Homeopatiká na alergiu, tieto vám môžu pomôcť

Alergia
Alergická reakcia je prehnaná reakcia organizmu na alergén. Alergénom môže byť čokoľvek okolo nás, rôzne potraviny, lieky, pele, prach, plesne či hmyz. Foto: ilustračné, Thinkstock

Senná nádcha zvyčajne nie je život ohrozujúca, ale vie rapídne znížiť kvalitu života. „Prejavy alergie nie je dobré podceňovať. Všetky závažné reakcie patria do rúk lekára. Pri miernych problémoch si môžete pomôcť sami,“ hovorí Mgr. Pavlína Hollá zo SAKHom. www.komorahomeopatov.sk.

Prejavy alergie môžu byť rôzne

Alergická reakcia je prehnaná reakcia organizmu na alergén. Alergénom môže byť čokoľvek okolo nás, rôzne potraviny, lieky, pele, prach, plesne, hmyz a pod. Imunitný systém zareaguje tvorbou imunoglobulínov triedy E (IgE), vďaka čomu zostáva táto reakcia zapamätaná a pri opätovnom stretnutí s alergénom dochádza k automatickej reakcii. Táto reakcia môže byť zdedená alebo získaná v priebehu života, často v období keď je imunitný systém jedinca oslabený v dôsledku životných udalostí.

Ako prvá pomoc môžu pomôcť aj homeopatiká, ktoré dostanú váš organizmus do rovnováhy a alergia vám prestane znepríjemňovať život. Prejavy alergie môžu byť rôzne. „Reakcia na alergén je závislá od jeho typu, či sa jedná o potravinu, chemickú látku alebo peľ,“ upresnila Hollá. Môžu to byť tráviace problémy (zápcha, hnačka, bolesti brucha), prejavy na koži (svrbenie, začervenanie, opuch, vyrážky), slzenie očí, výtok z nosa, opuchy slizníc, kýchanie, astma či anafylaktický šok.

Viac druhov homeopatík

Hollá radí pri peľovej nádche použiť homeopatiká Pollens 30CH a Poumon Histamine 15CH. „Tieto dva homeopatické prípravky môžete podľa vašich konkrétnych príznakov doplniť o ďalšie prípravky,“ doplnila.

Nuv vomica 9CH je vhodný pre ľudí, ktorí trpia najmä upchatým nosom, prudkým, záchvatovitým kýchaním najmä ráno a objavuje sa u nich veľká citlivosť na pachy a citlivosť na prievan. Allium cepa 9CH pomôže pri riedkom vodnatom výtoku z nosa, keď sú nosné dierky červené, podráždené a odreté. Môže sa objaviť aj slzenie očí, toto však nie je dráždivé.

Pri sennej nádche s intenzívnym postihnutím očí – intenzívne slzenie, oči režú, pália, sú začervenané a prejavy pripomínajú zápal spojiviek a všetko sa zhorší na čerstvom vzduchu, vám môže pomôcť Euphrasia 9CH. Posledným prípravkom je Sabadilla 9CH, ktorý je určený pri intenzívnom kýchaní, podráždenom nose, očiach a bolesťami hlavy v čelovej oblasti. Najdôležitejším pocitom je však svrbenie podnebia s veľkou potrebou si ho trieť jazykom.

„Všetky uvedené homeopatické prípravky sú vhodné ako prvá pomoc pri sennej nádche. Užívajú sa jeden až trikrát denne,“ uzavrela Hollá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom