Hranice Európy nesmie prekresľovať hlaveň pušky, tvrdí Obama

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

WASHINGTON 9. februára (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama v pondelok po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vyhlásil, že jeho vláda berie do úvahy všetky možnosti riešenia krízy na Ukrajine, zatiaľ však nerozhodol o tom, či Washington poskytne Kyjevu smrtiace zbrane.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zároveň ubezpečil, že USA sú rovnako ako ich európski spojenci naďalej odhodlané vyriešiť spory s Ruskom okolo Ukrajiny diplomatickou cestou. Merkelová zasa vo Washingtone zopakovala, že diplomatické úsilie bude napriek ťažkostiam pokračovať a nevidí spôsob, ako situáciu riešiť vojensky.

Možnosťou sú aj smrtiace zbrane

„Jednou z možností, ktoré sa preverujú, sú aj smrtiace obranné zbrane (pre ukrajinskú armádu), ale ja som o tom zatiaľ nerozhodoval,“ povedal Obama na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou v Bielom dome.

Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Informácie o možnej dodávke amerických zbraní na Ukrajinu zverejnil začiatkom februára denník The New York Times, podľa ktorého na takýto krok vyzýva skupina bývalých predstaviteľov USA.

Washington už poskytol ukrajinskej armáde zariadenia v hodnote niekoľkých desiatok miliónov dolárov, žiadosti ukrajinského náprotivka Petra Porošenka o širšiu podporu však Obama zatiaľ ponechal nevypočuté.

Obama nechce len nečinne stáť

„Môžeme si byť istí, že akákoľvek smrtiaca pomoc, ktorú poskytneme Ukrajine, bude použitá správne, nepadne do zlých rúk a nepovedie k prehnane agresívnym krokom, ktoré nemôžu znášať Ukrajinci?“ povedal šéf Bieleho domu v pondelok.

Za dôležité otázky označil aj možné reakcie zo strany ukrajinských separatistov a Ruska. Moskvu zároveň varoval pred „zhoršením politickej a ekonomickej izolácie“, ak bude „pokračovať v terajšom kurze, ktorý ruinuje ruskú ekonomiku, poškodzuje Rusov a má tiež hrozný účinok na Ukrajinu“.

„Absolútne sa zhodujeme v tom, že v 21. storočí nemôžeme nečinne stáť a jednoducho dovoliť, aby boli hranice Európy prekresľované hlavňou pušky,“ uzavrel Obama po stretnutí s Merkelovou. Tá sa po boku partnera vyjadrila, že ak „v istom časovom okamihu bude nutné povedať, že úspech nie je možný aj napriek všetkým snahám, Spojené štáty a Európa si budú musieť spolu sadnúť a pouvažovať o ďalších možnostiach, čo by sa dalo urobiť“.

Porošenko sa stretne s Putinom

Merkelová s Obamom predtým hodnotili zhoršujúcu sa situáciu na východe Ukrajiny po telefóne a zhodli sa na tom, že Rusko musí niesť zodpovednosť za podporu separatistov a zlyhanie pri plnení záväzkov vyplývajúcich zo septembrovej dohody podpísanej v bieloruskom Minsku.

V piatok Merkelová a francúzsky prezident François Hollande rokovali v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V telefonáte s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom o dva dni neskôr sa dohodli, že všetci štyria sa najbližšiu stredu zídu v bieloruskom Minsku.

Putin si nenechá diktovať ultimáta

Ruský prezident Vladimir Putin si v súvislosti s ukrajinskou krízou nenechá diktovať žiadne ultimáta.

Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov to uviedol vo vyhlásení, ktoré v pondelok citovala rozhlasová stanica Gavariť Maskva a v ktorom odmietol medializované špekulácie, že nemecká kancelárka Angela Merkelová dala Putinovi ultimátum v snahe dosiahnuť prelom v rokovaniach o Ukrajine. Podľa Peskova „s prezidentom nikto nikdy nehovoril ultimatívnym tónom, a nemohol by ani keby chcel„.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováBarack ObamaDmitrij PeskovFrançois HollandeVladimir Putin