Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horská záchranná služba
Foto: SITA/Horská záchranná služba
16. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Horská záchranná služba hovorí o výraznom poklese úrazov

TATRY 19. januára (WEBNOVINY) – Rok 2014 bol pre záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) v Tatrách lepší ako predchádzajúci. Úrazov bolo menej, rovnako menej bolo zranených Slovákov, povedal v piatok riaditeľ HZS Jozef Janiga na tlačovej konferencii vo Vysokých Tatrách – Starom Smokovci.

„Keď porovnáme rok 2013 a rok 2014, treba povedať, že rok 2014 bol o niečo lepší. Tých úrazov bolo o niečo menej, čo nás, samozrejme, teší,“ povedal Janiga. Z 2 259 úrazov z roka 2013 klesol ich počet na 1 914. O život v tatranskom prostredí ale prišlo 19 ľudí, najviac vo Vysokých Tatrách.

Druhí sú Poliaci

V prípade zahraničných návštevníkov Janiga hovorí o širšom portfóliu. „Ani Čechov ani Poliakov nepribudlo, ich počet ostal na rovnakej úrovni. Poliaci sú na druhom mieste a Česi na treťom mieste. Tieto čísla sú porovnateľné s minulými obdobiami a situácia je normalizovaná,“ tvrdí riaditeľ HZS.

Pribudli však rôzne národnosti ako Rumuni, Lotyši, Fíni, návštevníci z Izraela. „Nejde o nejaké veľké počty, ale široké škály národností,“ dodal.

Vzrástol počet ťažkých zranení

Horšie sa podľa riaditeľa HZS vyvíjala zimná sezóna. „V tzv. zlatom týždni sme mali veľký nárast veľmi ťažkých zranení. Mali sme aj zvýšený nárast úrazov vo vysokohorskom prostredí,“ povedal. Žiadostí o pomoc prijali záchranári počas tohto obdobia 109. Oproti minulej sezóne je to podľa nich nárast takmer o 30 percent a oproti sezóne 2012/2013 až o 37,61 percenta.

Počas najsilnejšieho obdobia v zimnej sezóne, v týždni od 24. decembra 2014 do 10. januára 2015 záchranári zaznamenali 15 ťažkých úrazov. V predchádzajúcom roku to v rovnakom čase boli podľa Janigu len tri. Toto číslo je podľa neho veľmi vysoké. Ako povedal, prispela k tomu aj situácia v lyžiarskych strediskách.

„V nižšie položených strediskách sa nelyžovalo, lyžovalo sa práve vo vysokohorských, čiže bol tam nárast úrazovosti. Na druhej strane bolo málo prírodného snehu, teda terén v okolí zjazdových tratí je odkrytý, sú tam rôzne vývraty, kamene, technické prekážky,“ povedal.

Odporúčané články

Turista prosil záchranárov o pomoc, našli ho spať na chate Záchranári v Tatrách ratovali ukrajinského horolezca

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...