Hollande odmieta kritiku, Rusku za Mistraly nebude platiť

Mistral rusko
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRUSEL 7. augusta (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Francois Hollande vo štvrtok povedal, že jeho krajina nebude mať „žiadne problémy“ s nájdením nového kupca pre dve vojnové vrtuľníkové lode typu Mistral, ktoré boli pôvodne vyrobené pre Ruskú federáciu.

Paríž zrušil pôvodný kontrakt s Moskvou vzhľadom ku kríze na východe Ukrajiny, pričom medzinárodné spoločenstvo obviňuje Moskvu z podpory proruských separatistov.

S Putinom dosiahli dobrú dohodu

Dohoda o zrušení kontraktu s Ruskom vyvolala vo Francúzsku kritiku z radov politikov pravicového spektra a najmä zo strany krajnej pravice, ktorá odsúdila „nedodržanie slova“ a „podriadenie sa“ Parížu politike Washingtonu a Bruselu. Ďalší kritici rozhodnutia francúzskej vlády tvrdia, že faktúru za postavené, ale nepredané bojové lode zaplatia francúzski daňoví poplatníci.

Francúzsky prezident túto kritiku odmieta. Ako uviedla francúzska a belgická tlač, Hollande sa bráni tým, že mal niekoľko rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a dosiahol dobrú dohodu. Hoci stanovená cena za dve vrtuľníkové lode bola 1,2 miliardy eur, Francúzsko bude platiť nižšiu sumu, pretože lode neboli dokončené a kontrakt bol pozastavený.

Žiadne dodatočné výdavky

Tento typ lodí sa teší záujmu mnohých krajín a nebudeme mať žiaden problém nájsť ďalšieho kupujúceho,“ uviedol Hollande.

Spresnil, že francúzskemu parlamentu bude predložený návrh zákona týkajúci sa ratifikácie dohody s Ruskom a v tomto návrhu budú špecifikované aj presné finančné údaje.

Francúzsko nebude musieť zaplatiť žiadne penále, nebude mať žiadne dodatočné výdavky spôsobené odstúpením od zmluvy s Ruskom,“ uviedol Hollande.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois Hollande