Homosexuáli budú súťažiť na vlastných športových hrách

Homosexualita
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – V Nepále sa uskutoční prvá ázijská olympiáda určená špeciálne pre komunitu lesieb, gejov, bisexuálov a transsexuálov (LGBT).

Dvojtýždňové podujatie sa bude konať na národnom futbalovom štadióne a iných miestach v Káthmandu. Počas hier budú športovci súťažiť v atletike, volejbale, futbale, bojových umeniach a tenise. „Renomovaní a uznávaní nepálski atléti podporia podujatie ako tréneri a rozhodcovia,“ povedal organizátor hier Sunil Pant, ktorý je jediným homosexuálnym poslancom Nepálu.

Nepálske športové hry, ktoré sa uskutočnia v septembri, budú prvým podujatím svojho druhu v Ázii. „Cieľom Blue Diamond National Sport Competition 2012 je dostať LGBT do povedomia širokej verejnosti, propagovať zdravý životný štýl, podporiť fyzickú kondíciu a propagovať mentálne zdravie,“ povedal Pant.

Nepál je konzervatívna hinduistická krajina, no napriek tomu je domovom jedných z najprogresívnejších zákonov o homosexualite v Ázii. Nová ústava krajiny, ktorú v súčasnosti pripravujú nepálski zákonodarcovia, by mala definovať manželstvo ako zväzok medzi dvoma dospelými ľuďmi, nezávisle od pohlavia. Podľa novej nepálskej ústavy by mala byť protiprávna i diskriminácia založená na sexuálnej orientácii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom