Hongkong sa bráni, USA poplietli Snowdenovi stredné meno

Edward Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

HONGKONG 26. júna (WEBNOVINY) – Hongkonské úrady v stredu obhajovali svoje rozhodnutie povoliť bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi odlet do Moskvy.

Minister spravodlivosti autonómneho čínskeho regiónu Rimsky Yuen tvrdí, že problém bol priamo v americkej žiadosti, konkrétne v Snowdenovom strednom mene. To je v skutočnosti Joseph, no americké orgány ho mali uvádzať ako James.

Tamojším úradom navyše chýbalo číslo pasu, ktoré Američania neposkytli. To viedlo k tomu, že Snowden po niekoľkých týždňoch strávených v Hongkongu dostal povolenie na nedeľňajší odlet do Ruska, čo vládu vo Washingtone pobúrilo.

Minister zahraničných vecí Spojených štátov John Kerry v pondelok varoval Čínu a Rusko pred možnými dôsledkami na vzájomné vzťahy, ak by sa potvrdilo, že tamojšie orgány odignorovali americké žiadosti o Snowdenovo vydanie.

Spojené štáty požiadali Číňanov o mužovo vydanie a pre Kerryho by bolo „veľkým sklamaním“, keby sa potvrdilo, že mu dovolili nastúpiť do lietadla „zámerne“. Kerryho ministerstvo totiž Snowdenovi zrušilo cestovný pas a požiadalo iné krajiny, aby mu neumožnili cestovať.

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajných americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb. Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.

Snowden mal v pondelok odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a podľa ruskej vlády sa stále nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenJohn Kerry