Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DEVÍN
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slávnostné otvorenie hornej časti hradu Devín v hlavnom meste SR Bratislave. Po deviatich rokoch je opäť prístupná verejnosti. Bratislava, 5. máj 2017. Foto: SITA/Marek Velček

Hornú časť hradu Devín po deviatich rokoch opäť sprístupnili verejnosti

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Hornú časť hradu Devín v hlavnom meste SR Bratislave v piatok po deviatich rokoch opäť sprístupnili verejnosti. V rámci rekonštrukcie obnovili exteriér horného hradu, strednú a hornú terasu a prístupovú terasu zo stredného hradu na citadelu. Obnovili tiež aj expozíciu v jaskynných priestoroch hradného brala. Vybudovali tu aj nové chodníky, zábradlia či schodiská. Horný hrad dnes otvorili námestníčka bratislavského primátora Ľudmila Farkašovská, chargé d’affaires Per ?ystein Vatne z Nórskeho veľvyslanectva v Bratislave i riaditeľ Múzea mesta Bratislavy Peter Hyross.

Cieľom projektu s názvom Národná kultúrna pamiatka hrad Devín – sprístupnenie horného hradu verejnosti bolo sprístupniť hornú časť hradu Devín s expozíciou v jaskyni. Stavebným prácam predchádzalo očistenie hradnej skaly a architektúr na hornom hrade od náletovej zelene. Na hornom hrade pre návštevníkov pripravili expozíciu o vývoji hradu Devín v stredoveku, ktorú doplnia o geologickú históriu brala.

Nálezy z obdobia stredoveku doplnili o prezentáciu zvyškov mora z obdobia treťohôr starých 16 miliónov rokov s pozorovateľnými vplyvmi pôsobenia morskej hladiny v devínskom skalnom brale. Celkové náklady na projekt sú 517 376 eur, hlavné mesto na obnovu získalo grant z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Bratislava dala na projekt 77 606 eur.

Horná časť bola uzavretá od roku 2008

Horná časť hradu Devín bola od roku 2008 pre verejnosť uzavretá. V rokoch 2008 – 2010 v tejto časti hradu opravovali staticky porušené hradbové murivo nad prístupovým schodiskom. Súčasťou rekonštrukcie bol aj archeologický výskum, pri ktorom objavili najstaršiu stredovekú fázu na hornom hrade – obrannú vežu a na dolnej terase odkryli architektúry z 13. – 17. storočia.

Po ukončení archeologického výskumu bolo naplánované aj vybudovanie pamiatkovej rezervácie a rekonštrukcia výstavných priestorov, plány však zastavil nedostatok peňazí. Archeologické nálezy preto zostali ďalších pár rokov provizórne prekryté a časť hradu uzavretá. Z poskytnutého grantu plánuje hlavné mesto vybudovať ochranu týchto pamiatok.

V roku 1809 ho zničili napoleonské vojská

Hrad Devín je národná kultúrna pamiatka sútoku riek Dunaja a Moravy, toto miesto osídlili od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes romanus. V 9. storočí toto miesto spájajú s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí postavili na hornom hrade pohraničnú kráľovskú pevnosť, ďalšie stavebné úpravy uskutočňovali v priebehu 15. – 17. storočia, keď sa tu vystriedalo niekoľko majiteľov.

V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská. Od 30. rokov 20. storočia na hrade s prestávkami robia archeologický výskum. V jednotlivých častiach sú vyznačené pôdorysy objavených starších stavieb, napríklad ranokresťanskej kaplnky zo 4. storočia a základy veľkomoravského kostola z polovice 9. storočia. Na renesančnom paláci je umiestnená pamätná tabuľa, ktorá pripomína historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval v roku 1836 Ľudovít Štúr. V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

K téme

Z Hradu Devín sa zrútila časť muriva, pre nebezpečenstvo uzavreli frekventovanú promenádu Britský pesničkár Passenger zahrá na Devíne, príde aj Mňága

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X