Hotel vo Švédsku ponúka autentický bezdomovecký zážitok

Bez názvu
Foto: Faktum Hotels

Vo Švédsku otvorili unikátny hotel, ktorý zákazníkom dovolí vyskúšať si, aké je to byť bezdomovcom aspoň na jednu noc. Netradičný spot láka ľudí, aby si vyskúšali nocľah vo vybraných autentických lokalitách v lesoch, pod mostom či v ruinách zdemolovaných a špinavých budov a tovární – a to len za 10 dolárov na noc.

Bez názvu
Foto: Faktum Hotels

Projekt dostal názov Faktum Hotels a hoci sa prezentuje ako nová hotelová sieť, v skutočnosti ide o citlivo spracovanú kampaň na pomoc pre bezdomovcov vo Švédsku. „V Göteborgu žije okolo 3400 bezdomovcov. Väčšina z nich sa snaží nájsť prístrešok v domovoch, mnohí však trávia noci pod holým nebom. Vybrali sme miesta, kde väčšinou spávajú a umožnili, aby si ich ľudia mohli rezervovať ako ktorýkoľvek hotel. Všetky peniaze budú venované našej práci pre sociálne slabšie vrstvy,“ uviedla Sara Erkhagen, ktorá pracuje pre švédsky magazín Faktum (obdoba slovenského NotaBene).

Organizácia v rámci projektu zhotovila kvalitné fotografie desiatich miest, kde sa bezdomovci najčastejšie zdržiavajú, vrátane lavičiek v parku, sedadiel na futbalových štadiónoch či zničených budov. Následne k nim vytvorila kvetnaté ironické popisy, ktoré majú prilákať záujemcov. Vlhké miesto pod mostom napríklad záujemcom dovolí „precítiť pulz mesta od úsvitu až do súmraku neďaleko romantickej zátoky rojkov, ktorá inšpiruje hudobníkov i umelcov“. Celý projekt má zvýšiť povedomie ľudí o množstve bezdomovcov, ktorí musia tráviť kruté škandinávskej zimy pod holým nebom.

Bez názvu
Foto: Faktum Hotels

„Nemyslíme si, že politici robia dosť. Toto je pripomienka chudoby a spôsob, ako sa jednoducho zapojiť a pomôcť,“ uviedol šéfredaktor magazínu Faktum Aaron Israelson. „Ľudia vo Švédsku si myslia, že všetci ľudia, ktorí sú bez domova, sú buď alkoholici alebo majú problém s drogami, nie je to však tak,“ dodal.

Záujemcovia, ktorí chcú pomôcť, si „izbu“ rezervujú priamo on-line. Ubytovanie okrem toho môžu venovať aj ako darček pre svojich známych. Projekt sa vo Švédsku stretol s pozitívnym ohlasom. „Najdôležitejšie je, aby sa ľudia pozreli, čo sa deje na uliciach a na minútu alebo aspoň pár sekúnd sa pozreli bezdomovcom do očí, keď ich stretnú na ulici a zamysleli sa,“ dodal Israelson.

www.odditycentral.com, www.huffingtonpost.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom