Horúčavy ohrozujú aj ľudí bez strechy nad hlavou, rizikom je dehydratácia či úpaly

Bezdomovec, park, leto
Foto: ilustračné, Getty Images

Letné horúčavy ohrozujú najmä ľudí bez strechy nad hlavou, z ktorých mnohých zároveň trápia rôzne zdravotné problémy a často aj vysoký vek. Hoci leto prináša pre ľudí bez domova istý pocit úľavy, pretože nemajú také problémy s nocľahom ako v chladných mesiacoch, prináša aj ohrozenia.

Najväčším rizikom je pritom dehydratácia, úpaly či rýchlejšie šírenie infekčných chorôb. Humanitárna organizácia Depaul Slovensko preto upozorňuje, že bezdomovcom je v lete rovnako dôležité pomôcť ako v zime.

V prípade, že vieme o klientoch, ktorí majú zdravotné problémy, navštevujeme ich častejšie, zisťujeme, či majú dostatok liekov. Leto je aj čas dovoleniek, preto býva niekedy problém dostať sa k lekárom. Takisto pripomíname klientom možnosť navštevovať naše denné centrá kvôli hygiene a nezabúdať na pitný režim,“ vysvetlila terénna pracovníčka Depaul Slovensko Lucia Nagyová.

Dodala, že Depaul Slovensko v lete ľuďom bez domova rozdáva pitnú vodu a šiltovky na ochranu pred priamym slnkom. „Pomáhať však môže každý z nás. Pomôcť môže aj darovaná fľaška minerálnej vody či ovocie,“ uzavrela organizácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom