Horské smrečiny v Tatrách sa takmer úplne rozpadli

Stromy
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

POPRAD 20. januára (WEBNOVINY) – Lykožrútová kalamita v Tatranskom národnom parku (TANAP) postupuje. Len za posledný rok pribudlo na území spravovanom Štátnymi lesmi Tatranského národného parku na ploche približne 650 hektárov viac ako 200 000 suchých stromov.

V centrálnej časti Vysokých Tatier, v území od Vyšných Hágov až po Kežmarské Žľaby, zostávajú už len malé ostrovčeky zeleného lesa, ktoré z väčšej časti tvoria iba smrekovce a listnaté dreviny.

„Lesné porasty smreka, ktorý má v tejto nadmorskej výške prirodzený areál svojho rozšírenia, sa vplyvom podkôrneho hmyzu už takmer rozpadli,“ informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP.

Lykožrútom sú poškodzované už aj lesné porasty na hornej hranici lesa v nadmorskej výške nad 1 500 metrov. Najviac suchých stromov zaznamenali lesníci v národných prírodných rezerváciách Belianske Tatry, Javorová dolina a Bielovodská dolina. Zelenú farbu strácajú aj horské smrečiny v Tichej a Kôprovej doline.

Najväčšie ohniská suchých smrekov a límb sa vlani rozrástli v prírodnom lese v Národnej prírodnej rezervácii Kôprová dolina, v časti Nefcerská dolina. Stromy vysychajú aj v doteraz nepoškodenom prírodnom lese v časti Temné smrečiny.

V týchto nadmorských výškach je pritom málo prirodzeného zmladenia, preto obnova vzácnych pralesovitých porastov bude náročná. Podľa lesníkov návratnosť do pôvodného stavu prirodzeným vývinom bude trvať stáročia.

Lykožrút sa vyrovná veternej smršti

Tatry
Foto: SITA/MZP SR

Lykožrútová kalamita za posledných päť rokov zničila len na území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku zelený les na ploche takmer 7 300 hektárov.

Vetrová smršť v novembri 2004 poškodila les na ploche 8 737 hektárov. Celková plocha vetrovej kalamity dosiahla vyše 12 000 hektárov.

Podľa lesníkov Tatranský národný park prichádza o najvzácnejší predmet ochrany, ktorým sú pralesovité spoločenstvá, hlavne jedinečné limbové smrečiny pod masívom Kriváňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom