Horskí záchranári ratovali turistov

Zachranar
Foto: Thinkstock

POPRAD 30. decembra (WEBNOVINY) – Horskí záchranári v Nízkych Tatrách dnes zachraňovali dvojicu Čechov. Turisti boli na výlete v oblasti Skalky, kde absolvovali výlet na snežniciach. Počas túry spadli na starom a zľadovatenom snehu. Turisti sa asi hodinu pokúšali dostať späť na hrebeň, no neúspešne, informuje na svojej internetovej stránke Horská záchranná služba. Horskí záchranári po príchode na miesto vybavili turistov stúpacími železami, ktoré v ich výbave chýbali, a pomocou fixných lán ich dostali späť na hrebeň. Za pomoci lanovej techniky zostúpili českí turisti spolu so záchranármi strmým žľabom do Demänovskej doliny.

Horskí záchranári mali dnes prácu aj v Západných Tatrách. Ešte ráno požiadala o pomoc horskú službu dvojica slovenských turistov. Tí sa ešte v utorok vybrali na hrebeň Západných Tatier v oblasti Otrhancov a Jakubiny. Turisti v nepriaznivom počasí zablúdili a netrafili do žľabu, ktorým chceli zostúpiť do Račkovej doliny. Turisti sa vrátili späť na hrebeň. Našťastie stretli českých turistov, ktorí pred súmrakom stavali na hrebeni stan a prichýlili na noc aj dvojicu zablúdených slovenských turistov. Hneď ráno kontaktovali horských záchranárov z oblastného strediska v Žiarskej doline, ktorých požiadali o pomoc pre silný nárazový vietor a hmlu. Záchrannú akciu ukončili záchranári po siedmich hodinách.

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, že najmä na horských hrebeňoch je nepriaznivé počasie, silný vietor a hmla. Horský terén je pokrytý novou, i keď nie veľkou vrstvou snehu, ktorá môže byť pre turistov veľmi zradnou, zvlášť pri nedostatočnej zimnej výbave. Horská záchranná služba neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne bez kvalitnej zimnej výbavy.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom