Horúčavy trápia Slovákov, doteraz ich skolabovalo najviac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horucavy leto teplo
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Pre vysoké teploty v piatok na Slovensku skolabovalo 160 ľudí. Ako agentúru SITA informoval hovorca Záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel, je to najvyššie číslo v doterajšom priebehu tohto leta.

Najväčšiemu počtu ľudí záchranári v súvislosti s horúčavami pomáhali v Bratislavskom kraji, najmenej zasahovali v Trenčianskom kraji.

Naďalej platia výstrahy

Slovenský hydrometeorologický ústav aj na sobotu vydal výstrahy pred vysokými teplotami. Pre juh a juhozápad krajiny platí druhý stupeň výstrahy. Teploty sa tu medzi 13:00 a 20:00 môžu vyšplhať na 35 až 36 stupňov Celzia.

Pre zvyšok krajiny platí výstraha prvého stupňa, keď teploty môžu vystúpiť na 33 až 34 stupňov. Zároveň však pre celú krajinu platí výstraha prvého stupňa pred búrkami.

Uškodiť môže aj teplotný šok

Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku.

Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok.

Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu.

Všímať si treba varovné signály

Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.

Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu.

Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať