Hollande priznal trápenie Alžírčanov počas kolonializmu

Francois Hollande
Francois Hollande Foto: SITA, AP

ALŽÍR 20. decembra (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Francois Hollande vo štvrtok v Alžírsku uznal trápenie Alžírčanov počas francúzskej koloniálnej nadvlády.

„Uznávam trápenie, ktoré spôsobil obyvateľom Alžírska kolonializmus,“ povedal francúzsky prezident v alžírskom parlamente počas druhého a posledného dňa jeho návštevy niekdajšej francúzskej kolónie.

„Viac ako 132 rokov bolo Alžírsko vystavené skutočne nespravodlivému a surovému systému,“ povedal Hollande.

„Systém mal aj meno, kolonializmus, a ja uznávam trápenie, ktoré kolonializmus spôsobil alžírskemu ľudu,“ povedal Hollande a spomenul masaker v Guelme, Cherrate and Setife, kde francúzske jednotky koncom druhej svetovej vojny brutálne potlačili alžírske povstanie, pričom zomreli tisíce ľudí.

„Ôsmeho mája 1945, keď svet triumfoval nad brutalitou, Francúzsko zabudlo na svoje univerzálne hodnoty,“ povedal Hollande.

„Máme povinnosť hovoriť pravdu o násilí, nespravodlivosti, masakre a mučení. Povedať pravdu je záväzok, ktorý spája Alžírčanov a Francúzov. Preto je potrebné, aby mali historici prístup do archívov,“ zdôraznil francúzsky prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois Hollande