na pobúrenie.

Opatrenia Turecka zahŕňajú pozastavenie všetkej diplomatickej komunikácie, nie však ekonomické sankcie. Ankara ich avizovala v pondelok po tom, ako dvom tureckým ministrom cez víkend zabránili vystúpiť bez povolenia na území Holandska v rámci kampane pred referendom o kontroverzných zmenách v tureckej ústave. „Na druhej strane sa mi naďalej zdá zvláštne, že v Turecku hovoria o sankciách, keď vidíte, že my máme dôvody byť veľmi nahnevaní tým, čo sa stalo cez víkend,“ povedal Rutte v holandskom rozhlase.

Predseda holandskej vlády súčasne vyzval na pokoj. „Musíme zachovať chladnú hlavu,“ podčiarkol. Zopakoval však tiež požiadavku, aby sa tureckí predstavitelia ospravedlnili za to, že Holanďanov označili za „fašistov a nacistov“. Turecká vláda medzitým ostro kritizovala Európsku úniu za to, že sa postavila na stranu Holandska, a označila výzvu Bruselu na umiernenosť za „krátkozrakú“ a „bezvýznamnú“ pre Turecko.

Podľa utorkového vyhlásenia tureckého ministerstva zahraničných vecí postoj EÚ „podnecuje extrémizmus, akým sú xenofóbia a protiturecké nálady“, pretože apel na miernejšie vyjadrenia adresuje len Turecku, a nie štátom, ktoré sú za eskaláciu skutočne zodpovedné. Turecký rezort diplomacie tvrdí, že holandská vláda „jasne porušila ľudské práva a európske hodnoty“, pričom „naši partneri v EÚ aplikujú demokratické hodnoty, základné práva a slobody len selektívne“.

Erdogan opäť zaútočil na Holandsko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok znova verbálne zaútočil na Holandsko, ktoré je podľa neho zodpovedné za najhoršiu povojnovú masakru v Európe. V prejave vysielanom naživo v televízii hovoril o holandskom prápore mierových síl OSN, ktoré nezabránili bosnianským Srbom v masakre asi 8000 moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici v roku 1995. „Poznáme Holandsko a Holanďanov z masakry v Srebrenici. Poznáme ich zhnitý charakter z ich tamojšej masakry 8000 Bosniakov,“ citovala Erdogana tlačová agentúra AP.

Prezident v príhovore k zdravotníkom, ktorý vysielala naživo televízia, označil tiež Nemecko a Holandsko za „darebácke štáty“, ktoré škodia Európskej únii. Zdôraznil, že neochota oboch krajín umožniť tureckým ministrom vystúpiť tam na predreferendových zhromaždeniach znižuje význam Európskej únie ako symbolu zákonnosti, ľudských práv a slobôd.„Európa je príliš dôležitý kontinent, aby bol ponechaný na milosť darebáckym štátom,“ vyhlásil Erdogan.

Turecko zváži ďalšie sankcie proti Holandsku

Turecko podľa jeho slov požiada o pomoc Organizáciu islamskej spolupráce a ďalšie organizácie, aby zintenzívnili boj proti tomu, čo tureckí predstavitelia nazvali nenávisťou voči cudzincom a označili za rasistické a protiislamské trendy. Erdogan tiež povedal, že Turecko zváži ďalšie sankcie proti Holandsku, ale nekonkretizoval ich.

Spor medzi Holandskom a Tureckom vznikol po tom, ako Holandsko znemožnilo počas uplynulého víkendu dvom členom tureckej vlády usporiadať tam predreferendové zhromaždenia. Erdogan prirovnal holandský prístup k tureckým ministrom k „pozostatkom nacizmu“ a diplomatická roztržka sa rozhorela naplno.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mark RutteRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan