Hraničná polícia Macedónska dostala dar zo Slovenska v hodnote 113-tisíc eur

Fico, Kaliňák, hraničná polícia
Zľava: Minister vnútra Macedónskej republiky Oliver Spasovski, predseda vlády SR Robert Fico, minister vnútra SR Robert Kaliňák a príslušníci PZ SR počas návštevy macedónsko-gréckych hraníc v Gevgeliji. Gevgelija, Macedónsko. Foto: archívna, SITA

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Materiálnu pomoc v hodnote viac ako 113-tisíc eur odovzdal veľvyslanec SR v Macedónsku Martin Bezák macedónskym policajtom.

Podpora hraničnej polície

Ide o 1 500 párov policajných topánok viacerých modelov, ktoré sú určené predovšetkým hraničnej polícii ako príspevok k manažmentu migračnej krízy. Príspevok slovenského ministerstva vnútra prevzal podpredseda vlády a minister vnútra Macedónska Oliver Spasovski v prítomnosti prezidenta macedónskej polície a predsedu odborového zväzu polície.

Ako sa uvádza na stránke ministerstva zahraničných vecí, Spasovski vyjadril spokojnosť so zvyšujúcou sa intenzitou bilaterálnej spolupráce i kontaktov v oblasti rezortov vnútra, vrátane polície. Slovensko označil za priateľskú krajinu, ktorá opakovane „Macedónsku podáva ruku“ v situáciách, keď je to najviac potrebné.

Príspevok k manažmentu krízy

Ako uviedol slovenský veľvyslanec Bezák, poskytnutá pomoc by mala smerovať predovšetkým do radov hraničnej polície ako príspevok k manažmentu migračnej krízy.

Tiež pripomenul, že Slovensko v zmysle efektívnej solidarity prenajalo v roku 2015 macedónskym železniciam na transport migrantov 8 kusov osobných vagónov, spomenul návštevu predsedu vlády SR Roberta Fica v sprievode podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka na macedónsko-gréckej hranici v roku 2016 a vyslanie doposiaľ 205 policajtov v deviatich rotáciách do spoločných hliadok s macedónskou políciou na ochranu južnej hranice pred nelegálnymi migrantmi a prevádzačmi po uzavretí západno-balkánskej migračnej trasy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom