Hovorkyňa premiéra Fica dostala od mesta byt

Fico
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Podobne ako Ján Figeľ dostala kedysi byt od mesta aj Beatrice Hudáková – vtedy hovorkyňa primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského, ktorá je dnes hovorkyňou premiéra Roberta Fica.

Uviedol to denník Sme vo svojom dnešnom vydaní. Bytová komisia pridelila 3-izbový byt s rozlohou 60 štvorcových metrov 18. mája 2010.

Oficiálne sa podľa Sme stal nájomcom Hudákovej budúci manžel Erik Hudák. Krátko po pridelení bytu do prenájmu na čas určitý zmenili zmluvu na čas neurčitý.

Denník pripomína, že byty pridelené na čas určitý nebolo možné odkúpiť, na čas neurčitý áno. Kúpno-predajnú zmluvu podpísali v novembri 2010, keď sa Andrejovi Ďurkovskému končilo funkčné obdobie a Hudáková sa vydala.

Podmienkou odpredaja bytu bolo uhradiť dlh 20-tisíc eur a jeho rekonštrukcia vo výške minimálne trojnásobku ročného nájmu.

Takisto desaťročné záložné právo v prospech mesta. V tomto období nesmie byť byt predaný. Mesačný nájom bol 73 eur, rekonštruovaná suma musela byť minimálne 2 600 eur.

Byt dostala lacnejšie o 70-tisíc eur

Sme tvrdí, že reálna trhová hodnota bytov v Petržalke v pôvodnom stave sa v tom čase pohybovala okolo 90-tisíc eur. Hudáková ho dostala o približne 70-tisíc eur lacnejšie. Hovorkyňa premiéra v pridelení bytu nevidí problém. „V byte podľa nájomníkov býval drogový díler, bol klasifikovaný ako neobývateľný, poprestrihávané boli aj elektrické drôty.“

Tvrdí, že okrem zaplatenia dlžnej sumy do bytu investovala 25-tisíc eur. Sme uviedlo, že to je dovedna stále menej ako polovica trhovej ceny bytu, takéto porovnanie však považuje Hudáková za nekorektné. „Pri korektnom ocenení by musela realitná kancelária hodnotiť konkrétny byt vrátane jeho stavu“.

Spoločensky významné povolanie

Tvrdí, že byty neboli pre sociálne slabšie rodiny a podľa nej by na jeho kúpu nemali peniaze a ani nemali záujem. Zákon umožňuje prideliť byt aj osobám, „ktoré vykonávajú spoločensky významné povolanie, ktorého výkon je viazaný na hlavné mesto a na jeho území nemajú zabezpečené bývanie“.

Hudákovci sú z Prešova. Andrej Ďurkovský sa k prideleniu bytu odmietol vyjadriť

Dnes už by takto byt v Bratislave hovorkyňa nezískala. Primátor Milan Ftáčnik zmenil pravidlá tak, že byty je možné prenajímať iba na čas určitý a nie je možné ich následne za zostatkovú sumu odkúpiť.

Podľa riaditeľa tlačového odboru Úradu vlády Erika Tomáša v tomto prípade ide o informáciu z minulosti a sú presvedčení, že ju Beatrice Hudáková dostatočne vysvetlí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ĎurkovskýJán FigeľMilan FtáčnikRobert Fico