Holandsko sa ospravedlnilo za zatknutie ruského diplomata

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

HAAG 9. októbra (WEBNOVINY) – Holandsko sa v stredu ospravedlnilo Rusku po tom, čo polícia v Haagu cez víkend zatkla jedného z ich diplomatov. Oznámilo to ministerstvo zahraničia.

„Na základe policajných informácií minister zahraničia Frans Timmermans prišiel k záveru, že zatknutie ruského diplomata porušilo viedenský dohovor,“ uviedol hovorca ministerstva Thijs van Son.

Ako dodal, „Holandsko sa preto Ruskej federácii ospravedlňuje“. Ospravedlnenie žiadal od Holandska osobne ruský prezident Vladimir Putin.

Rusi holandskému veľvyslancovi v Moskve adresovali protestnú nótu voči konaniu vlády, ktorej orgány obvinili z poburujúceho zaobchádzania s Dmitrijom Borodinom, zamestnancom ruského veľvyslanectva.

Do jeho bytu podľa Rusov cez víkend násilím vtrhli haagski policajti, fyzicky ho napadli a následne ho v putách odviedli na policajnú stanicu, kde ho niekoľko hodín v noci vypočúvali pre údajné domáce násilie. Podľa Putina išlo „o to najhrubšie porušenie“ Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch.

Napätie medzi dvoma krajinami sa vyostrilo minulý týždeň, keď Holandsko zažalovalo Rusko za zatknutie posádky holandskej lode s členmi Greenpeace zloženej z aktivistov z 18 krajín. Rusko ich obvinilo z pirátstva a hrozí im až 15-ročné väzenie. Haag žiada vrátenie lode ako aj prepustenie aktivistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frans TimmermansVladimir Putin