Holandsko predstavilo úsporné opatrenia za šesť miliard eur

Holandsko, ekonomika
Foto: SITA/AP

HAAG 18. septembra (WEBNOVINY) – Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem predstavil opatrenia na zníženie rozpočtového deficitu v sume 6 mld. eur a tvrdí, že najnovšie kolo rozpočtových škrtov a zvyšovania daní by malo stlačiť deficit na úroveň, ktorá uspokojí požiadavky Bruselu.

Dijsselbloem v pozícií šéfa skupiny ministrov financií eurozóny zdôrazňuje potrebu rozpočtovej disciplíny. Rovnako prísne opatrenia musí presadiť doma, kde rozpočtový deficit podľa očakávaní v tomto aj budúcom roku mierne prekročí 3-percentný limit EÚ.

Pri zverejnení rozpočtu na rok 2014 Dijsselbloem povedal, že bez nového kola úsporných opatrení, ktoré zahŕňa škrty v zdravotníctve, zvyšovanie daní a zmrazenie miezd zamestnancov verejného sektora, by deficit vzrástol v roku 2014 na 3,9 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Vládny ekonomický inštitút CPB ešte v nedeľu zverejnil prognózu, v ktorej uvádza, že po najnovšom kole úspor bude deficit v tomto roku na úrovni 3,2 % HDP a v roku 2014 sa bude nachádzať na úrovni 3,3 % HDP. Niektorí analytici však pochybujú, či Holandsko na splnenie 3-percentného cieľa nebude musieť predstaviť ešte ďalšie opatrenia.

Dijsselbloem však povedal, že eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn už skoršie tento rok súhlasil, že dodatočné opatrenia za 6 mld. eur budú dostatočné. „Máme dohodu, že podnikneme úsporné opatrenia za 6 mld. eur a to sme urobili,“ povedal.

Holandsko evidovalo v minulom roku deficit verejných financií na úrovni 4,1 % HDP. Štvrtý rok po sebe tak porušilo pravidlá EÚ, v rámci ktorých by nemal prekročiť deficit 3 % HDP. Schodok rozpočtu krajiny tak klesol z úrovne 4,5 % v roku 2011 a z vrcholu v roku 2009 na úrovni 5,6 %. Verejný dlh krajiny vzrástol v závere minulého roka na 71,2 % HDP. Strop, ktorý stanovujú pravidlá EÚ, avšak ho porušuje väčšina členských krajín, je na úrovni 60 % HDP. Holandsko je iba jednou zo štyroch krajín eurozóny, ktorá eviduje najvyšší rating AAA od všetkých troch hlavných ratingových agentúr.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeroen DijsselbloemOlli Rehn