Holandský súd sa bude zaoberať Wildersovými výrokmi

Geert Wilders
Geert Wilders Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 30. marca (WEBNOVINY) – Holandský súd v stredu rozhodol, že sa bude zaoberať prípadom politika Geerta Wildersa, ktorý čelí obvineniam z podnecovanie nenávisti a diskriminácie voči moslimom. Súd tak v stredu zamietol žiadosť lídra krajne pravicovej Strany slobody, aby prípad označil za neplatný. Wildersa tiež obviňujú z útoku na moslimov, pretože tento extrémistický politik prirovnal islam k nacizmu. Prípad bude pokračovať 13. apríla vypočutím kľúčových svedkov. Verdikt by mohol padnúť v lete.

Wildersov prípad vyvoláva záujem verejnosti, a to nielen pre jeho kontroverzné vyjadrenia. Jeho Strana slobody tiež zaznamenala v poslednom čase rekordný nárast popularity a v kľúčových otázkach je oporným bodom súčasnej holandskej menšinovej vlády premiéra Marka Rutteho. Wilders namieta, že pri kritike islamu iba uplatňuje svoje právo na slobodu prejavu. Predsedajúci sudca Marcel van Oosten prečítal v stredu rozhodnutie, podľa ktorého bude proces pokračovať aj napriek Wildersovým námietkam.

Súdny proces s Wildersom sa začal 4. októbra. Politik čelí piatim bodom obžaloby vrátane podnecovania rasovej a náboženskej neznášanlivosti či diskriminácie voči moslimom. V prípade, že by ho súd uznal vinným, hrozí mu trest odňatia slobody na jeden rok a pokuta vo výške 7 600 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Geert Wilders