Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplomer, horúčavy, leto
Foto: shutterstock.com
5. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Horúčavy zvyšujú úmrtnosť na Slovensku až o desať percent

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Úmrtnosť obyvateľstva počas letných horúčav je na Slovensku v priemere až o 10 percent vyššia než počas zvyšku roka. Vyplýva to z novej štúdie zameranej na smrteľné dôsledky horúceho počasia na populáciu Slovenska v rokoch 1996 až 2012, na príprave ktorej sa spolupodieľali aj klimatológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Počas 157 najteplejších dní v letných mesiacoch jún, júl a august zaznamenali v skúmanom období na Slovensku 2160 nadbytočných úmrtí. V letných mesiacoch zomrelo v priemere asi 137 ľudí denne, každý horúci deň teda o približne 14 viac než je dlhodobý priemer. Počas extrémne horúcich dní bola podľa štúdie celková úmrtnosť zvýšená o takmer 14 percent a v niektorých prípadoch dokonca prekročila hodnotu 20 percent.

Počas 19. júla 2007, keď v Hurbanove zaznamenali celoštátny historický teplotný rekord 40,3 stupňa Celzia, bola celková úmrtnosť na Slovensku o takmer 45 percent vyššia než normál, čo predstavuje prírastok 64 úmrtí. Horúce obdobia s trvaním viac ako jeden deň mali negatívnejší vplyv na úmrtnosť, zatiaľ čo počas jednodňových horúčav bolo zvýšenie úmrtnosti len malé. Vyššie percentuálne nárasty takzvanej nadbytočnej úmrtnosti zistili u ľudí v pokročilom veku a u žien. Viac náchylnými sú ľudia trpiaci ochoreniami obehovej sústavy.

Štúdia konštatuje, že horúčavy významne ovplyvňujú úmrtnosť a zdravotný stav slovenskej populácie. Pripomína, že Slovensko ešte nedosiahlo takú úroveň verejnozdravotníckych opatrení ako niektoré iné najvyspelejšie štáty, ktoré sa už úspešne snažia o zmierňovanie negatívnych vplyvov horúčav na svoje obyvateľstvo. Uzatvára, že vzhľadom k výsledkom týchto opatrení a k adaptačnej schopnosti organizmu človeka existuje predpoklad, že ľudská populácia bude schopná prispôsobiť sa rastu teplôt spojenému s klimatickou zmenou.

Odporúčané články

Horúčavy sú spať, Bratislavčanov schladí cisterna Zažili sme najteplejší júl za 135 rokov, teploty lámu rekord

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...