Hrdina Oshie zarezal Rusov, videorozhodca nepotešil Putina

Sobotňajšie zápasy na hokejovom turnaji v Soči
Americký hrdina T.J. Oshie strieľa ruskému brankárovi Sergejovi Bobrovskému jeden zo svojich štyroch gólov počas samostatných nájazdov, ktoré rozhodli o víťazovi sobotňajšieho zápasu na olympijskom turnaji v Soči. Foto: SITA/AP

SOČI 15. februára (WEBNOVINY) – Najkrajší zápas hokejového olympijského turnaja v Soči medzi domácim Ruskom a tímom USA (2:3 po nájazdoch) priniesol nielen skvelý súboj dvoch veľmocí, ale aj exhibíciu T. J. Oshieho. Útočník St. Louis Blues absolvoval v rozstrele šesť z celkovo ôsmich nájazdov a štyrikrát bol úspešný. Vďaka svojej efektivite rozhodol o bode navyše pre zámorský výber.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

V zámorskej NHL by svoje kúsky v jednom rozstrele nemohol predviesť, pretože pravidlá povoľujú hráčovi len jeden nájazd. Medzinárodné pravidlá nie sú také striktné a po tretej sérii môže absolvovať rozstrel vždy len jeden hráč. Oshie išiel v prvej sérii a potom od štvrtej do ôsmej.

„Nikdy som nič podobné nevidel. Nedokázal som si predstaviť, že by mohol realizovať všetky nájazdy v rozstrele. Nabral odvahu a pomohol nám získať bod navyše,“ uviedol americký reprezentant Ryan McDonagh. Rusi v extrarozstrele využili dvoch exekútorov Iľju Kovaľčuka a Pavla Daciuka.

Obrazom: Sobotňajšie zápasy na olympijskom hokejovom turnaji

Program a výsledky hokejového turnaja na ZOH v Soči nájdete

—> v tomto článku

Rusi a Američania odohrali skvelý zápas. Napriek širšiemu klzisku si hráči nedarovali ani kúsok ľadu a nemali priestor na manévrovanie. Hralo sa vo veľkom tempe, úroveň pripomenula súboje o Stanleyho pohár. Po 60 minútach hry bol výsledok 2:2 a nerozhodlo ani predĺženie, v ktorom sa dostal do úniku americký kanonier Patrick Kane.

Pred zrakom ruského prezidenta Vladimira Putina prekonal v rozstrele Oshie v prvej sérii Sergeja Bobrovského, ale Iľja Kovaľčuk vyrovnal. Oshie potom odpovedal na presné zásahy Daciuka a ďalší Kovaľčuka. Keď v ôsmej sérii nedal Kovaľčuk, americký „snajper“ Oshie mal na hokejke rozhodnutie a nedal Bobrovskému šancu. „Brnia mi ruky a nohy cítia veľkú únavu. Bola to poriadna dráma, ktorá ma stále veľa nervov. Oplatilo sa však bojovať pre tento slastný pocit,“ priznal Oshie.

Jeho tréner Dan Bylsma podotkol: „Má skvelé pohyby, vie klamať telom pri nájazdoch. Zrejme však ani sám nečakal, že pôjde toľkokrát. Po prvom nepremenenom pokuse sa mi stratil z dohľadu na opačnom konci striedačky, ale potom sa zrazu postavil, vrátil sa na ľad a rozhodol.“

Ruskí hokejisti odchádzali z ľadu veľmi sklamaní. Brankár Sergej Bobrovskij držal tím dlho v hre o víťazstvo. „Som smutný a nešťastný. Bol to rozstrel, chceli sme v ňom viac. Láme mi to srdce,“ povedal Bobrovskij a dodal: „Dostať v nájazdoch štyri góly od jedného strelca nie je nič príjemné. Zajtra je ale nový deň.“

Dvojgólový strelec Rusov Pavel Daciuk (raz skóroval aj v nájazdoch) poznamenal: „Zápas s Spojenými štátmi bol pre nás dobrý test, hoci sme prehrali. Odohrali sme ho na vysokej úrovni, iba výsledok nie je priaznivý.“ Ďalší hviezdny útočník Rusov Jevgenij Malkin povedal, že stretnutie sa hralo vo vysokom tempe a bolo obojstranne kvalitné. „Ak odohráme ešte jeden zápas takýmto štýlom, už musíme vyhrať. O to sa nebojím,“ dodal Malkin.

Sobotňajšie zápasy na hokejovom turnaji v Soči
Foto: SITA/AP

K samostatným nájazdom, ale nemuselo ani prísť, pretože štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času fanúšikovia spoločne s ruskými hokejistami oslavovali gól Fiodora Ťutina. Americký hlavný arbiter Brad Meier však zamieril do boxu časomeračov a po konzultácii s videorozhodcom gól neuznal.

Podľa stanoviska Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) nemohli arbitri gól Ťutina uznať, keďže pred prechodom puku do siete bola bránka posunutá. „Ak je bránka mimo svojej normálnej pozície alebo jej konštrukcia nestojí kompletne na ľade, podľa pravidla 471a odsek 5 nemôže byť uznaný gól. Po vzhliadnutí videozáznamu bola bránka mimo svojej polohy,“ píše sa v stanovisku IIHF. Rozhodcovský supervízor IIHF Konstantin Komisarov potvrdil, že arbitri Meier a Švéd Markus Vinnerborg postupovali v súlade s pravidlami.

Fanúšikov i ruského prezidenta Vladimira Putina prekvapil neuznaný gól. „Zborná“ nenadviazala na tlak, ktorý mala pred zásahom Ťutina pod hornú žŕdku. „Neviem, čo sa stalo, ale rozhodne to bol gól. Bránky sa nikto nedotkol, tú posunul ich brankár. Rozhodcovia to mali vidieť a dať mu aspoň dve trestné minúty,“ hneval sa ruský útočník Alexander Ovečkin.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander OvečkinIľja KovaľčukJevgenij MalkinPatrick KanePavel DaciukSergej Bobrovskij