Horúčavy si vyžiadali ďalšie kolapsy, záchranári ošetrovali viac ako osemdesiat pacientov

Sanitka
Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby v stredu vyslalo záchranárov k 84 pacientom, ktorí skolabovali z tepla. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová, najviac výjazdov zaznamenali v Trenčianskom kraji, v ktorom potrebovalo pomoc 14 pacientov, naopak, najmenej zásahov mali v Nitrianskom kraji, v ktorých skolabovalo päť pacientov.

„Opätovne apelujeme na verejnosť, aby dbala na prevenciu – zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11-tej do 15-tej hodiny a dodržiavať dostatočný pitný režim. Platí, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev,“ uviedla Krčová.

Tekutiny treba podľa záchranárov dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu.

„Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať,“ dodala Krčová

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom