Aktualizované: Sneženie komplikuje dopravu, cez Šturec a Donovaly kamióny neprejdú (foto)

sneženie, uzavreté cesty
Horské priechody Šturec a Donovaly museli uzavrieť pre kamióny. Foto: www.facebook.com.
  • aktualizované 28. januára, 15:53

BANSKÁ BYSTRICA 28. januára (WebNoviny.sk) – Sneženie od rána komplikuje dopravu na viacerých miestach Slovenska. V tejto súvislosti zasahovalo v pondelok takmer sto hasičov pri 39 udalostiach. Situácia je naďalej najvážnejšia v Banskobystrickom kraji, kde bolo vyslaných 42 príslušníkov k 12 udalostiam.

Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z HaZZ, v Žilinskom kraji zasahovali hasiči šesťkrát a v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji boli doposiaľ vyslaní k piatim udalostiam, ktoré vznikli v súvislosti s nepriaznivým počasím. Najčastejšie hasiči pomáhali pri dopravných nehodách. Na viacerých miestach stále zasahujú.

Ako agentúru SITA informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru, pre husté sneženie uzavreli pre nákladné vozidlá nad desať metrov dĺžky horské priechody Šturec a Donovaly. Pre nákladné vozidlá je neprejazdná aj cesta I/51 z obce Ladzany v okrese Krupina smer Levice (Tlstý Vrch) a premávku tam koordinuje policajná hliadka.

Sneh budú odpratávať aj väzni

V meste Banská Bystrica je od pondelňajšieho rána v nasadení 22 mechanizmov určených na zabezpečenie výkonu zimnej údržby.

Ako agentúru SITA informovala Dominika Smoleňová z kancelárie primátora, do údržby peších komunikácií a schodov na území mesta je teraz zapojených 57 ľudí. Samospráva žiada občanov o trpezlivosť a vyzýva ich radšej používať mestskú hromadnú dopravu ako osobné automobily.

Od utorka bude odpratávať sneh v okolí Kráľovej aj 10 až 15 väzňov z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici. Spolupracujú aj občania, ktorým mesto doručilo v pondelok zhruba dve tony posypovej soli na sprechodnenie peších komunikácií v blízkosti ich bytových domov.

Firmy NIGOL, GANZ a MIS v spolupráci so subdodávateľskými firmami, ako aj mestská spoločnosť ZAaRES vykonávajú zimnú údržbu nepretržite počas snehových zrážok tak, aby bola zabezpečená zjazdnosť a schodnosť v čo najväčšom rozsahu.

„Keďže ide o trvalé a husté sneženie, nie je možné súbežne zabezpečiť na území celého mesta bezproblémový stav vozoviek. Žiadame občanov mesta o trpezlivosť počas sneženia a zároveň vyzývame, aby v prípade, že im to situácia dovoľuje, využívali radšej prostriedky mestskej hromadnej dopravy,“ uzavrela Smoleňová.

MHD v Nitre meškala až jednu hodinu

Na komplikácie sa musia pripraviť aj vodiči v okolí Nitry. Ako agentúru SITA informoval Ľubomír Muzika, hlavné cestné ťahy v Nitre sú mokré a posypané. „Robilo sa celú noc. V teréne máme momentálne 17 mechanizmov,“ povedal.

Linky mestskej autobusovej dopravy už jazdia podľa cestovného poriadku a dopravca znova obsluhuje aj zastávku Prameň na linke 11. „Obsluha zastávky bola dočasne pozastavená, pretože komunikácia po rannom výdatnom snežení nebola zjazdná,“ informoval dopravný podnik Arriva Nitra.

Pre sneženie sa v Nitre a okolí tvorili v ranných hodinách na cestách kolóny. Väčšia časť mestských aj prímestských autobusových liniek meškala. „Viaceré linky pred ôsmou hodinou nabrali výrazné meškania, ktoré v niekoľkých prípadoch dosahovali až jednu hodinu,“ uviedol dopravný podnik.

V Trnave ešte nevyhlásili krízový stupeň

Cestári Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) majú už od nočných hodín v teréne všetku dostupnú techniku na zimnú údržbu. Všetky cesty sú podľa Vladimíra Víťazku zo Správy a údržby ciest TTSK zjazdné, s vrstvou mokrého snehu.

V Trnavskom kraji napadalo 10 až 12 centimetrov čerstvého snehu. Cestári zabezpečujú momentálne štandardnú údržbu, podľa Víťazku nebolo potrebné vyhlásiť žiadny z krízových stupňov.

Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja počas zimy zabezpečuje zjazdnosť približne 1 600 kilometrov ciest II. a III. triedy vo vlastníctve kraja a na objednávku Slovenskej správy ciest sa stará aj o približne 260 kilometrov ciest I. triedy. Podľa vypracovaného operačného plánu zimná údržba sa začala vlani 15. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom