Hossovo a Handzušovo Chicago je vo finále, Slováci bodovali

Nhl, hossa, chicago blackhawks
Pravý krídelník Chicago Blackhawks Marián Hossa (81) oslavuje so spoluhráčom Patrickom Sharpom (10). Foto: SITA/AP

CHICAGO 30. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga zvíťazili v stredajšom záverečnom siedmom stretnutí semifinále play-off Západnej konferencie NHL doma nad hráčmi Detroitu 2:1 po predĺžení, v celej sérii boli úspešní 4:3 na zápasy a postúpili medzi kvarteto najlepších tímov v zámorskej profilige.

Rozhodujúci gól duelu dal v štvrtej minúte predĺženia Brent Seabrook, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu zápasu.

Na prvom góle Blackhawks v podaní Patricka Sharpa sa asistenciami podieľali dvaja Slováci Marián Hossa s Michalom Handzušom.

Chicago sa stretne vo finále play-off Západnej konferencie s obhajcom Stanleyho pohára Los Angeles Kings. Prvé meranie síl v tejto sérii je na programe v sobotu 1. júna.

Vo Východnej konferencii budú o titul bojovať Pittsburgh a Boston. Zaujímavosťou je, že do konferenčných finále sa dostali víťazi uplynulých štyroch ročníkov Stanleyho pohárov (Los Angeles 2012, Boston 2011, Chicago 2010, Pittsburgh 2009). Naposledy podobná situácia nastala v roku 1945.

Michal Handzuš asistoval

Nhl, chicago blackhawks

Blackhawks prvýkrát v klubovej histórii otočili sériu od stavu 1:3. V 22. minúte využil chybné striedanie Detroitu po prečíslení troch na jedného s prispením Michala Handzuša a Mariána Hossu Patrick Sharp.

V 26. sekunde tretej časti hry našiel Gustav Nyquist kapitána Red Wings Henrika Zetterberga, ktorý vyrovnal prakticky do prázdnej bránky.

V čase 63:35 min zaviezol obranca Brent Seabrook puk do útočného pásma a spomedzi kruhov ukončil s prispením teču Niklasa Kronwalla zápas i celú sériu.

„Vlastne ani neviem, ako puk prešiel za čiaru. Len som počul sirénu a zrazu na mňa všetci naskákali. Bol to veľmi vyčerpávajúci zápas, viac ma však asi unavili oslavy,“ priznal Seabrook a pokračoval: „Poznám Kronwalla, ktorý sa vždy obetavo hádže do striel. Snažil som sa len, aby puk prešiel okolo neho. Som nadšený a tešíme sa na ďalšiu sériu. Myslím si, že sme sa konečne dostali do optimálneho tempa.“

Kronwall bol po rozhodujúcom góle nešťastný, na ľade ho utešovali viacerí spoluhráči. „Je to ťažké. Nemôžeme sa naňho hnevať. Obetoval sa a pokúsil sa zabrániť gólu blokovaním strely. Dnes si takýto koniec nezaslúžil,“ tvrdil brankár Jimmy Howard, ktorý inkasoval už v závere riadneho hracieho času, ale rozhodcovia napokon gól Niklasa Hjalmarssona napriek veľkému nesúhlasu publika neuznali.

Obrat v sérii na dvanásty pokus

Arbitri prerušili hru pre šarvátku Brandona Saada s Kylom Quinceym. „Výhra v piatom zápase nás nabudila a dodala potrebnú energiu. Posledné dva súboje boli potom o bojovnosti. Boli to úžasné súboje,“ povedal tréner Blackhawks Joel Quenneville. Chicago sa obratu v sérii play-off zo stavu 1:3 dočkalo až na dvanásty pokus.

Obrana Detroitu sa dokázala skvele vyrovnať s ofenzívnou silou Blackhawks. Pred začiatkom série bolo Chicago jasným favoritom, Red Wings však potvrdili, že súboje s „čiernymi jastrabmi“ sú pre nich špecifické. „Bolo skvelé, že sme na začiatku tretej tretiny vyrovnali. Hrali sme dobre, vytvorili sme si šance. Nedokázali sme ale dať jeden gól navyše,“ konštatoval kapitán Red Wings Henrik Zetterberg.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webu nhl.com.

Výsledok stredajšieho stretnutia play-off zámorskej hokejovej NHL (hralo sa na štyri víťazstvá):

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Semifinále

Chicago – Detroit 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0) – konečný výsledok série 4:3

Chicago postúpilo do finále Západnej konferencie

Góly: 22. P. Sharp (HOSSA, HANDZUŠ), 64. Seabrook (Bolland) – 41. Zetterberg (Nyquist, Cleary)